ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Riboswitche mogą pomóc w zwalczaniu infekcji

Jak donoszą ostatnie badania riboswitch - małe fragmenty RNA, kontrolujące ekspresję genów kodujących białka enzymatyczne głównych szlaków metabolicznych, mogą być nowym sposobem zwalczania infekcji wywołanych opornymi bakteriami.

Fragmenty te mogą bezpośrednio wiązać małe, specyficzne cząsteczki. Połączenie to wpływa na aktywność genu. W ten sposób mRNA, zawierający riboswitch jest bezpośrednio zaangażowany w regulację swojej aktywności, zależnej od obecności lub braku specyficznej dla niego molekuły. Większość znanych riboswitchy występuje u eubakterii.

Jak donoszą ostatnie badania naukowców z Yale funkcja riboswitcha THI regulującego biosyntezę i transport witaminy B1 jest zakłócana przez obecność pyritiaminy, toksycznego związku pokrewnego z tą witaminą .

Pyritiamina została zsyntetyzowana po raz pierwszy około 10 lat temu jako nowa witamina. Szybko okazało się, że jest toksyczna, jednak mechanizm tej toksyczności nie został wówczas poznany. Ostatnio wykazano, że pyritiamina jest metabolizowana i włączana do riboswitcha THI w miejsce pirofosfatazy tiaminowej, specyficznej dla niego molekuły, przez co uniemożliwiona jest prawidłowa regulacja genu i zakłócone zostają podstawowe szlaki metaboliczne komórki.

Odkrycie to otwiera drogę do stworzenia nowych leków działających jak antybiotyki.
W obecnych czasach oporność bakterii na leki stanowi problem światowy. Bakterie stale ewoluują i antybiotyki, których używamy do leczenia infekcji ostatecznie staną się nieefektywne. Jest to bardzo prawdopodobne w przypadku leków starszych, istniejących od dawna i często stosowanych.

Badacze sugerują że długotrwałym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest stworzenie nowych leków, które niszczą bakterie w zupełnie nowy sposób. Podejście to wydłuży klinicznie przydatne "życie leku" i uczyni je zdolnym do powstrzymania opornych infekcji. Szansą na takie rozwiązanie są dalsze badania nad riboswitchami.

Źródło: bio.com

Komentarze

Olik | 2005-12-19 00:00:00
Riboswitche - co za obrzydliwa nazwa i hybryda językowa. Nie ma jak to spolszczyć?

Monique | 2005-12-19 00:00:00
Niestety, nie wszystkie nazwy da się "spolszczyć"

tutaj coś więcej o riboswitch'ach
http://zguw.ibb.waw.pl/~knbm/pdf/riboswitch.pdf

Greg | 2006-03-12 00:00:00
Można sploszczyć jako "ryboprzełączniki", tu troszkę jest na ten temat: http://bioinfo.mol.uj.edu.pl/articles/Gapys05