ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Sposób na odrzuty przeszczepów komórek macierzystych

Oszukanie ludzkiego układu immunologicznego w celu ignorowania komórek macierzystych może być kluczem do pomyślnego ich przeszczepiania.

Profesor Maggie Dallman z Imperial College London, która przedstawiła tą teorię na The BA Festival of Science w Dublinie, bada jak można "naciągnąć" ciało na produkowanie komórek regulatorowych, które będą powstrzymywać system immunologiczny przed atakiem ich własnych cząsteczek w miejscu przeszczepu komórek macierzystych. Jeżeli te komórki byłyby obecne w miejscu wprowadzania komórek macierzystych do ciała to zahamowałyby naturalną odpowiedź immunologiczną na "obce" komórki, a więc komórki macierzyste zostałyby przyjęte.

W tej chwili terapie z użyciem odpowiednich leków uniemożliwiają zniszczenie tradycyjnych przeszczepów organów krótkim okresie czasu, ale zawodzą po pewnej liczbie lat, w konsekwencji wtedy układ immunologiczny odrzuca nową tkankę. Naukowcy są pełni nadziei, że użycie takich komórek regulatorowych powstrzymywałoby odrzucenia przeszczepów komórek macierzystych.

Niedawno naukowcy z tego samego ośrodka naukowego, Imperial College w Londynie, ogłosili, że udało im się otrzymać z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki płuc. Stwierdzili, że jest to pierwszy krok w kierunku stworzenia komórek płuc będących w stanie regenerować i naprawiać uszkodzone płuca, czy ewentualnie zbudowania płuc do transplantacji.

"Przeszczepy komórek macierzystych oferują fantastyczne możliwości pomocy ludziom z chorobami, gdzie występują uszkodzenia, degeneracje tkanek. Ważne jest aby te zabezpieczyć tak otrzymane przeszczepy przed odrzuceniem" - wyjaśnia profesor Maggie Dallman.

"Wiemy z naszego 50-letniego doświadczenia z przeszczepami, że główną rzeczą wpływającą na sukces takich działań jest stłumienie działania układu immunologicznego przed zniszczeniem wszczepianej tkanki. Nasze ostatnie eksperymenty sugerują, że moglibyśmy użyć regulatorowe komórki do zatrzymywania odpowiedzi systemu immunologicznego tylko na obce przeszczepy, a pozostawić jego resztę nietkniętą" - dodaje.

Źródło: Imperial College London