ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Szyszko: Będziemy zmierzać do tego, aby cała Europa była wolna od GMO

Strefy wolne od GMOMinister środowiska Jan Szyszko zadeklarował, że będzie przekonywał Unię Europejską, aby w przyszłości wszystkie kraje Wspólnoty były wolne od organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Prawo UE dopuszcza uwalnianie organizmów zmodyfikowanych genetycznie do środowiska. Polska jest temu przeciwna. "Polska ma być wolna od GMO. Jesteśmy specyficznym krajem. Krajem, który jest unikalny pod względem różnorodności biologicznej, ale musimy zmieniać także całą Europę" - powiedział minister na konferencji prasowej.

Szef resortu środowiska zwrócił uwagę, że na rynku znajduje się dość dużo żywności genetycznie modyfikowanej, ale konsumenci nie są o tym odpowiednio informowani. Jego zdaniem, na opakowaniach żywności zawierającej GMO powinna być dobrze widoczna informacja na ten temat.

Obecny na konferencji prof. Tadeusz Żarski, który od wielu lat zajmuje się problematyką skażeń środowiska, podkreślił, że tak długo, jak nie ma pełnych informacji na temat bezpieczeństwa GMO, taką żywność trzeba traktować jako potencjalne zagrożenie.

"Wprawdzie nie ma bezpośrednich dowodów na szkodliwość GMO dla człowieka, to jednak należy zastanowić się już teraz nad konsekwencjami w przyszłości. Przede wszystkim dlatego, że o ile obecnie uwalniane do środowiska naturalnego rośliny GMO nie spowodowały jeszcze daleko idących zmian w jego różnorodności biologicznej, to nigdy nie wiadomo, co stanie się w przyszłości. To są organizmy żywe i trzeba o tym pamiętać" - przekonywał profesor.

W konferencji wziął także udział dyrektor Instytut for Responsible Technology (USA) Jeffrey M. Smith, autor książki o zagrożeniach związanych z GMO. W swojej publikacji zebrał dostępne dowody potwierdzające szkodliwość żywności produkowanej z GMO.

Przedstawił 65 przypadków zagrożeń dla zdrowia, wywołanych przez żywność zmodyfikowaną genetycznie. Opisane zostały badania naukowe, doniesienia rolników i lekarzy. Żywność GMO - zdaniem Smitha - łączy się z tysiącami przypadków zatruć oraz reakcji alergicznych u ludzi.

Jednym z przykładów, który opisuje, jest pierwsza modyfikowana genetycznie roślina - pomidory z odmiany FlayrSavr. Z 20 szczurów, które karmiono tymi pomidorami, u 7 stwierdzono poważne uszkodzenie żołądka. Smith przedstawia też dowody na to, że GMO uszkadza wątrobę. Natomiast u zwierząt karmionych GMO wywołuje bezpłodność. KAW

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, bsz

Komentarze

absolwent-wykształciuch | 2007-10-18 00:00:00
Tak, tak Polska to kraj unikalny, pełen takich unikatów jak pan minister.
Gdyby któryś z tych "inteligentów" u władzy zechciał zangażować swą uwagę i siły w coś co rzeczywiście przyniesie wszystkim korzyść i zmieni nam jakość życia, zmodernizuje kraj, dostosuje do współczesnych potrzeb i standardow, bedzie pomnikiem dla potomnych, bedzie powodem do dumy dla rodaków. Czy już niekogo nie interesuje za co zostanienie zapamietany przez historię?
Specjalnością naszej władzy są spory ideologiczne i zaangażowanie w walkę o sprawy z góry przegrane. Bo walka o to żeby UE była strefą wolną od GMO jest z góry skazana na porażkę i na śmieszność. Tak samo jak droga przez Rospudę.

MatPozMar | 2007-10-18 00:00:00
Normalnie Czarnogród ;p szybciej umrze od wolnych rodników, które pośrednio powstają z opryskiwanych roślin niż na modyfikowane pomidory ;p

trzeci | 2007-10-20 00:00:00
brawo! nie ma to jak krok wstecz! sytuację porównałbym do wstrzymywania wprowadzania elektryczności przez podawanie przykładów osób porażonych prądem. doskonały przykład : FlavrSavr - przypomnę może, to jest 1994 rok, czyli 13 lat temu! 20 szczurów - nawet najbardziej upośledzony statystyk wyśmieje takie badanie! pan premier reprezentuje jedyną "słuszną" partię - panowie, panie, jutro wybory, mamy okazję to zmienić!

marsylianka | 2007-10-27 00:00:00
nierozumiem dlaczego ludzie obawiaja sie tak panicznie GMO.oczywiscie niewiedza na jakis temat moze budzic strach ale do tej pory chyba nie udowodniono i nie stwierdzono skutkow uboczych wprowadzenia genu czy jego dysrupcji w organizmach jadalnych..