ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

To co najlepsze z kurkumy

Od wieków kurkuma jest postrzegana nie tylko jako smaczna przyprawa, ale także jako źródło cennych właściwości leczniczych, do których zalicza się działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. To ostatnie jest ciągle egzaminowane, a badania dają obiecujące rezultaty. Niedawno naukowcy postanowili skonstruować, przy użyciu projektowania komputerowego, cząstkę zbudowaną z najcenniejszych fragmentów składników kurkumy, która ma pomóc w walce z rakiem.

Obecnie istnieje wiele pomysłów na leki przeciwnowotworowe, niestety większość z nich jest albo nieskuteczna, albo bardzo toksyczna dla zdrowej części organizmu pacjenta. Amerykańscy naukowcy z Ohio University postanowili zbudować cząstkę, która będzie składała się z fragmentów o odpowiedniej funkcji antynowotwotowej. Źródłem takiej cząstki została kurkuma, przyprawa, której walory lecznicze zostały docenione wieki temu. Celem na początek mają być komórki prostaty i nowotworu piersi.

Kurkumina (otrzymywana z kłącza kurkumy) jest związkiem chemicznym o szerokim zakres działania w organizmie. Badane są przede wszystkim oddziaływania na różne szlaki, zarówno metaboliczne, jak i sygnalizacyjne. Do obecnie poznanych funkcji regulatorowych kurkuminy należą: interakcje na szlaku związanym z czynnikiem transkrypcyjnym kappa B, matastazą czy angiogenezą (zablokowanie MMPs- z ang. matrix matalloproteinases).

Spożywając kurkuminę w postaci przyprawy, jej lecznicze właściwości nie są w pełni ujawnione, ponieważ jest usuwana z organizmu zanim przedostanie się w pełni do krwioobiegu, a następnie do tkanek. Ważne jest teraz, aby skupić się na jej jednym działaniu, wydobyć to co najlepsze oraz połączyć w całość.

Naukowcy przedstawili listę czterdziestu składników kurkuminy, które bezpośrednio oddziałują z białkami biorącymi udział w rozwoju raka (szybkie namnażania, angiogeneza, metastaza). Co więcej, z każdej testowanej pary (białko-składnik kurkuminy) wybrano taki fragment składnika, który bezpośrednio oddziałuje na białko, aktywując lub hamując jego działanie. Składając takie fragmenty (z wszystkich 40 składników kurkuminy) w całość naukowcy chcą stworzyć cząstkę, która będzie zawierała wszystkie właściwości przeciwnowotworowe jakie posiada kurkumina.

Badania odbywały się w kilku etapach. Po zdefiniowaniu fragmentów kluczowych, naukowcy posługując się projektowaniem wspomaganym komputerowo, ustawiali te części w całość. Następnie używając metod biologii molekularnej, każda z możliwości była konstruowana i testowana na komórkach rakowych. Jak dotąd naukowcom udało się zbudować cząstkę, która zabija komórki nowotworowe 100 razy szybciej i łatwiej w porównaniu z komórkami zdrowymi. Co więcej tak zbudowane cząstki wykazują większą skuteczność w niszczeniu komórek rakowych niż czysta kurkumina.

Używając projektowania wspomaganego komputerowo można będzie uzyskać cząstkę, która powinna być w stanie zabić do 50 % komórek raka piersi i prostaty. Technika z użyciem komputera będzie także użyteczna w projektowaniu stabilności cząstki w krwiobiegu jak i szybkim i efektownym wchłanianiu do tkanek.

Źródło:
Is there a Role for Herbal Medicine in the Treatment of Pancreatic Cancer? Highlights from the “44th ASCO Annual Meeting”. Chicago , USA. 30.05 – 3.06. 2008; JOP. J Pancreas (Online) 2008.
Synthetic Molecules Could Add Spice To Fight Against Cancer, Science Daily, 18.08.2008

Komentarze

mARTA | 2010-02-11 00:00:34
Kurkuma sama nie ma tak silnych właściwości jak kurkuma łączona z czarnym świeżym pieprzem. Kurkuma sama nie wyleczy raka, ale jest świetnym uzupelnieniem diety antyrakowej Dieta to podstawa i od diety powinniśmy zacząć walczyć z rakiem. Czego unikać, by walka z rakiem przyniosła zamierzone efekty, nie tylko w terapii witaminą b17:

◦nie palić papierosów i nie przebywać w pomieszczeniach zadymionych
◦nie pić alkoholu, napojów gazowanych, soków produkowanych na skalę przemysłową
◦nie używać anty-persiparantów, lakierów do włosów, kosmetyków na bazie parabenów i ftalanów
◦nie spożywać produktów na bazie oczyszczonego cukru ( NOWOTWORY ŻYWIĄ SIĘ CUKREM)
◦nie używać słodzików
◦nie jeść jedzenia przetworzonego chemicznie; fast food, żywność i napoje w plastikowych lub aluminiowych pojemnikach
◦nie spożywać produktów z konserwantami, sztucznymi dodatkami i barwnikami
◦nie spożywać produktów na bazie białej mąki, cukru oraz soli nieorganicznej
◦nie spożywać czerwonego mięsa, wędzonek, nabiału i wędlin
◦unikać smażonych potraw zwłaszcza takich jak frytki
◦nie pić kawy - źródło: http://amigdalina.com.pl/?p=167

aloiz | 2010-03-08 11:51:12
hej, z tego co piszesz wynika ze szkodzi wszystko, a najbardziej samożycie, jednak nie tędy droga, owszem te czynniki mają znaczenie, ale nie równaj palenia tytoniu z mąką czy solą, kawa natomiast wg. japońskich naukowców ma właciwości antyrakowe, więc jest z tym różnie

Basia | 2010-12-13 00:45:01
Aktualnie testujemy Kurkuminę. Mąż ma raka prostaty.

Bożena | 2011-10-09 23:05:16
Przypadkowo połączyłam kurkumę, imbir z miodem. Podałam swojemu wnukowi, bo często się przeziębiał i było podejrzenie o alergię. Trzy lata przyjmował różne specyfiki i nic, dalej był katar. Po przyjęciu 1 łyżeczki i popijając ciepłą wodą już po trzech dniach było dobrze. Ja również przyjmuję i czuję się znakomicie. Mam dobrą pamięć, jestem radosna. Pozdrawiam Bożena