ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Transgeniczny pomidor odporny na suszę

Pomidor modyfikowany genetycznieGenetycznie zmodyfikowaną odmianę pomidora, odporną na suszę, uzyskali naukowcy amerykańscy. Dzięki tej samej metodzie można będzie uodpornić na niedobory wody również inne rośliny uprawne - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Pomidory z nowej odmiany mają większy i silniejszy niż zwykle system korzeni, który będzie lepiej wykorzystywać niewielkie ilości wody w okresie suszy. A wszystko to dzięki wprowadzeniu dodatkowego genu AVP1.

Już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Stanu Connecticut i innych placówek naukowych w USA zmienili w podobny sposób rzodkiewnika, ale pomidor jest pierwszą użytkową rośliną, którą poddano takiej modyfikacji.

Zmodyfikowane pomidory były w stanie bez szwanku wytrzymać 13 dni suszy i odzyskiwały żywotność natychmiast po podlaniu. W przypadku pomidorów niezmienionych, już 5 dni suszy powodowało trwałe uszkodzenia.

"W ten sam sposób możemy uodpornić na suszę inne rośliny uprawne. Nowa metoda polega bowiem na wzmocnieniu aktywności genu, który jest obecny u wszystkich roślin" - komentuje prowadzący badania dr Roberto Gaxiola.

Zdaniem badacza, może to być sposób na zrewolucjonizowanie światowego rolnictwa. Ostatnio coraz częściej boryka się ono z ogromnymi stratami plonów spowodowanymi przez susze. Dzięki modyfikacjom można będzie osiągnąć wzrost produkcji żywności i wyżywić więcej ludzi - dodaje badacz.

JJJ, Nauka w Polsce - PAP

Źródło: Nauka w Polsce - PAP

Pierwszym produktem transgenicznym wprowadzonym do sprzedaży był także pomidor - Flavr Savr. Dzięki modyfikacji dłużej zachowywał świeżość, lepiej znosił transport.

Komentarze

desolator8@vp.pl | 2005-12-20 00:00:00
jak by nie było, zaczynamy myśleć coraz poważniej o zastosowaniu GMO w życiu codziennym.
niedługo się obudzimy w świecie zależnym od genetyki tak bardzo że wycofanie się będzie już niemożliwe (co się wiąże oczywiście z nieodwracalnymi zmianami środowiska). ale czy to nie brzmi już jak czysta fantastyka.
może już niedługo nasz świat stanie się piękniejszy i lepszy. tylko czekać nam pozostaje...

zkoza | 2005-12-21 00:00:00
Swiat będzie o wiele piekniejszy, barwniejszy, milszy, bez wojen, itd, dzieki GMO, tylko nie Polska, bo Rząd nie chce GMO; normalnie ciemnogród.....

hardcore_1988@o2.pl | 2006-11-08 00:00:00
Co raz to więcej odkryć,miejmy nadzieję,że odkrycia te ułatwią nam życie
Genetyka jest nadzieją na lepsze jutro.Niedługo świat ten stanie się wymarzoną przyszłością przeszłych już pokoleń.