ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wielki postęp w klonowaniu człowieka

klonowanie zarodkówKoreańscy naukowcy podnieśli kilkanaście razy wydajność techniki klonowania, co oznacza, że w tej chwili uzyskiwanie sklonowanych zarodków człowieka jest łatwiejsze niż w przypadku zwierząt! Po raz pierwszy na świecie wyhodowali też z ludzkich klonów 11 linii komórek macierzystych dokładnie dopasowanych do pacjentów - gdyż pochodzą z ich własnego materiału genetycznego, czego celem było wykluczenie jakiekolwiek ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm.

Niestety, pod koniec 2005 roku okazało się, że prace prof. Hwanga nad klonowaniem ludzkich zarodków w celach terapeutycznych zostały sfałszowane. Więcej informacji na ten temat: Klonowanie Hwang*a to oszustwo.

Koreańczycy pod wodzą prof. Woo Suk Hwanga i dr. Shin Yong Moona z Narodowego Uniwersytetu w Seulu pobrali materiał genetyczny od 11 chorych, m.in. z uszkodzonym rdzeniem kręgowym po urazie, dziewczynką cierpiąca na cukrzycę, czy chłopiec z rzadką wadą genetyczną upośledzającą działanie układu immunologicznego.

Zespół posłużyl się w techniką transplantacji jąder, czyli przenoszenia jądra klonowanej komórki do komórki jajowej, z której uprzednio usunęli materiał genetyczny.

Z 185 utworzonych w ten sposób komórek udało się wyhodować 31 blastocyst i wyprowadzić z nich aż 11 linii komórek macierzystych. Aż - bo taka wydajność do tej pory pozostawała wyłącznie w sferze marzeń. Rok temu za sukces uznano wyhodowanie jednej takiej linii komórek z 242 jaj.

Sekret sukcesu tkwi w pobieraniu jaj od młodych kobiet (próby szły wyraźnie lepiej, gdy dawczynią była kobieta 20- niż 30-letnia), oraz w bardzo precyzyjnym i delikatnym wprowadzaniu obcego materiału genetycznego do jaj. Nie bez znaczenia jest także nieprawdopodobna pracowitości wszystkich członków zespołu – pracują przez wszystkie dni w roku.

Dzień później Brytyjczycy ogłosili o uzyskaniu pierwszych w Europie klonów ludzkiego zarodka.
Twórcami sukcesu są badacze z Newcastle University upon Tyne, którzy jako pierwsi w Wielkiej Brytanii dostali - w sierpniu 2004 roku - licencję na klonowanie ludzkich zarodków w celach terapeutycznych.

Brytyjczykom – także metodą transplantacji jąder - udało im się wyhodować zarodki, z których trzy przeżyły w laboratorium 3 dni, a czwarty - aż 5 dni.

Zarówno naukowcy z Korei jak i Wielkiej Brytanii podkreślają, że nie klonują zarodków ludzkich w celach reprodukcyjnych. Mają natomiast zamiar uzyskiwać z nich komórki macierzyste zdolne naprawiać tkanki i narządy uszkodzone w wyniku urazu (postawić na nogi ludzi sparaliżowanych po wypadku), lub choroby jak np. choroby alzheimera, parkinsona czy wyleczyć serce uszkodzone po zawale. Teoretycznie komórki pobrane z embrionu mogą wytworzyć dowolną tkankę ludzkiego ciała. Co więcej, organizm nie będzie z nimi walczył, bo będą to nasze własne komórki.

Zespół z Newcastle chce na przykład wyhodować dzięki tej metodzie komórki produkujące insulinę, które można będzie przeszczepiać chorym na cukrzycę z uszkodzonymi komórkami trzustki. Z kolei Ian Wilmut, twórca owcy Dolly i właściciel kolejnej brytyjskiej licencji na klonowanie, chce z jej pomocą leczyć uszkodzenia neuronów ruchowych.

Cztery lata temu Wielka Brytania, jako pierwszy na świecie kraj, przyzwoliła na klonowanie ludzkich zarodków w celach terapeutycznych. Jednak największe osiągnięcia w tej dziedzinie mają, jak dotąd, badacze z Korei Południowej, którzy już rok temu wyhodowali pierwszy na świecie klon zarodka ludzkiego, a teraz donieśli o uzyskaniu zarodków z komórek 11 dorosłych pacjentów.

Po doniesieniach z Wielkiej Brytanii przeciwko klonowaniu ludzkich embrionów ostro protestuje Watykan, nazywając takie praktyki zbrodnią i obrazą dla nauki.

Źródła wiadomości: Gazeta.pl.
Gazeta.pl: Klony "na miarę" dla każdego z nas - 20-05-2005
Gazeta.pl: Watykan potępia klonowanie - 21-05-2005
Gazeta.pl: Zgoda na klonowanie w Wielkiej Brytanii - 11-08-2004
Gazeta.pl: Ludzki sklonowany zarodek źródłem komórek macierzystych

Komentarze

stas | 2005-06-09 00:00:00
to jest bardzo interesujace

pablo | 2005-07-02 00:00:00
jak w końcu sklonują człowieka(w co wątpie), to i tak nie będzie on miał duszy! nie będzie egzystował w świecie. Będzie jak roślina.. To się źle skończy!

SAPER | 2005-09-13 00:00:00
Pablo źle rozumujesz moim zdaniem.
Po 1 trzeba znać sprawdzoną konkretną i wiarygodną definicje duszy jeżeli ONA wogóle istnieje (def oraz sama dusza).
Po 2 czy uwazasz że człowiek odrazu rodzi się z wrodzoną wiedzą i żze sklonowany człowiek nie będzie posiadał żadnej??...
Po 3 już sklonowali człoeiwka. mianowicie jego zarodek a większość ludzi i środowisk naukowych uważa zarodek za CZŁOWIEKA. Choć prawo stanowi inaczej...
Po 4 Osobście uważam że powinno się Tylko i wyłącznie dowieść że jest mozliwe sklonowanie i wychowanie takiego człowieka. Przeprowadzić odpowiednie badania (etyka się kłania). A dalej naukowcy powinni się zajać tylko i wyłącznie klonowaniem terapeutycznym.

KLONOWANIE zatrzymuje ewolucję przecież :D. A non progredi es regredi :D

Agatka | 2005-10-12 00:00:00
Popieram cię Pablo. Każdy człowiek ma dusze, i to można wyczuć w samym sobie, Trzeba sie tylko wsłuchać. Bo niemożliwe że człowiek nie ma duszy, bo byłby jak roślina lub zwierze - jadł, spał, pił i wydalał.

przeciwnik biotechnologii | 2005-11-06 00:00:00
Bleeding you dry from the start
The sum of my parts
To give it away
New life in a day
Some new Frankenstein
Damned for all time

Cursed by the angel who fell
Who saves me from hell?
And who is my god?
And where is my soul?
Too tired to jump too young to run

Neverending forever searching
Chasing dreams, the dreams of my heart
Always seeking always asking
Questions right from the start

Out beyond the new frontier
Playing god without mercy without fear
Create a beast made a man without a soul
Is it worth the risk a war of god and man?
Is it worth the risk a war of god and man?

I want to end my life now, but I don't know how
Recycled again a lifetime of pain
The spawn of a man
The devil has planned

Neverending forever searching
Chasing dreams, the dreams of my heart
Always seeking always asking
Questions right from the start

Out beyond the new frontier
Playing god without mercy without fear
Create a beast made a man without a soul
Is it worth the risk a war of god and man?
Is it worth the risk a war of god and man?

NOLI | 2005-11-15 00:00:00
Czy sadzisz, ze jesli sklonuja czlowieka to nie bedzie mial mozgu? Nie wiem o co ci chodzi skoro mowisz, ze nie bedzie mial duszy. Czlowiek po sklonowaniu bedzie genetyczna kopia organizmu dawcy DNA, nie oznacza to jednak, ze nie bedzie "czlowiekiem" i nic nie odczuje tak jak jego dawca. bedzie czul wszystko w jak najlepszym porzadku i oprucz tego, ze bedzie inaczej stworzony (chodzi o pierwsze procesy jego rozwoju), NICZYM nie bedzie sie roznil od ciebie czy ode mnie bo bedzie myslal, bedzie odczuwac bodzce z otoczenia, bedzie przejawial emocje i bedzie mial dusze i nawet (przy wychowywaniu go w innych warunkach srodowiska) stanie sie calkiem odrebna osobowoscia od jego dawcy. Bedzie niczym jeden z blizniat jednojajowych.

interniter | 2005-11-16 00:00:00
no ale po co klonować całego człowieka? po co nam kopia kogoś? do leczenia? przecież cały człowiek nie jest potrzebny, a jednynie jakieś tam fragmenty, komórki, to należy nimi się zająć i je klonować.. nie ma sensu klonowanie 'całych' ludzi...

uschi | 2005-11-16 00:00:00
dla mnie to poprostu głupota. nie wiem po co macie klonowac człowieka skoro i tak jest już bardzo dużo dzieci w Domach Dziecka!!!!! Chyba, że tylko dla zabawy. Ale i tak wam to zpewnością zajmnie z 25 lat

;] | 2007-10-05 00:00:00
fajnie by było sie sklonować...ale to chyba dla mnie nie możliwe

marco | 2007-10-19 00:00:00
Witam,
Właśnie przeczytałem wasze informacje na temat klonowania i musze powiedziec ,że jestem za klonowaniem ludzkich organów i to dośc szybko.Powiem tak ja stracilem noge w wypadku i to nie zmojej winy ,wiec ktos pisze że klonowanie to głupota to sie myli ,ja oddam wszystko bym mógł dostac noge.I jak ktos wie gdzie moge sie skontaktowac i suie dowiedziecgdzie moge zklonowac noge ,prosze.
swierku@op.pl