ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wirus AAV2 niszczy komórki rakowe

Nieszkodliwy dla zdrowych komórek wirus adeno-associated virus type 2 (AAV2) jest w stanie w ciągu 6 dni zabić laboratoryjne kultury kilku ludzkich nowotworów złośliwych, m.in. szyjki macicy, piersi, prostaty i raka skóry.

"Nasze wyniki wskazują, że AAV2, którym zakażona jest większość populacji ludzkiej, ale nie daje żadnych szkodliwych objawów, zabija wiele typów komórek rakowych, nie powodując negatywnych efektów z zdrowych komórkach" - zaznaczył Craig Mafers, kierownik badań naukowców z Uniwersytetu Stanu Pensylwania. "Wierzymy, że AAV2 rozpoznaje komórki rakowe jako nienormalne i niszczy je. To sugeruje, że AAV2 ma wielki potencjał stać się skutecznym środkiem przeciwnowotworowym".

Wyniki badań zostały zaprezentowane na tegorocznym 24. spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Wirusologii w Hershey (Pensylwania).

Chociaż działanie wirusa nie jest jeszcze do końca jasne, we wcześniejszych badaniach zaobserwowano, że ludzie którzy są nosicielami AAV2 mają tendencję do nie rozwijania wirusa brodawczaka (HPV), związanego z rakiem szyjki macicy. Ogólnie, AAV2 do swojego działania wymaga obecności innego wirusa. Kiedy znajdzie *wirusa-pomocnika* takiego jak HPV, AVV2 zakłóca cykl życiowy gospodarza i indukuje apoptozę, czyli śmierć komórki.

Teraz stwierdzono że nawet bez obecności innego wirusa, AAV2 wydaje się być w stanie do infekcji i aktywności w innych typach komórek rakowych, doprowadzając je do śmierci. Konieczne są dalsze badania aby stwierdzić czy mechanizm, poprzez który AAV2 niszczy komórki samodzielnie jest tan sam, co w obecności HPV.

Komórki rakowe są wyjęte spod kontroli organizmu, regulacja ich działania, komunikacja z innymi komórkami jest zaburzona. Wydaje się, że AAV2 jest w stanie rozpoznawać komórki, których regulacja została zniesiona, infekować je i poprzez ekspresją własnych genów, zaburzać cykl życia komórki rakowej doprowadzając ją do śmierci.

Naukowcy podejrzewali, że AAV2 ma przeciwrakowe właściwości. W poprzednich badaniach, Mayers i jego zespół wskazał że AAV2 przeciwdziała powstawaniu raka, poprzez hamowanie replikacji DNA ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV), związanego z rakiem szyjki macicy. Druga droga przeciwnowotworowego działania AVV2 jest związana ze jego zdolnością do spowalniania cyklu komórkowego, co powoduje zmniejszenie szybkości podziałów komórek i zatrzymanie wzrostu raka.

W swoim doświadczeniu, zespół użył zainfekowane wirusem HPV komórki nabłonkowe i normalne, zdrowe komórki nabłonkowe, które są naturalnym gospodarzem dla obu wirusów AAV2 i HPV. W hodowlach zakażonych przez dwa wirusy wszystkie komórki z zainfekowane przez HPV w ciągu 6 dni zginęły.
Naukowcy z ten sam sposób przeprowadzili doświadczenia jeszcze z 4 innymi typami komórek rakowych: raka szyjki macicy, piersi, prostaty i raka skóry - ze wszystkimi nowotworami komórek nabłonkowych.
Komórki nabłonkowe są komórkami pokrywającymi wszystkie zewnętrzne i wewnętrzne części ciała. Obojętnie jaki typ nowotworu komórek nabłonka potraktowany AAV2 ginął w ciągu 6 dni. Chociaż badania nad potencjałem antyrakowym AAV2 były wcześniej znane, nie udawało się do tej pory utrzymać wirusa w kulturach na tyle długo aby zaobserwować efekty jakie zauważył Mayers z zespołem.

"Jednym z najważniejszych odkryć jest to, że AAV2 nie wpływa negatywnie na zdrowe komórki" - powiedział Mayers. "Obecne terapie przeciwnowotworowe są równie toksyczne dla zdrowych komórek jak i rakowych. Terapia, która jest w stanie odróżnić komórki zdrowe od rakowych będzie mniej szkodliwa dla pacjenta."

Obecnie badania były prowadzone z wirusem w naturalnej formie. W przyszłości zespół chce wskazać dokładne mechanizmy, dzięki którym AAV2 powoduje śmierć komórek rakowych, oraz próbować zmodyfikować wirusa tak, aby skuteczniej rozpoznawał i niszczył komórki rakowe.

Źródło: News-Medical.net, Penn State College of Medicine

Komentarze

zaciekawiona | 2005-06-27 00:00:00
"Jednym z najważniejszych odkryć jest to, że AAV2 nie wpływa negatywnie na zdrowe komórki".
Co to znaczy? Nie rozpoznaje ich?

Marcin | 2005-06-27 00:00:00
Rozpoznaje komórki nowotworowe i zdrowe, ale na zdrowe nie wplywa negatywnie, jest nieszkodliwy. Natomiast dla nowotworowych - nie wiadomo dokladnie jaki to mechanizm - jest szkodliwy, powoduje ich apoptozę - samobójczą śmierć komórki.

Prawie szczesliwy | 2005-06-27 00:00:00
Ty lepiej napisz jak się wirusem AAV2 zarazić? Spokojniej zasypiałbym mając świadomość że jakieś żyjątko wykańcza zmutowane komórki. Lato za pasem więc zrobi ich się trochę więcej i warto by to coś miało na nie oko.

Marcin | 2005-06-29 00:00:00
ten news został opublikowany tydzień temu, więc jeszcze pewnie usłuszymy więcej informacji na ten temat, z tego co teraz znalazłem to AAV2 jest obecne u 70-80% ludzi, nie jest powiązany z żadną znaną chorobą, po infekcji integruje się z komórkowym DNA, głównie w komórkach szybkodzielących się (półd, naskórek, komórki wątroby), jest w trwałym stanie utajenia, nie powstają żadne nieporządane dla człowieka produkty,
czyli tak na 70-90% jesteś już nim zarażony - możesz spać spokojnie :o)

Kasia | 2005-09-21 00:00:00
Panie Marcinie, czy już wiadomo coś więcej na temat AAV2 jak naukowcy chcą stosować go w leczeniu raka, może są już jakieś informacje co do leczenia raka za pomocą AAV2

Marcin | 2005-09-21 00:00:00
Niestety nie ma na ten temat informacji w mediach, a śledzimy je na bieżąco. Jeżeli już się coś pojawi to oczywiście napiszemy na ten temat.

mm | 2005-09-23 00:00:00
fajna srtonka ;-)

mała | 2005-12-14 00:00:00
moim zdaniem powino byc wiecej stron na takie tematy

Kasia | 2006-02-19 00:00:00
Chciałabym poddać się próbom doświadczalnym w badaniu wirusa AAV2.Wszystkie inne metody leczenia w moim przypadku się wyczerpały. Czy wiadomo coś o badaniach na ludziach?

M. | 2006-02-22 00:00:00
Czy wiadomo cos nowego na temat tego wirusa?
Czy jakis czlowiek zostal w ten sposob wyleczony?

Maja | 2006-09-12 00:00:00
Jakie sa szanse wyleczenia raka szyjki macicy?
Chemioterapia nie pomogla, po cztrech latach nastapil nawrot choroby.

tak | 2006-11-08 00:00:00
to jest nic ciekawego wszystko nudne za dużo czytania
i nie o tym co chciałam

seventears | 2007-04-30 00:00:00
ciekawe czy wogole sie znajdzie ta szczepionka ,ja podejzewam ze nie i jakby sie udalo to i tak powstanie nowy wirus i jeszcze gorszy od Hiv ktorego przez 200 lat nie beda mogli wynalezc leku na niego .To jest postanowienie Pana Boga i tak ma byc i tak bedzie ,jakby tak bylo ze naukowcy na wszystko wynajda to by ludzi ezyli po 200 lat to by bylo nienormalne .Wkoncu trzeba na cos umrzec .Pozdro

dondon35 | 2007-10-17 00:00:00
niech Pan napisze wiecej na temat gdzie szukac informacji o wirusie AAV2 a takrze czy badania w tym kierunku maja juz jakis postep ?