ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wspólny przodek bakterii Corynebacterium i pająka Laxosceles

LoxoscelesNikt z nas zapewne nigdy nie pomyślał, że bakteria i pająk mogą być w pewnym sensie ze sobą spokrewnione. Badania pokazały, że jednak taka sytuacja ma miejsce. Czy jednak udało im się dowieść jak doszło do tego, że są one ze sobą spokrewnione?

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie i z Lewis & Clark College postanowili pobawić się w Sherlocka Hollmesa. Szukali on dowodów na możliwość przeniesienia toksyn pomiędzy przodkami dwóch niepodobnych do siebie organizmów - pająka i bakterii.

Inspiracją do przeprowadzenia badań było odnalezienie grupy pająków z bardzo unikalnym rodzajem toksyn. Przykłady takie jak ten zwiększają możliwość lateralnego transferu genów, który odnosi się do ruchu genów pomiędzy genomami niespokrewnionych organizmów. Kontrastuje to pomiędzy wertykalnym transferem genów z rodziców na potomka.

CorynebacteriumBadacze odnaleźli, poprzez analizę struktury białek powód tego podobieństwa, że w obu białkach, co nie jest spotykane w żadnych innych proteinach. Homologia toksyn już wcześniej była zauważona, lecz to unikalne podobieństwo jest najlepszym dowodem na to, że te toksyny są bliżej powiązane ze sobą niż wszystkie inne poznane dotąd białka.

"Ten szczegół, który przypomina wtyczkę lub korek na końcu enzymu w kształcie beczki jest dowodem na to, że pająk i badana bakteria miały wspólnego przodka." - powiedział Matthew Cordes, asystent w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej na Uniwersytecie w Arizona.

Okazało się również, że ten sam rodzaj toksyn występuje poza światem zwierzęcym u jednej z rodzajów bakterii ( Corynebacterium). Bakteria ta odpowiedzialna jest za rożnego rodzaju choroby u zwierząt hodowlanych. Pająki, u których znaleziono te same toksyny pochodzą z mieszaniny brązowych i fioletowych pająków (Loxosceles ). Należą one do grupy pająków niebezpiecznych, które potrafią zabić ofiarę jedynym ruchem.

Podobieństw pomiędzy grupami organizmów wyszukuje się poprzez tzw. Analizę danych filogenetycznych, które polega na dopasowaniu sekwencji, określeniu możliwości podstawień, utworzeniu drzewa i jego analizie. Najczęściej stosowanym programem komputerowym do tego typu analiz jest program Clustal W. Dostępnych jest wiele programów do tego typu analiz, jak na przykład: DNADIST, PAUP, TREE-PUZZLE.

Naukowcom jednak nie udało się znaleźć odpowiedzi w jaki sposób doszło do transferu genów i dlaczego jad pająka i bakterie zawierają te same enzymy? Może odpowiedź na to pytanie zostanie udzielona już wkrótce.

Źródło: Medical News Today

Komentarze

vbw0967 | 2006-08-16 00:00:00
Aby nówić o wspólnym pochodzeniu organizmów należy preanalizować większą liczbę genów lub ich produktów, natomiast stwierdzenie homologii pojedynczego produktu genowego bardziej przemawia na korzyść przekazu horyzontalnego (lateralnego) niż wertykalnego.

Ewa | 2006-11-15 00:00:00
Mam pytanie czy ta bakteria jest do wyleczenia?

ania11-1995@interklasa.pl | 2008-02-29 11:37:11
nie ma tutaj nic o pająkach