ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Zmiana kształtu białka przyczyną zainfekowania HIV

Biolodzy strukturalni z Children*s Hospital Boston oraz Harvard Medical School pokazali jak kluczowa część wirusa HIV zmienia kształt, co pociąga za sobą inne zmiany, które pozwalają wirusowi na wniknięcie do komórek i ich zainfekowanie.
Naukowcy skupili się na białku gp120, które wchodzi w skład zewnętrznej błony wirusa. Rozpoznaje ono i dołącza się do tak zwanego receptora CD4, który znajduje się na powierzchni komórki, którą wirus chce zainfekować.

Raz już się przyłączywszy, białko gp120 ulega zmianie kształtu, co jest sygnałem dla innego białka gp41, aby rozpoczęło łańcuch procesów, które umożliwia błonie wirusa HIV połączenie się z błoną infekowanej komórki. Dzięki tej fuzji wirus HIV może wniknąć do komórki i rozpocząć replikację.

Struktura gp120 po przyłączeniu się do receptora CD4 i zmianie kształtu została odkryta już kilka lat temu przez inny zespół badaczy. Prowadzący obecne badania Stephen Harrison oraz Bing Chen opisali strukturę gp120 przed zmianą kształtu, oraz to jak cząsteczka przekształca się po przyłączeniu do receptora CD4.
Wiedza o tym jak gp120 zmienia kształt może pomóc w zatrzymaniu wirusa HIV - a dokładniej w hamowaniu zmiany kształtu poprzez użycie odpowiednich inhibitorów. Prof. Harrison zaobserwował, że niektóre ze znanych już inhibitorów wirusa HIV maja umiejętność zatrzymania zmiany kształtu tego białka.

To odkrycie pozwoli na zrozumienie, dlaczego tak trudno jest wyprodukować szczepionkę przeciwko HIV -3 mówi profesor Harrison. Poprzez nakierowanie promieni rentgenowskich na skrystalizowana formę białka gp120, otrzymano pierwszy trójwymiarowy obraz tego białka. Co warto podkreślić naukowcom udało się pokonać dość duże trudności w uzyskaniu białka gp120 w formie krystalicznej. Bez bardzo dobrze uporządkowanych kryształów uzyskuje się obraz bardzo zamazany - wyjaśnia Harrison - dlatego jest to bardzo czasochłonne i wymaga dużo pracy na komputerze, aby uzyskać obraz wystarczająco ostry. Jednym z pierwszych kroków laboratorium prof. Harrisona będzie wyznaczenie, który kryształy gp120, przyłączone do receptora CD4 czy nieprzyłączone, są rozpoznawane poprzez antyciała danej osoby. Być może to odkrycie pozwoli w końcu na uzyskanie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi HIV.

Źródło: Eurekalert

Komentarze

PATI | 2005-11-30 00:00:00
TO M BĘDZIE SIĘ ZMIENIAŁO

justyna | 2006-02-02 00:00:00
tylko czy to pomoże ludziom?

dolla | 2006-11-10 00:00:00
watpie po tylu latach nic nie znależli i teraz też nie znajda