ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

10 mln $ za 100 ludzkich genomów w 10 dni

Helisa DNAFundacja X Prize zaoferowała 10 mln dolarów za opracowanie technologii, która w 10 dni pozwoli zsekwencjonować 100 ludzkich genomów. Celem nagrody, najwyższej za badania naukowe w historii, jest zapoczątkowanie nowej ery w medycynie zapobiegawczej oraz pobudzenia rozwoju innych nauk medycznych. W 2004 roku ta fundacja wręczyła nagrodę, w tej samej wysokości, konstruktorom pierwszego prywatnego statku kosmicznego SpaceShipOne.

Technologia pozwalająca na szybkie zsekwencjonowanie genomu konkretnego człowieka byłaby krokiem milowym dla nauki. Przede wszystkim pozwoliłaby na określenie podatności poszczególnych osób na choroby z podłożem genetycznym, łącznie z nowotworami. A szybkie zlokalizowanie wadliwych genów pozwalałoby zapobiec wystąpieniu choroby, albo umożliwić lepsze metody leczenia.

Projekt poznania ludzkiego genomu (Human Genome Project) rozpoczęty w 1990 roku dał pierwsze wyniki po dziesięciu latach. W 2000 roku oznajmiono o powstaniu wstępnego opisu genomu człowieka. Natomiast w 2003 roku opublikowano dokument stwierdzający zakończenie sekwencjonowania 99% genomu z trafnością 99,99%. Jednak w kolejnych latach ciągle donoszono o poznaniu całych sekwencji kolejnych chromosomów - ostatni, chromosom 1, odczytano w maju 2006 roku. Przy użyciu obecnie stosowanych metod sekwencjonowania warunki postawione przez fundację są nieosiągalne. Wymagają opracowania zupełnie nowej technologii.

Archon X Prize for Genomics jest drugą wielkim nagrodą fundacji X Prize. Pierwszy załogowy prywatny statek kosmiczny - SpaceShipOne -został skonstruowany po 8 latach od ogłoszenia konkursu. Ile będziemy musieli poczekać na technologię szybkiego sekwencjonowania?

Źródło: X PRIZE Foundation (xprize.org)

Komentarze

pionty-elemet | 2006-10-06 00:00:00
"Technologia pozwalająca na szybkie zsekwencjonowanie genomu konkretnego człowieka byłaby krokiem milowym dla nauki. Przede wszystkim pozwoliłaby na określenie podatności poszczególnych osób na choroby z podłożem genetycznym, łącznie z nowotworami. A szybkie zlokalizowanie wadliwych genów pozwalałoby zapobiec wystąpieniu choroby, albo umożliwić lepsze metody leczenia."

czyli dwoma slowami "PERSONAL MEDICINE" Ostatnio bralem udzial w pewnym mityngu onkologow z immunologami nowotworow i tam sie wlasnie mowilo o potrzebie opracowania szybkich metod sekwencjonowania pelnych genomow. Po co? Wlasnie po to, aby zastosowac je w tzw. wide-genome arrays, czyli mapowac caly genom w celu poszukiwania pewnych zaleznosci miedzy genami np w nowotworach, a takze w odpowiedzi na leki, aby mozna bylo indywidualnie dozowac farmaceutyki w zaleznosci od stanu metabolicznego organizmu.

Adamantan | 2006-10-07 00:00:00
Zrobie zabieram sie do pracy:)

Marcin | 2006-10-10 00:00:00
otóż to, nagroda ma zapoczątkować "a new era of personalized preventative medicin" :)

Sonnny | 2006-10-23 00:00:00
Moim zdaniem biotechnologia jest najlepszą i najważniejszą z nauk. A ta technologia, o której się wspomina, jets bardzo przyszłościowa i mam nadzieję, że w przyszłości znajdą się tacy biotechnolodzy, którzy ją rozpracują.