ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Dwa nowe patenty Stem Cells Spin S.A.

Notowana na New Connect, biotechnologiczna spółka Stem Cells Spin S.A. wykonała kolejny krok na drodze do realizacji biznesowych planów. Spółka otrzymała właśnie dwa nowe patenty, które wzmacniają jej pozycję w momencie wchodzenia na rynek dermokosmetyków z produktami o niespotykanych dotąd właściwościach.

Komórki macierzyste pomagają poznać geny niepłodności

embrionalne komórki macierzysteBadania gamet otrzymanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych pozwoliły na analizę genów zaangażowanych w powstawanie komórek jajowych i plemników. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach czasopisma "Nature", naukowców ze Stanford University, badania te przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn bezpłodności kobiet i mężczyzn.

Plemniki in vitro

PlemnikiZespołowi naukowców z Uniwersytetu w Newcastle (Wieka Brytania) udało się opracować metodę uzyskiwania zdrowych, ludzkich plemników z probówki. Do uzyskania tego efektu wykorzystano embrionalne komórki macierzyste.

Zęby z hodowli komórek macierzystych

Dwa lata temu udał się wyhodować zęby z komórek macierzystych ale nie w pełni odpowiadające kształtom i wytrzymałości zębów naturalnych. Od tego czasu metodę znacznie udoskonalano i otrzymywane w ten sposób zęby prawie nie różnią się od naturalnych.

Nowy czynnik odpowiadający za pluripotencję

ZarodekNaukowcy z Singapuru odkryli nowy czynnik transkrypcyjny, który może być użyty w reprogramowaniu zróżnicowanych komórek do stadium pluripotencji. Esrrb, bo o nim mowa, jest w stanie zastąpić dwa najbardziej dotąd kontrowersyjne czynniki: c-Myc oraz Klf4.

Badania melanomy przeczą modelowi rakowych komórek macierzystych

Zyskująca popularność hipoteza występowania komórek macierzystych w różnych rodzajach raka zachwiała się pod wpływem ostatnich doniesień. Zastosowanie udoskonalonego modelu stawia pod znakiem zapytania obecność tych komórek w melanomie - inaczej czerniaku, jednej z najgroźniejszych odmian raka skóry.

Nowy model ALS

Opracowano nowy model stwardnienia zanikowego bocznego (ang. ALS, amyotrophic lateral sclerosis), wykorzystujący neurony uzyskane z zarodkowych komórek macierzystych. Rzuciło to nowe światło na genezę choroby, w szczególności potwierdzając zgubny wpływ patologicznych komórek neurogleju na motoryczne komórki nerwowe. Model dostarcza także nowych możliwości badania ALS i poszukiwania molekularnych celów leków.

Tchawica z komórek macierzystych

Claudia Castillo jest pierwszym człowiekiem któremu udało się przeszczepić tchawicę, wyhodowaną z jej własnych komórek macierzystych. Użycie jej własnych komórek zwolniło ją z konieczności przyjmowania leków przeciw odrzuceniu przeszczepu. Sukces ten daje nadzieje, że proces hodowli niektórych narządów do przeszczepów w ciągu najbliższych 20 lat powinien wyjść z etapu eksperymentów i stać się rutynowym zabiegiem.

Nowe osiągnięcia w dziedzinie iPS

ZarodekOdkąd naukowcom udało się uzyskać indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS) z ludzkich fibroblastów, badania nad iPS nabrały niezwykłego tempa i zaangażowały liczne zespoły badawcze na całym świecie. Tegoroczna jesień przyniosła kolejne przełomowe odkrycia.

Jak komórki macierzyste odbudowują rogówkę

Od jakiegoś już czasu regenerację rogówki oka przypisuje się swoistym komórkom macierzystym. Najnowsze badania pokazują jednak, że proces ten może się odbywać w inny sposób, niż dotychczas sądzono.

1234567