ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste leczą atak serca u zwierząt

komórki macierzysteTerapia komórkami macierzystymi może być skutecznie użyta do leczenia uszkodzeń mięśnia sercowego spowodowanego atakiem serca i chorobą wieńcową - wskazują badania przeprowadzone na świniach. Tylko w ciągu dwóch miesięcy od pobrania komórek ze szpiku kostnego świni i wstrzyknięciu ich do uszkodzonego po ataku serca przywrócone zostały jego funkcje i naprawiono uszkodzony mięsień sercowy w 50-70%.

Dojrzałe komórki macierzyste w macicy

Odkrycie przez australijskich naukowców dojrzałych komórek macierzystych w macicy, które mogą przekształcać się w komórki kości, mięśni, chrząstek zostało uznane jako największy medyczny i naukowy postęp przez międzynarodowy zespół ekspertów rozrodu człowieka.

Geny odpowiedzialne za rozwój komórek macierzystych krwi

Zidentyfikowano grupę genów, które wpływają na rozwój i funkcje komórek macierzystych krwi. Odkrycie to przybliża o krok wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu chorób.

Krok naprzód w badanich komórek macierzystych

Z wykorzystaniem nowej techniki udał się pierwszy razu uzyskać w laboratorium nieograniczoną ilość oczyszczonych mezenchymatycznych prekursorów komórkowych z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Mezenchymatyczne prekursory komórkowe są zdolne pobudzać do wzrostu chrząstkę, kości, czy komórki mięśni szkieletowych. Mogą potencjalnie być użyte do regeneracyjnej terapii komórkami macierzystymi kości, chrząstek, czy zastępowaniu uszkodzonych mięśni.

Białko edd - embrionalne komórki macierzyste

Naukowcy odkryli białko - edd, które ma decydującą rolę w regulacji genów embrionalnych komórek macierzystych. Odkrycie jest o tyle ważne, że znajomość białek odpowiedzialnych za regulacje genów przez chemiczne modyfikacje histonów może być pierwszym krokiem w określeniu znaczenia jakie mają modyfikacje w kancerogenezie czy powstawaniu defektów płodów.

Jak komórki macierzyste chronią się przed mutacjami

Naukowcy z San Diego (Kalifornia) zidentyfikowali i opisali nową rolę, jaką pełni w komórkach macierzystych białko p53. Jest to czynnik transkrypcyjny znany badaczom od długiego czasu. Wiadomo, że jest aktywowany w odpowiedzi na uszkodzenia DNA, prowadząc do zahamowania cyklu komórkowego w fazie G1, przed wejściem w fazę S. To daje komórce czas na naprawę powstałych uszkodzeń. Jeśli się to nie powiedzie, dochodzi do apoptozy.

Komórki macierzyste zapobiegają rozwojowi wrodzonej wady serca u myszy

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili eksperyment, w którym wstrzyknęli komórki macierzyste do mysiego zarodka, genetycznie zmodyfikowanego w celu wytworzenia ciężkich wad serca, które powinny spowodować śmierć jeszcze przed narodzeniem zwierzęcia. W drugim, podobnym eksperymencie, komórki zostały wstrzyknięte do ciała matki, przed zapłodnieniem. Ku ich zaskoczeniu w obu przypadkach urodziły się zdrowe myszy, z tą różnicą, że wstrzyknięte do ciała matki komórki tylko częściowo uchroniły mające się narodzić myszy przed wytworzeniem wrodzonej wady serca. Wyniki swojej pracy opublikowali w najnowszym numerze Science.

Komórki macierzyste pomogą w leczeniu retinitis pigmentosa

Jak dowodzą naukowcy w ostatnim Nature komórki macierzyste ze szpiku myszy wszczepione noworodkom mysz z tą właśnie wadą oczu, zanim jeszcze choroba pozbawiła je wzroku, powodowały regenerację i zahamowanie choroby. W konsekwencji myszy po wszczepieniu komórek, w porównaniu z myszami u których nie zastosowano tej terapii, nie straciły wzroku.

1234567