ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Klonowanie

Klonowanie

Pies klonowany na zamówienie

Obecny stan wiedzy pozwala na stworzenie psa dokładnie według opisu właściciela. Może być to na przykład owczarek kaukaski o wymiarach pekińczyka. Tak przynajmniej twierdzili naukowcy na spotkaniu American Association for Advanced Sccience w lutym tego roku. Nikt jednak takich prac się nie podjął ze względów etycznych. Za to pierwsze sklonowane psy trafiły już do właścicieli.

Klon myszy zamrożonej 16 lat temu

mysz laboratoryjnaUdało się sklonować mysz poddaną zamrożeniu 16 lat temu. Niektórzy uważają, że może być to przełom w próbach klonowania wymarłych dawno temu gatunków, np. mamutów.

Klonowanie terapeutyczne skuteczne w mysim modelu choroby Parkinsona

Klonowanie terapeutyczne może być z powodzeniem zastosowane w mysim modelu choroby Parkinsona, pozwalając na regenerację neuronów dopaminowych i prowadząc do poprawy zdrowia myszy.

Uzyskano zarodki-klony człowieka

ZarodekBadania nad komórkami macierzystymi są prowadzone bardzo prężnie, a wyniki – jak twierdzą naukowcy - rokują duże szanse na walkę z wieloma nieuleczalnymi chorobami. Kalifornijscy naukowcy planują stworzyć linię komórkową ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, co będzie niewątpliwie krokiem naprzód w tej dziedzinie nauki.

Produkty ze sklonowanych zwierząt w sprzedży w USA

Amerykańska agencja rządowa FDA dopuściła do sprzedaży mięso i mleko z klonowanych zwierząt. Nie stwierdzono, aby takie produktu różniły się od otrzymywanych ze zwierząt urodzonych naturalnie. Z tego powodu nie będę musiały dodatkowo oznaczane na etykietach.

Fluorescencyjna świnia ma fluorescencyjne potomstwo

Sklonowana świnia, której geny zmieniono w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.

Klonowane koty, które świecą w ciemnościach

Naukowcom z Korei Południowej udało się sklonować koty, które świecą w ciemnościach po ich ekspozycji na promienie UV. Fluorescencyjne koty mają być nie tyle gratką dla ich miłośników ile kolejną odkrytą kartą w leczeniu ludzkich chorób; przede wszystkim mających podłoże genetyczne. Czy świecące kociaki będą rekompensatą po wielkim naukowym skandalu Hwang Woo-suka, który również miał miejsce w Korei Południowej?

Pierwszy sklonowany zarodek wśród naczelnych

ZarodekNaukowcy z Oregon Health and Science University dokonali niewątpliwego przełomu w klonowaniu i badaniach nad komórkami macierzystymi. Po raz pierwszy dokonali udanego klonowania zarodków ssaków naczelnych. Co więcej, ze sklonowanych komórek rezusa udało im się uzyskać dwie linie komórek macierzystych. To bez wątpienia ogromny krok w genetyce, a zarazem wielka obietnica dla ludzi dotkniętych licznymi chorobami, w których leczeniu komórki macierzyste są największą nadzieją.

Klon wilka, sukces i wątpliwości

Klon wilkaGrupa koreańskich naukowców sklonował następne zwierzę z rodziny psowatych, wilka. Jednym z współautorów pracy jest Hwang Woo-suk. Jednak wszelkie prace Hwanga, po jego kompromitującej wpadce z naciąganymi badaniami, na temat udanych prób klonowania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, muszą najpierw zostać potwierdzone przez niezależnych ekspertów.

10. urodziny klonowania!

Owca DollyPrzyjście na świat pierwszego sklonowanego ssaka, owcy Dolly, stało się ogromnym przełomem w biotechnologii. Dało to nowe spojrzenie na naukę, na potężne jej możliwości. Po tym wydarzeniu proces klonowania z roku na rok był udoskonalany, coraz więcej badań było prowadzonych. Dziennik Nature jako pierwszy opublikował to zdarzenie. Bieżący tydzień jest 10. rocznicą klonowania ze względu na pierwszą publikacje o klonowaniu, która miała miejsce w 1997 roku.

123