ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Wirusologia, HIV, AIDS

Wirusologia, HIV, AIDS

Grypa rozwija biznes koncernom farmaceutycznym

Medycyna to zbawienie ludzkości ale i prawdziwa Puszka Pandory. To drugie stwierdzenie dotyczy wszystkich chorób, które udaje się tylko zaleczyć ale nie wyleczyć. Wszystkie takie schorzenia leczy się objawowo. Stąd powiedzenie, że katar nie leczony trwa siedem dni a leczony tydzień. Do chorób takich należą większość schorzeń wirusowych, w tym grypa. Nie ma na nie lekarstwa można jedynie złagodzić ich przebieg.

Przeszczep szpiku metodą na HIV?

Szpik pobrany od osoby z wrodzoną odpornością na wirusa HIV wyleczył - jak się wydaje - osobę chorą na białaczkę i zarażoną wirusem HIV.

Rola HIV i HPV - medyczny Nobel 2008

Nagroda Nobla 2006Tegoroczną nagrodę medycznego Nobla przyznano za poznanie roli wirusa HPV w powstawaniu raka szyjki macicy oraz odkrycie wywołującego AIDS wirusa HIV - uzasadniła swój werdykt Komisja Noblowska.

Leki dodały zakażonym HIV 13 lat życia

Dzięki lepszym metodom leczenia, pacjenci z wirusem HIV mają dziś szanse na przeżycie o 13 lat dłużej niż w latach 90-tych XX wieku - informuje "Lancet".

Wirus HIV wykańcza limfocyty B

hivWirus HIV doprowadza do długotrwałej reakcji zapalnej naszego organizmu. Naukowcy z Amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych odkryli, że w ten sposób upośledza działanie nie tylko limfocytów T, ale również produkujących przeciwciała limfocytów B - pracę na ten temat opublikowano właśnie na łamach pisma "Journal of Experimental Medicine".

Gen TRIM22 blokuje infekcję wirusa HIV

hivZespół wirusologów z University of Alberta we współpracy z naukowcami University of Pennsylvania odkrył gen, który jest odpowiedzialny za blokowanie rozprzestrzeniania się wirusa HIV poprzez zapobieganie poprawnemu formowaniu potomnych wirionów.

Walka z wirusem HIV

Wirus HIV jest jednym z najszybciej mutujących się wirusów. Z tego powodu bardzo trudno jest zaprojektować skuteczne leczenie, a co najważniejsze szczepionkę przeciwko HIV. Najważniejsze jest by odkryć takie miejsca w cząsteczce wirusa HIV, które mogą być niezmienne a zarazem kluczowe podczas leczenia oraz zapobiegania zakażenia.

Struktura spinki do włosów w walce z HIV

Ogólny mechanizm rozprzestrzeniania się HIV jest powszechnie znany. Naukowcy naśladując struktury naturalnie występujące w komórce planują stworzyć lek, który swoją strukturą będzie blokował proces rozwojowy wirusa.

Wpływ wirusów na rozwój nowotworów

Uśmiercając duże ilości zdrowych komórek w organizmie, a oszczędzając komórki zmutowane wirusy mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów złośliwych - o teorii naukowców amerykańskich informuje pismo "PLoS ONE".

Lokalizacyjna specyficzność wirusa grypy

Grypa jest jedną z najgroźniejszych chorób XIX i XX wieku. Pomimo ciągłego postępu medycyny stale zagraża ona ludziom. Naukowcy zidentyfikowali jakie regiony układu oddechowego i jakie typy komórek są celem "ludzkiej grypy", na którą co roku zapadają tysiące ludzi oraz ptasiej grypy.

12345