Wirusologia, HIV, AIDS

Wirusologia, HIV, AIDS

Wirusy muszą się mylić aby skutecznie infekować

Wirusy muszą się mylić w czasie swojej replikacji aby móc skutecznie infekować - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego na łamach Nature. Sądzą, że wyniki ich badań mogą doprowadzić do opracowania nowych klasy leków i szczepionek przeciw wirusom RNA.
» czytaj dalej

To wcale nie musiało być samowyleczenie z HIV

"Brytyjski pacjent, o którym w niedzielę pisała gazeta Sunday Times, a za nią inne media, niekoniecznie wyzdrowiał po zakażeniu wirusem HIV" - uważa kierownik Zakładu Wirusologii Śląskiej Akademii Medycznej dr Tomasz Wąsik. Jego zdaniem, wyniki stwierdzające obecność wirusa w organizmie chorego, mogły być błędne.
» czytaj dalej

Pierwszy człowiek uleczony z HIV?

25-letni Brytyjczyk Andrew Stimpson jest prawdopodobnie pierwszym człowiekiem, który wyleczył się z wirusa HIV - informuje BBC News, cytując informacje podane przez brytyjskie gazety. Lekarze zapowiadają badania, które mają potwierdzić wyleczenie się.
» czytaj dalej

Genetycznie modyfikowane kury odporne na ptasią grypę

Chińscy naukowcy zamierzają zmodyfikować genetycznie kury tak, aby były odporne na ptasią grypę - doniosły chińskie gazety.
» czytaj dalej

Metoda otrzymywania genetycznie zmienionego wirusa grypy

wirus grypyPróbując ubiec pandemię grypy, światowi producenci szczepionek ścigają się z czasem i nadciągającą katastrofą. Teraz dzięki nowej technice produkcja niewirulentnych wirusów wykorzystywanych do produkcji w dużych ilościach szczepionek przeciwko ptasiej grypie jest bardziej efektywna i łatwiej osiągalna. Technika jest szczególnie istotna w momencie przygotowywania się rządów światowych do zapobiegania pandemii ptasiej grypy.
» czytaj dalej

Opracowano szczepionkę na ptasią grypę

Węgierscy lekarze opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko ptasiej grypie. Zdaniem rzecznika prasowego węgierskiego rządu Batiza Andrasa szczepionka może skutecznie chronić ptaki i ludzi.
» czytaj dalej

Szczepionka chroniąca przed HPV

Szczepionka chroniąca przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) kilku najgroźniejszych typów skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy u młodych kobiet - o wynikach międzynarodowych testów poinformowali polscy naukowcy.
» czytaj dalej

Makrofagi mogą być przyczyną otępienia u ludzi z AIDS

Naukowcy zajmujący się ewolucją wirusa HIV w mózgu odkryli, że własna obrona organizmu może być przyczyną związanego z HIV otępienia umysłowego. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Virology.
» czytaj dalej

Żabie białka blokują infekcję HIV

Nowa broń do walki przeciw wirusowi HIV może pochodzić od... małej tropikalnej żaby. Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center opublikowali wyniki swoich badań w Journal of Virology wskazujące, że pewne substancje wydzielane przez skórę tropikalnych żab skutecznie blokują infekcję wirusa HIV.
» czytaj dalej

Blokowanie wnikania wirusów do komórek

wirus grypyDefenzyny, białka naturalnie produkowane przez komórki układu odpornościowego chroniące przed wirusami, pierwszy raz zostały zidentyfikowane ponad 20 lat temu przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jednak nie znano mechanizmu ich działania. Teraz, zespół badaczy tego uniwersytetu i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia odkrył mechanizm blokowania wnikania wirusów i infekcji komórek przez specyficzną defenzynę - retrocyklinę-2.
» czytaj dalej

12345