ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Mojgenotyp - pierwsza w Polsce strona dotycząca personalnej genomiki dostępna w wersji Beta! - art. promocyjny

mojgenotyp.plDostępna jest wersja testowa portalu Mojgenotyp.pl – projektu wzorowanego na istniejących poza granicami Polski stronami personalnej genomiki takimi jak www.23andme.com czy www.navigenics.com. Istotą tych stron jest dostarczanie informacji na temat predyspozycji organizmu oraz genealogii użytkownika na podstawie przeprowadzonego badania jego genotypu. Badanie jest przeprowadzone w oparciu o technologie mikromacierzy i polega na określeniu konfiguracji setek tysięcy SNP (ang. Single Nucleotide Polymorphism).

Poznano genom neandertalczyka

neandertalczykGenom neandertalczyka został wstępnie zsekwencjonowany po czterech latach przygotowań i prób. Dzięki temu sukcesowi lepiej poznamy nie tylko naszego wymarłego krewniaka, ale również nas samych. Wyniki badań ogłoszono w najnowszym numerze tygodnika Science.

Ile mutacji powstaje w każdym z nas?

Narodziny każdego człowieka wiąże się z powstaniem około stu nowych mutacji (zmian) w DNA. Większość z nich nie ma większego znaczenia ale niektóre mogą powodować bardzo poważne choroby czy defekty naszego organizmu.

Poznano DNA świni

ŚwiniaMiędzynarodowej grupie naukowców udało się poznać genom świni domowej, co może pomóc w leczeniu zarówno ludzi, jak i świń oraz opracowaniu szczepionek na grypę - informuje agencja Associated Press.

Działanie związków ochrony roślin przed suszą

Odporność roślin na susze związane jest z działaniem białek stresowych. Są to związki uaktywniające się w niekorzystnych warunkach środowiskowych i stabilizujące funkcjonowanie najważniejszych procesów i organelli komórkowych. Ostatni udało się poznać lepiej jedno z nich - kwas abscysynowy.

Transpozony - skaczące geny wspomagające ewolucję

DNATranspozony to jedne z bardziej tajemniczych elementów w naszych genach. Są to fragmenty DNA, które potrafią przemieszczać się z jednego miejsca w drugie. Jedna z teorii głosi o ich pochodzeniu po dawnych wirusach, które utraciły swoja zjadliwość. Nowsze badania wskazują na ich olbrzymią rolę w powstawaniu nowych mutacji, prowadzących do ewoluowania nowych gatunków.

Ewolucja czasami przyspiesza

Coraz więcej badań wskazuje na możliwość formowania się poszczególnych gatunków czy grup genów z różną szybkością. Oznacza to, że zmiany w genach nie zachodzą ani powoli, ani stopniowo. Jest to o tyle istotne, że wiele analiz badających genealogie czy etapy powstania gatunków bazuje na średnich wartościach zachodzących zmian w genach całej grupy, a często wszystkich zwierząt czy organizmów.

Medyczny Nobel 2009 za telomery - strażnicy genomu

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.

Nobel 2009 z chemii za rybosomy

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie chemii przyznano za badania nad strukturą i funkcją rybosomu. Otrzymali ją: Venkatraman Ramakrishnan - Amerykanin pracujący w Wielkiej Brytanii, Thomas A. Steitz z USA i Ada E. Yonath z Izraela. Nazwiska laureatów Komitet Noblowski ogłosił w środę. Jak napisano w uzasadnieniu, "Nagroda Nobla z chemii za 2009 rok jest docenieniem badań nad procesami kluczowymi dla życia".

Wyleczono chorobę dziedziczną DNA mitochondrialnego

Doświadczenie na małpach rezusach pokazało możliwość wyleczenia chorób dziedzicznych, będących przyczyną nieprawidłowo funkcjonujących genów. W tym celu wymieniono całe DNA mitochondrialne w komórce jajowej. Obecnie znanych jest około 150 chorób powodowanych mutacjami w DNA mitochondrialnych i przypuszcza się, że obecne są one u jednego a na dwustu urodzonych, a objawiają się chorobowo u jednego na 5-6 tysięcy dzieci.

1234567891011121314151617181920212223