ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Człowiek neandertalski, a współczesny - DNA mitochondrialne

Naukowcy wciąż się kłócą o wspólną historię i pochodzenie neandertalczyka (Homo neanderthalensis) i człowieka współczesnego (Homo sapiens). Najnowsze badania DNA mitochondrialnego (mtDNA) neandertalczyka sugerują, że był on zupełnie odrębnym gatunkiem.

Tkanki miękkie dinozaura czy biofilm bakteryjny?

Trzy lata temu świat obiegła sensacyjna wiadomość o odnalezieniu tkanek miękkich w skamieniałych kościach dinozaura, sprzed 68 milionów lat - Tyrannosaurusa rexa. Tym razem zespół amerykańskich naukowców z udziałem polskich badaczy uważa, że to raczej bakteryjny biofilm niż pozostałości tkanek.

Wpływ mikroRNA na zróżnicowanie organizmów

Złożoność żywych organizmów i jednocześnie precyzja ich funkcjonowania zawsze fascynowała. Na dzień dzisiejszy cała wiedza jaką dysponujemy nie pozwala ani zbudować ani nawet zaprojektować żadnego z nich. Wydaje się za to, że udało się znaleźć główny mechanizm kreujący złożonością budowy organizmów wyższych – "DNA śmieciowe".

Wymieranie płazów, pasożytnicze grzyby i geny MHC II

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na szybkie znikanie płazów. Za jedną z głównych przyczyn podaje się pasożytniczego grzyba. Ponieważ płazy są bardzo czułe na zmiany środowiskowe przypuszcza się, że ich nagła podatność na tego pasożyta może być spowodowana zmianami w środowisku, mogącymi niekorzystnie oddziaływać także na ludzi. Aby to sprawdzić ważne jest poznanie roli naturalnej odporności płazów na czynniki chorobowe. Ostatnio znaczne osiągnięcia w tej dziedzinie mają polscy naukowcy.

Geny a stres

Wariant genu, który zwiększa ryzyko choroby Alzheimera ma też wpływ na pogorszenie sprawności umysłowej z powodu stresu u osób starszych - informuje pismo "American Journal of Psychiatry".

Charakter psa w genach

piesBadania nad genetyką psa domowego (Canis familiaris) nabierają coraz większego tempa. Znaczna różnorodność psów sprawia, że są cennym materiałem badawczym. Najnowsze badania próbują wyjaśnić wpływu genów na charakter psów.

Cisplatyna - stary lek, nowe zastosowanie

Ostatnie badania szczecińskich naukowców dowodzą, że używany od ponad 30 lat lek – cisplatyna, zyskał nowe zastosowanie w leczeniu raka piersi. Wyniki są bardzo obiecujące- jak podkreśla prof. Jan Lubiński. Trwają badania nad użyciem tego leku również w przypadku innych rodzajów nowotworów.

Powielanie DNA w 17 minut

DNANiewiele ponad kwadrans potrzeba nowemu urządzeniu o charakterze laboratorium na chipie, by z kropli krwi wypreparować odpowiednie komórki oraz namnożyć ich materiał genetyczny za pomocą zminiaturyzowanej reakcji PCR. Urządzenie to może przydać sięánie tylko w badaniach laboratoryjnych, ale również w diagnostyce medycznej - informuje "Angewandte Chemie International Edition".

Genom kakaowca do rozszyfrowania

Wspólnym wysiłkiem amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa oraz firm IBM i Mars ma zostać rozszyfrowany genom kakaowca. Dzięki tak pogłębionej wiedzy można będzie lepiej przetwarzać kakao i uzyskiwać drzewa kakaowe bardziej odporne na choroby, szkodniki czy suszę. Plantacje kakao są wyjątkowo wrażliwe na szkodliwe czynniki.

Tygrysy z hodowli wspomogą wolnościowe populacje?

Mimo zwiększających się nacisków na ochronę zwierząt w ich naturalnym środowisku liczebność wielu spada na granice możliwości samoutrzymania się. Dotyczy to także dużych ssaków na ochronę których przeznacza się znaczne środki. Taką sytuację obserwuje się dla tygrysów (Panthera tigris).

1234567891011121314151617181920212223