ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Oryks arabski i problemy genetyczne małych populacji

Oryks arabski jest jednym z gatunków przywróconych naturze po wymarciu w środowisku. Uznawanych jest za jeden z większych sukcesów programów reintrodukcji zwierząt z hodowli do życia w ich pierwotnym środowisku. Okazuje się jednak, że pod względem genetycznym nosi już piętno hodowli w małej populacji.

Wilki powracają nie zawsze jako ten sam gatunek

wilkWilk szary zaczyna wracać na utracone tereny. Po latach prześladowań, objęty ochroną systematycznie zwiększa zasięg swojego występowania. Dokładne badania pokazują jednak, że obecne wilki często odbiegają od swych pobratymców, pierwotnie zamieszkujących należące do nich ziemie.

Odczytano DNA kangura

Walabia dama (Macropus eugenii) jest drugim torbaczem, którego genom udał się odczytać. Okazało się, że organizacja jego genów jest bardzo podobna do ludzkiego.

DNA mamuta odczytane w 80%

Naukowcom prowadzący badania nad DNA mamuta włochatego (Mammuthus primigenius) udało się odczytać 3,3 mld tworzących go par zasad z ponad 4 mld występujących.

Nieprawidłowa regulacja epigenetyczna przyczyną białaczki

Nowy model ostrej białaczki limfoblastycznej pozwolił ustalić jej molekularne podłoże. Naukowcy wierzą, że umożliwi także znalezienie skutecznego leku na tę chorobę. Klucz do sukcesu leży w epigenetycznej regulacji genów.

Sępy i problemy genetyczne małych populacji

Próby odbudowy populacja sępa bengalskiego (Gyps bengalensis) w Indiach może być trudniejsze niż przypuszczano. Jak wykazały badania genetyczne zmienność osobników w hodowli jest bardzo niewielka i może być niewystarczająca do zapobieżenia skutkom chowu wsobnego (w bliskim pokrewieństwie).

Koń domowy i koń Przewalskiego

Porównując różnice pomiędzy DNA konia domowego (Equus caballus), a jego protoplastą koniem Przewalskiego (Equus przewalskii) udało się ustalić znaczenie samców i samic przy tworzeniu nowych ras. Jednocześnie potwierdzono oddzielność gatunkową obydwu koni.

Łysienie mężczyzn uwarunkowane genetycznie

Sekwencje zlokalizowane w pobliżu genów PAX1 i FOXA2 są odpowiedzialne za wypadanie włosów u mężczyzn - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Mapa Europy wykonana z ludzkich genów

DNAOkazuje się, że wykonując porównanie DNA dla dużej grupy ludzi otrzymujemy różnice między populacjami zgodne z rozkładem granic. Każdy a nas ma wpisane w swoim genomie znaczniki, które potrafią powiedzieć gdzie się urodziliśmy.

Wpływ genów zegara biologicznego na metabolizm

Różne rytmy dobowe, księżycowe czy roczne sterujące naszym organizmem znane są od lat. Dokładny mechanizm ich funkcjonowania pozostaje nadal tajemnicą. Wiele z prac wskazuje na możliwość powiązania ich z działaniem niektórych genów. Najnowsze badania sugerują, że może to dotyczyć, aż jednej czwartej naszych genów.

1234567891011121314151617181920212223