ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Pierwsi amerykanie, skąd przybyli?

Najpopularniejsza teoria tłumacząca pojawienie się ludzi na kontynencie amerykańskim, mówi o kilku niezależnych falach migracji nadciągających z różnych kierunków. Według jednych z ostatnich analiz DNA była to raczej jedna grupa przybyła przez Cieśninę Beringa.

MicroRNA w regulacji różnicowania

MicroRNA, choć jak nazwa wskazuje - małe, odgrywać może wielką rolę w funkcjonowaniu naszych komórek, w tym w regulacji ich różnicowania. Zaburzenia jego działania mogą być odpowiedzialne za nowotworzenie, jemu być może zawdzięczamy także udane próby różnicowania, jak i odróżnicowywania komórek.

Genetyczne ślady wędrówek naszych przodków

DNADzięki analizie genetycznej prześledzono mapę wędrówki ludzkiej z kontynentu afrykańskiego poprzez Azję, Europę do Ameryki. Przeanalizowano również obecność szkodliwych genów w różnych populacjach w zależności od „odległości” ich pokrewieństwa z populacją afrykańską. Być może w przyszłości dzięki analogicznym badaniom będziemy mogli wyśledzić naszych własnych przodków.

Gen TRIM22 blokuje infekcję wirusa HIV

hivZespół wirusologów z University of Alberta we współpracy z naukowcami University of Pennsylvania odkrył gen, który jest odpowiedzialny za blokowanie rozprzestrzeniania się wirusa HIV poprzez zapobieganie poprawnemu formowaniu potomnych wirionów.

Jak podobne odcinki genów odnajdują się na niciach DNA

DNAKażdy organizm eukariotyczny, w tym ludzie, posiadają po dwie bardzo podobne nici DNA. Jedną z nich posiadamy po ojcu, a drugą po matce. Zanim dojdzie do ich rozdzielenia, podczas produkcji komórek płciowych, dochodzi do rekombinacji homologicznej, czyli wymiany podobnych odcinków genów pomiędzy naprzeciwległymi nićmi DNA. Naukowców zawsze interesowało jak podobne, tzw. komplementarne odcinki DNA odnajdują się przed procesem rekombinacji homologicznej.

Mutacje związane z niskim wzrostem przedłużają życie

Mutacje w genie, od którego zależy wzrost wpływają na długość ludzkiego życia - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Bliźnięta jednojajowe nie są identyczne

Mówiąc o bliźniętach mam na myśli ludzi wyglądających identycznie. Ich DNA rzeczywiście jest bardzo podobne do siebie, ale i różnice w nim występują są dość powszechnie.

Wiciowiec jednokomórkowym przodkiem człowieka?

Wiciowce kołnierzykowateNowo zsekwencjonowany genom jednokomórkowego, planktonowego morskiego organizmu pozwolił naukowcom na określenie ewolucyjnych zmian dotyczących skoku pomiędzy jednokomórkowymi formami życia a wielokomórkowymi złożonymi organizmami, takimi jak zwierzęta i ludzie.

Uniwersalny znacznik DNA dla roślin

DNAGenetyczne znaczniki (ang. genetic barcodes) zwierząt i roślin często wykorzystywane są do rozpoznawania ich przynależności gatunkowej jak i pochodzenie na podstawie niewielkich próbek. Większość z nich jest dobrze opracowana dla świata zwierząt, natomiast niewiele jest znanych dla roślin. Opracowanie takiego znacznika da możliwość identyfikowanie roślin z rozdrobnionych fragmentów.

Gen przedwczesnych porodów

ciążaOdkryto, że gen ENPP1 jest powiązany z przedwczesnymi porodami oraz niską wagą urodzeniową latynoskich dzieci.

1234567891011121314151617181920212223