Genetyka

Genetyka

Nagroda Nobla za interferencję RNA

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2006 roku otrzymali w poniedziałek, 2 października dwaj Amerykanie, Andrew Z. Fire i Craig C. Mello za odkrycie "zjawiska interferencji RNA - polegające na wyłączaniu genów za pomocą dwuniciowych fragmentów RNA". Współpraca obu naukowców zaowocowała odkryciem mechanizmu, który pozwala wyłączać aktywność genów w komórkach.
» czytaj dalej

Niechęć do warzyw w genach?

Powodem, niechęci niektórych ludzi do warzyw typu brokuły czy brukselka jest genetyczny mechanizm obronny chroniący nas przed potencjalnie szkodliwymi składnikami roślin.
» czytaj dalej

Pomidory widziane oczyma komputera

PomidoryNaukowcom z VBI (Virginia Bioinformatics Institute) udało się zastosować metody informatyczne mogące pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób określone geny zawarte w pomidorach wpływają na ich smak, a także ich jakość. W tym celu została stworzona baza danych metabolitów, które pomidory te zawierają.
» czytaj dalej

Zsekwencjonowano pierwsze drzewo

Topola kalifornijska (Populus trichocarpa) jest pierwszym drzewem, którego genom został zsekwencjonowany. Stanowi go 19 chromosomów, składających się łącznie z 485 mln par zasad. Zidentyfikowano ponad 45 tysięcy możliwych genów. Wyniki projektu rozpoczętego w 4 lata temu, realizowanego przez 38 instytucji z Europy, USA i Kanady zostały opublikowane w magazynie Science.
» czytaj dalej

Wspólny przodek bakterii Corynebacterium i pająka Laxosceles

LoxoscelesNikt z nas zapewne nigdy nie pomyślał, że bakteria i pająk mogą być w pewnym sensie ze sobą spokrewnione. Badania pokazały, że jednak taka sytuacja ma miejsce. Czy jednak udało im się dowieść jak doszło do tego, że są one ze sobą spokrewnione?
» czytaj dalej

Ryż odporny na powódź

Uprawa ryżuZnaleziono gen, który umożliwia niektórym odmianom ryżu przetrwać w całkowitym zalaniu nawet do dwóch tygodni. Wykorzystanie go w odmianach uprawnych tej rośliny pozwoli na ograniczenie strat związanych z częstymi powodziami na obszarach Azji, gdzie uprawiany jest ryż - a większość odmian wytrzymuje tylko kilka dni zatopienia.
» czytaj dalej

Ile razy można zakończyć mapowanie ludzkiego genomu?

W maju tego roku ogłoszono zakończenie mapowania największego z ludzkich chromosomów nr 1. Jednocześnie były to ogłoszenie zakończenia mapowania ludzkiego genomu. Ci którzy interesują się trochę genetyką pamiętają, że ogłoszenie i to chyba dużo huczniejsze, o zakończeniu mapowania ludzkiego genomu, pojawiło się już w 2000 roku.
» czytaj dalej

Miniaturowy sekwencer DNA

sekwnecjonowanie DNAZbudowano najmniejszy sekwenator DNA. Urządzenie, które potrafi sekwencjonować DNA w oparciu o chemiczną metodę Sangera, ma średnicę zaledwie 100 mm.
» czytaj dalej

Ostatni ludzki chromosom poznany

Zsekwencjonowano ostatni ludzki chromosom. Zlokalizowane w nim geny odpowiadają za predyspozycje m.in. do choroby Parkinsona, Altzheimera czy raka. Tym samym naukowcy osiągnęli punkt zwrotny w jednym z najważniejszych projektów badawczych, Human Genome Project - informuje "Nature".
» czytaj dalej

Projekt genograficzny

Projekt genograficzny"Projekt Genograficzny" to nazwa zakrojonego na globalną skalę wspólnego przedsięwzięcia Towarzystwa National Geographic i IBM, którego celem jest zrekonstruowanie najdawniejszych szlaków wędrówek człowieka na podstawie informacji zawartych w naszym DNA. Oprócz stworzenia swoistej mapy migracji projekt zakłada poznanie naszych przodków do 60 tysięcy lat wstecz i utworzenie drzewa genealogicznego współczesnego człowieka.
» czytaj dalej

1234567891011121314151617181920212223