ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Nagroda Nobla za interferencję RNA

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2006 roku otrzymali w poniedziałek, 2 października dwaj Amerykanie, Andrew Z. Fire i Craig C. Mello za odkrycie "zjawiska interferencji RNA - polegające na wyłączaniu genów za pomocą dwuniciowych fragmentów RNA". Współpraca obu naukowców zaowocowała odkryciem mechanizmu, który pozwala wyłączać aktywność genów w komórkach.

Niechęć do warzyw w genach?

Powodem, niechęci niektórych ludzi do warzyw typu brokuły czy brukselka jest genetyczny mechanizm obronny chroniący nas przed potencjalnie szkodliwymi składnikami roślin.

Pomidory widziane oczyma komputera

PomidoryNaukowcom z VBI (Virginia Bioinformatics Institute) udało się zastosować metody informatyczne mogące pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób określone geny zawarte w pomidorach wpływają na ich smak, a także ich jakość. W tym celu została stworzona baza danych metabolitów, które pomidory te zawierają.

Zsekwencjonowano pierwsze drzewo

Topola kalifornijska (Populus trichocarpa) jest pierwszym drzewem, którego genom został zsekwencjonowany. Stanowi go 19 chromosomów, składających się łącznie z 485 mln par zasad. Zidentyfikowano ponad 45 tysięcy możliwych genów. Wyniki projektu rozpoczętego w 4 lata temu, realizowanego przez 38 instytucji z Europy, USA i Kanady zostały opublikowane w magazynie Science.

Wspólny przodek bakterii Corynebacterium i pająka Laxosceles

LoxoscelesNikt z nas zapewne nigdy nie pomyślał, że bakteria i pająk mogą być w pewnym sensie ze sobą spokrewnione. Badania pokazały, że jednak taka sytuacja ma miejsce. Czy jednak udało im się dowieść jak doszło do tego, że są one ze sobą spokrewnione?

Ryż odporny na powódź

Uprawa ryżuZnaleziono gen, który umożliwia niektórym odmianom ryżu przetrwać w całkowitym zalaniu nawet do dwóch tygodni. Wykorzystanie go w odmianach uprawnych tej rośliny pozwoli na ograniczenie strat związanych z częstymi powodziami na obszarach Azji, gdzie uprawiany jest ryż - a większość odmian wytrzymuje tylko kilka dni zatopienia.

Ile razy można zakończyć mapowanie ludzkiego genomu?

W maju tego roku ogłoszono zakończenie mapowania największego z ludzkich chromosomów nr 1. Jednocześnie były to ogłoszenie zakończenia mapowania ludzkiego genomu. Ci którzy interesują się trochę genetyką pamiętają, że ogłoszenie i to chyba dużo huczniejsze, o zakończeniu mapowania ludzkiego genomu, pojawiło się już w 2000 roku.

Miniaturowy sekwencer DNA

sekwnecjonowanie DNAZbudowano najmniejszy sekwenator DNA. Urządzenie, które potrafi sekwencjonować DNA w oparciu o chemiczną metodę Sangera, ma średnicę zaledwie 100 mm.

Ostatni ludzki chromosom poznany

Zsekwencjonowano ostatni ludzki chromosom. Zlokalizowane w nim geny odpowiadają za predyspozycje m.in. do choroby Parkinsona, Altzheimera czy raka. Tym samym naukowcy osiągnęli punkt zwrotny w jednym z najważniejszych projektów badawczych, Human Genome Project - informuje "Nature".

Projekt genograficzny

Projekt genograficzny"Projekt Genograficzny" to nazwa zakrojonego na globalną skalę wspólnego przedsięwzięcia Towarzystwa National Geographic i IBM, którego celem jest zrekonstruowanie najdawniejszych szlaków wędrówek człowieka na podstawie informacji zawartych w naszym DNA. Oprócz stworzenia swoistej mapy migracji projekt zakłada poznanie naszych przodków do 60 tysięcy lat wstecz i utworzenie drzewa genealogicznego współczesnego człowieka.

1234567891011121314151617181920212223