ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Proces zmiany koloru skóry u ludzi i ryb jest podobny

Odkryto, że proces zmian koloru skóry w przeszłości w przypadku ludzi i ryb odbywał się na tej samej zasadzie, a dokładnie pod wpływem wspólnego genu jakim jest Kitlg. Kolor skóry uzależniony jest przede wszystkim od klimatu, w jakim żyjemy. Podczas migracji do cieplejszych bądź zimniejszych regionów, następuje przystosowanie do środowiska i zmiana koloru skóry.

Mech pożyteczny dla roślin uprawnych

mechPoznanie dogłębnie sekwencji oraz zbadanie mechanizmów obróbek postranslacyjnych mchu pozwoliło naukowcom przedstawili hipotezę, że wszystkie pozytywne cechy z mchu będzie można niejako "wkleić" do genomu zmodyfikowanych roślin uprawnych, aby polepszyć ich walory. Przede wszystkim pozyskać odporność na suszę, jaką posiada mech naturalnie.

DNA wymarłego ptaka - Dodo

dodoOdkrycie na wyspach w pobliży Afryki kompletnego szkieletu dronta dodo (Raphus cucullatus), nasnuwa nadzieje na możliwość dokładniejszego przebadania jego DNA. Ptak ten jest uważany za jeden, z najmniej chlubnych przykładów możliwości niszczycielskiej człowieka. Odkryty na Mauritusie wyginą nim ktokolwiek zdążył go zbadać. Pierwszy jego opis pojawił się w 1598 roku. Około 150 lat później już nie istniał.

Klonowanie wymarłych gatunków

Prace nad odtworzeniem wymarłych gatunków prowadzone są od lat na całym świecie. Najbardziej znane dotyczą prób klonowania mamuta. W Polsce natomiast trwają prace zmierzające do odtworzenia tura.

Biblioteki znaczników DNA do identyfikacji gatunków

Dla wielu blisko spokrewnionych gatunków techniki genetyczne, to jedyna szansa ich dokładnego oznaczenia. Identyfikacja przez analizę DNA pozwala na dużo więcej: możliwość rozpoznawania populacji, miejsc pochodzenie, czy rodowodu.

Poznano genomy kolejnych gatunków muszek Drosophila

muszka owocowaMiędzynarodowej grupie 200 naukowców z ponad 100 instytucji i 16 krajów udało się rozpracować genom kolejnych gatunków muszki Drosophila. Razem z wcześniej poznanymi daje to materiał porównawczy 12 gatunków, tego popularnego w testach badawczych owada.

Polscy genetycy chcą odtworzyć wymarłego tura

Za pomocą DNA znajdującego się w muzealnych szczątkach turów, polscy naukowcy z Katedry Biochemii i Biotechnologii Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN chcą odtworzyć tura - zwierzę, które w średniowieczu było symbolem polskich lasów.

Super-mysz i genetyczny doping sportowców

Zmieniając gen odpowiedzialny za metabolizm, można przestawić go z programu wykorzystującego jako główne paliwo cukry na energię opartą o kwasy tłuszczowe. Takie myszy mogą jeść dwa razy tyle co naturalne odmiany i w ogóle nie tyją. Po za tym stają się prawdziwymi super myszami. Biegają więcej i szybciej niż ich dzicy pobratymcy, są silniejsze, żyją znacznie dłużej i niczego się nie boją, nawet kotów.

Nowe odkrycia w ewolucji molekularnej

Ewolucja jest procesem prowadzącym do różnorodności biologicznej. Nie wszystkie geny są jednak w jednakowym stopniu poddawane modyfikacjom. Naukowcy zbadali od czego zależy, które geny zostaną zmodyfikowane, a także przeanalizowali przypadek konsekwencji replikacji całego genomu u drożdży.

Zsekwencjonowano genom kota domowego

Kot domowyTo już kolejny po genomie człowieka, szympansa, myszy, królika, psa i krowy, poznany genom ssaczy. O ostatnim osiągnięciu naukowców donosi pismo Genome Research. Obiektem badań został czteroletni kot rasy abisyńskiej o imieniu Cynamon, który posiada dobrze udokumentowane wielopokoleniowe szwedzkie pochodzenie. Międzynarodowa grupa badaczy dokładnie przeanalizowała zawartość jego genomu oraz dokonała porównania z uzyskanymi wcześniej danymi z badań nad sekwencjonowaniem kociego genomu, jak również z danymi o wcześniej poznanych genomach ssaków.

1234567891011121314151617181920212223