Genetyka

Genetyka

Proces zmiany koloru skóry u ludzi i ryb jest podobny

Odkryto, że proces zmian koloru skóry w przeszłości w przypadku ludzi i ryb odbywał się na tej samej zasadzie, a dokładnie pod wpływem wspólnego genu jakim jest Kitlg. Kolor skóry uzależniony jest przede wszystkim od klimatu, w jakim żyjemy. Podczas migracji do cieplejszych bądź zimniejszych regionów, następuje przystosowanie do środowiska i zmiana koloru skóry.
» czytaj dalej

Mech pożyteczny dla roślin uprawnych

mechPoznanie dogłębnie sekwencji oraz zbadanie mechanizmów obróbek postranslacyjnych mchu pozwoliło naukowcom przedstawili hipotezę, że wszystkie pozytywne cechy z mchu będzie można niejako "wkleić" do genomu zmodyfikowanych roślin uprawnych, aby polepszyć ich walory. Przede wszystkim pozyskać odporność na suszę, jaką posiada mech naturalnie.
» czytaj dalej

DNA wymarłego ptaka - Dodo

dodoOdkrycie na wyspach w pobliży Afryki kompletnego szkieletu dronta dodo (Raphus cucullatus), nasnuwa nadzieje na możliwość dokładniejszego przebadania jego DNA. Ptak ten jest uważany za jeden, z najmniej chlubnych przykładów możliwości niszczycielskiej człowieka. Odkryty na Mauritusie wyginą nim ktokolwiek zdążył go zbadać. Pierwszy jego opis pojawił się w 1598 roku. Około 150 lat później już nie istniał.
» czytaj dalej

Klonowanie wymarłych gatunków

Prace nad odtworzeniem wymarłych gatunków prowadzone są od lat na całym świecie. Najbardziej znane dotyczą prób klonowania mamuta. W Polsce natomiast trwają prace zmierzające do odtworzenia tura.
» czytaj dalej

Biblioteki znaczników DNA do identyfikacji gatunków

Dla wielu blisko spokrewnionych gatunków techniki genetyczne, to jedyna szansa ich dokładnego oznaczenia. Identyfikacja przez analizę DNA pozwala na dużo więcej: możliwość rozpoznawania populacji, miejsc pochodzenie, czy rodowodu.
» czytaj dalej

Poznano genomy kolejnych gatunków muszek Drosophila

muszka owocowaMiędzynarodowej grupie 200 naukowców z ponad 100 instytucji i 16 krajów udało się rozpracować genom kolejnych gatunków muszki Drosophila. Razem z wcześniej poznanymi daje to materiał porównawczy 12 gatunków, tego popularnego w testach badawczych owada.
» czytaj dalej

Polscy genetycy chcą odtworzyć wymarłego tura

Za pomocą DNA znajdującego się w muzealnych szczątkach turów, polscy naukowcy z Katedry Biochemii i Biotechnologii Akademii Rolniczej w Poznaniu oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN chcą odtworzyć tura - zwierzę, które w średniowieczu było symbolem polskich lasów.
» czytaj dalej

Super-mysz i genetyczny doping sportowców

Zmieniając gen odpowiedzialny za metabolizm, można przestawić go z programu wykorzystującego jako główne paliwo cukry na energię opartą o kwasy tłuszczowe. Takie myszy mogą jeść dwa razy tyle co naturalne odmiany i w ogóle nie tyją. Po za tym stają się prawdziwymi super myszami. Biegają więcej i szybciej niż ich dzicy pobratymcy, są silniejsze, żyją znacznie dłużej i niczego się nie boją, nawet kotów.
» czytaj dalej

Nowe odkrycia w ewolucji molekularnej

Ewolucja jest procesem prowadzącym do różnorodności biologicznej. Nie wszystkie geny są jednak w jednakowym stopniu poddawane modyfikacjom. Naukowcy zbadali od czego zależy, które geny zostaną zmodyfikowane, a także przeanalizowali przypadek konsekwencji replikacji całego genomu u drożdży.
» czytaj dalej

Zsekwencjonowano genom kota domowego

Kot domowyTo już kolejny po genomie człowieka, szympansa, myszy, królika, psa i krowy, poznany genom ssaczy. O ostatnim osiągnięciu naukowców donosi pismo Genome Research. Obiektem badań został czteroletni kot rasy abisyńskiej o imieniu Cynamon, który posiada dobrze udokumentowane wielopokoleniowe szwedzkie pochodzenie. Międzynarodowa grupa badaczy dokładnie przeanalizowała zawartość jego genomu oraz dokonała porównania z uzyskanymi wcześniej danymi z badań nad sekwencjonowaniem kociego genomu, jak również z danymi o wcześniej poznanych genomach ssaków.
» czytaj dalej

1234567891011121314151617181920212223