ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Brytyjczycy ubożsi w geny

DNAZbadano zróżnicowanie genowe współczesnych mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Europy i porównano je z materiałem genetycznych sprzed wieków. Uzyskane wyniki zaskoczyły samych badaczy. Okazało się, iż przodkowie dzisiejszych Brytyjczyków byli posiadaczami znacznie bogatszych genomów. Fakt ten jest zaskakujący zważywszy na fakt, iż dzisiejsze Wyspy to miejsce licznych migracji, które powinny wzbogacać pulę genową. Gdzie więc leży przyczyna obecnego stanu?

Kot domowy ma dużo starszy rodowód

kot dla alergikówSzczegółowe badania DNA kota domowego (Felis silvestris catus) wykazały, iż jego historia jest znacznie dłuższa niż sądzono i może liczyć ponad 100 tys. lat. Jest to szacowany okres rozejścia się linii rodowodowych dzikich gatunków i domowych kotowatych.

Geny w stwardnieniu rozsianym

Udało się zidentyfikować dwa geny, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego. Dotychczasowe długoletnie badania nie dostarczały istotnych wyników. Dopiero zsekwencjonowanie genomu ludzkiego otworzyło drogę do szczegółowej analizy genów ludzkich.

Najstarsze kopalne DNA

Coraz częściej udaje się pozyskać i odczytać genom wymarłych gatunków. DNA należy do materiałów biologicznych najbardziej wrażliwych na upływ czasy. Po śmierci właśnie DNA, jako jedno z pierwszych rozpada się na wiele drobnych fragmentów.

Jak miRNA kontroluję ekspresję naszych genów?

Zbadano mechanizm działania miRNA - krótkich oligonukleotydów kontrolujących ekspresję naszych genów. Jak się okazało, miRNA współdziała z białkiem regulatorowym Apo2. Na zasadzie konkurencji z białkiem eIF4E o docelowe miejsce przyłączenia jakim jest koniec mRNA hamuje syntezę białek. Naukowcy powiązali również poziom różnych miRNA z występowaniem u człowieka wielu chorób. Analiza tych cząsteczek mogłaby być niezwykle użyteczna w diagnozowaniu wielu nowotworów.

Odkryto gen pomagający zrozumieć cukrzycę

Odkryto gen, który podwyższa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Odkrycie pomoże lepiej zrozumieć mechanizm rozwoju choroby, co w przyszłości może stać się ważnym aspektem w leczeniu, a także w zapobieganiu cukrzycy.

Bakterie ze sztucznie zaprojektowanym genomem

Mikroorganizmy ze sztucznie zaprojektowanym genomem to najnowszy projekt firmy biotechnologicznej - Instytutu J. Craig’a Venter’a . Naukowcom udało się przeprowadzić udany zabieg zamiany całego genomu u prostej bakterii z rodziny Mycoplasma. Środowisko naukowe jest jednak podzielone co do rzeczywistej wartości przedsięwzięcia.

Śmieciowe DNA coraz mniej śmieciowe

Śmieciowe DNAW ostatnim czasie mamy prawdziwy wysyp doniesień wykazujących znaczącą rolę niekodującego DNA w procesie funkcjonowania genomu i budowy białek. Najbardziej intrygująca pozostaje jego ilość. Dla wielu organizmów stanowi ono większość genomu, na przykład dla człowieka szacuje się nawet do 98% całego genomu. Ponieważ trudno było im przypisać jakąś funkcje potocznie nazywano je "DNA śmieciowe" (junk DNA).

Kolejny gen odpowiedzialny za chorobę Charcot-Marie-Tooth

Naukowcy zidentyfikowali kolejny gen odpowiedzialny jeden z typów choroby kręgu Charcot-Marie-Tooth, częstego dziedzicznego schorzenia neurodegeneracyjnego.

Projekt Encode

DNAEncyklopedia Elementów DNA (Encode Project) jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu identyfikację wszystkich składowych (zarówno tych kodujących jak i niekodujących) ludzkiego genomu. Dotychczas projekt pozwolił na uzyskanie wielu informacji dotyczących DNA - ostatnio podano ekscytującą wiadomość podważającą koncepcję "junk DNA" (śmieciowego DNA).

1234567891011121314151617181920212223