Genetyka

Genetyka

RNA samo powielające i samo tworzące się

Jednym z podstawowych objawów życia jest możliwość rozmnażania się, powielania swoich kopi i przekazywania informacji do następnych pokoleń. Proces ten przyjmuje się także jako podstawy początku życia. Według różnych koncepcji cząstką, która jako pierwsza mogła sprostać tym zadaniom było RNA (kwas rybonukleinowy).
» czytaj dalej

Pierwsze komercyjne badania diagnostyczne w Polsce przy wykorzystaniu mikromacierzy DNA

mikromacierz dnaCentrum Badań DNA z Poznania jest pierwszą instytucją w Polsce oferującą komercyjne badania diagnostyczne chorób i predyspozycji genetycznych przy wykorzystaniu mikromacierzy DNA. W testach diagnostycznych stosowane są mikromacierze typu SNP w technologii APEX, umożliwiające badanie setek fragmentów DNA i występujących w nich mutacji w jednym eksperymencie.
» czytaj dalej

Krowy DNA odczytane

genom krowy krowaKrowa, jedno z najważniejszych zwierząt w naszej historii, wykorzystywane jako zwierzę zaopatrujące nas w mięso i mleko, pociągowe, obecnie najliczniej hodowany przeżuwacz na świecie, doczekał się odczytania swojego DNA.
» czytaj dalej

Związki w bliskim pokrewieństwie i ich skutki

Od dawna znana jest historia egipskich faraonów, których dynastie wymierały na skutek częstych związków kazirodczych. Uznawani jako bogowie mogli wchodzić w związki tylko z członkami najbliższej rodziny. Podobny los spotkał dużo później panującą rodzinę królewską Hiszpańskich Habsburgów. Wszystko to powody nadmiernego wzrostu inbredu i jego niekorzystnych efektów.
» czytaj dalej

Różnice DNA między blisko spokrewnionymi gatunkami - drożdże

DNAGenetyczne różnice pomiędzy osobnikami mogą być dużo większe niż między gatunkami. Do takiego wniosku udało się dojść porównując DNA drożdży zsekwencjonowanych po raz pierwszy w 1996 roku, a ludzi (pierwszy pełen skład DNA odczytano w 2001 roku) i szympansów.
» czytaj dalej

Poznano pełny szkic DNA neandertalczyka

neandertalczykUdało się odczytać całe DNA pierwszego kopalnego gatunki i jest to blisko spokrewniony z nami człowiek neandertalski (Homo neanderthalensis). Przy okazji udało się wyjaśnić kilka tajemnic związanych z jego ewolucją czy pokrewieństwem z człowiekiem współczesnym (Homo sapiens).
» czytaj dalej

Wilk pierwszym gatunkiem zmodyfikowanym genetycznie przez ludzi?

wilkWilki mogą się okazać pierwszymi zwierzętami na których człowiek dokonał modyfikacji genetycznych. Do zdarzenia miło dojść 14 tysięcy lat temu, a ich ślady widoczne są do dziś.
» czytaj dalej

Jeleń szlachetny w Szkocji przekrzyżowany z jeleniem sika

Jeleń szlachetny w SzkocjiSzkockiej odmianie jelenia szlachetnego (Cervus elaphus scoticus) grozi wyginięcie. I to nie z powodu dewastacji środowiska lub zagrożenia ze strony ludzi ale przez przekrzyżowanie z bliskim gatunkowo krewnym z Azji z jeleniem sika (Cervus nippon).
» czytaj dalej

Dziedziczenie szans na urodzenie syna lub córki

Z poczęcie dziecka zawsze nadchodzi pytanie syn czy córka. Okazuje się, że przy szczegółowym spojrzeniu na ten problem, ojcowie, a właściwie ich rodzice, mogą mieć pewien wpływ na płeć urodzonych dzieci.
» czytaj dalej

Wymarcie całego gatunku z powodu choroby

Dzięki badaniom genetycznym udało się potwierdzić wymarcie całego gatunku szczurów w wyniku działania czynnika chorobotwórczego - superchoroby.
» czytaj dalej

1234567891011121314151617181920212223