ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Odczytano genom Neandertalczyka

neandertalczykPo raz pierwszy udało się odczytać genom gatunku wymarłego i to naszego najbliższego krewnego, neandertalczyka. Dokonali tego naukowcy z Instytutu Maksa Plancka w Lipsku pod kierunkiem Svante Pääbo. W maju tego roku udało im się rozpracować pierwszy milion par zasad (0,03% wszystkich par) i zapowiadają, że w ciągu dwóch lat poznają całą resztę.

Geny pantofelka

pantofelekSekwencjonowanie genomu pantofelka, znanego z lekcji biologi orzęska, zostało ukończone w 2004 roku. Teraz w Nature opublikowano dokładne wyniki analizy tej sekwencji - pantofelek posiada prawie 40 tysięcy genów, czyli więcej niż człowiek.

Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Genetycznego

Oficjalne stanowisko Polskiego Towarzystwa Genetycznego w sprawie wypowiedzi niektórych polityków na temat Teorii Ewolucji.

Komputerowa symulacja systemów biologicznych

Virginia Institute i EML Research z Heidelbergu udostępniły program o nazwie COPASI (Complex Pathway Symulator). Jest to pakiet oprogramowania, który pozwala użytkownikom modelować, symulować, a także analizować biochemiczne oraz biologiczne sieci.

Genom pszczoły zawiera więcej tajemnic niż genów

Genom pszczołyPowyższy tytuł chyba najlepiej odzwierciedla rezultat pracy ponad 170 naukowców z całego świata nad sekwencjonowaniem genomu pszczoły miodnej. Pszczoła jako owad społeczny zawiera bardzo mało genów i to już jest pierwszą zagadką. Jest czwartym owadem po muszce owocowej, jedwabniku i komarze, którego genom poznano w całości.

Biokomputer na bazie DNA

biokomputerPo 8 latach, jakie upłynęły od eksperymentu Leonarda Adlemana, który otworzył drogę do opracowania komputerów opartych na DNA, oraz trzy lata po prezentacji biokomputera o nazwie Maya-I, przyszedł czas na zaprezentowanie jego następcy tzn. biokomputera Maya-II. Podobnie jak jego poprzednik, został on skonstruowany przez grupę naukowców z University of New Mexico oraz z wydziału medycznego nowojorskiego Columbia University.

Najkrótsze DNA dla życia

Bakterie Carsonella ruddii o najkrótszym DNA zawierającym tylko 182 geny i 159 662 par zasad zsekwencjonowali naukowcy z zespołu prof. Atshushi Nakabachi z Japonii i naukowcy z Uniwersytetu z Arizony. Inny zespół z Hiszpanii pod kierunkiem Vincente Pereza-Brocala zbadał bakterię Buchnera aphidicola z DNA o 420 tyś par zasad. Obie prace ukazały się w Science.

siRNA ma ogromny potencjał

"Już samo przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie Medycyny za siRNA świadczy o dużej aplikacyjności tej technologii." - rozmowa z pracownikami firmy Celon-Pharma, polskiej firmy biotechnologicznej, która zajmuje się rozwojem innowacyjnych leków opartych o technologię interferencyjnego RNA.

10 mln $ za 100 ludzkich genomów w 10 dni

Helisa DNAFundacja X Prize zaoferowała 10 mln dolarów za opracowanie technologii, która w 10 dni pozwoli zsekwencjonować 100 ludzkich genomów. Celem nagrody, najwyższej za badania naukowe w historii, jest zapoczątkowanie nowej ery w medycynie zapobiegawczej oraz pobudzenia rozwoju innych nauk medycznych. W 2004 roku ta fundacja wręczyła nagrodę, w tej samej wysokości, konstruktorom pierwszego prywatnego statku kosmicznego SpaceShipOne.

Nobel z chemii za poznanie mechanizmów transkrypcji

Tegoroczną nagrodę Nobla z dziedziny chemii otrzymał prof. Roger D. Kornberg - za zbadanie dokładnych mechanizmów odpowiedzialnych za proces transkrypcji genów. Proces ten jest bardzo ważny dla poprawnego działania każdej żywej komórki eukariotycznej.

1234567891011121314151617181920212223