ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

*Pożeracz* telomerazy

Naukowcy z uniwersytetów na Florydzie i w Seulu odkryli białko, które ma możliwość zatrzymania replikacji komórek nowotworowych. Swoje doświadczenia przeprowadzili in vitro. Nowoodkryta cząsteczka, produkt genu o dumnej nazwie MKRN1, promuje destrukcję enzymu telomerazy, która ulega ekspresji w komórkach rakowych, pozwala na ich niezahamowane podziały. Mówiąc obrazowo - MKRN1 rzuca telomerazę na pożarcie proteasomowi!

Sekwencja DNA ludzkiego chromosomu X

Ukazała się praca podsumowująca badania nad poznaniem sekwencji chromosomu X. Autorzy opublikowanego w magazynie Nature artykułu donoszą w nim o poznaniu 99.3% sekwencji chromosomu X.

Płodowe DNA wyizolowane z krwi matki

płódNieinwazyjny test krwi może teraz umożliwić wykrycie w rosnącym zarodku genów odpowiedzialnych za dziedziczną chorobę - talasemię. Naukowcy są przekonani, że technika ta mogłaby być wykorzystana do identyfikacji wielu innych chorób, pozwalając tym samym na ominięcie bardziej inwazyjnej metody, jaką jest punkcja owodni. Badając krew matki można już teraz stwierdzić czy nienarodzone dziecko ma geny odpowiedzialne za powstanie chorób dziedzicznych. Jednak obecne testy pozwalają na wykrycie tylko nieprawidłowości występujących w chromosomach płodu na dużą skalę – np. w przypadku zespołu Down’a, gdzie występuje dodatkowa kopia XXI chromosomu.

Szkice Crick’a oglądają światło dzienne

helisa dnaJedne z najwcześniejszych rysunków przedstawiających podwójną helisę – strukturę DNA, wykonane przez Francis Crick’a zostały opublikowane w Internecie. Medyczna Biblioteka Narodowa USA opublikowała pierwsze, ręczne szkice Crick’a jako jedne z 350 dokumentów zgromadzonych online. Kolekcja zawiera oryginalne dokumenty badawcze gromadzone podczas prac nad strukturą DNA i kodem genetycznym.

Nowe geny na chromosomie Y

Chromosom Y"Zostały znalezione nowe geny na męskim chromosomie Y. Jak przypuszczają odkrywcy, mogą one odpowiadać za osiągany przez mężczyzn wzrost oraz być zaangażowane w rozwój raka męskich narządów płciowych - gonadoblastomy. Publikacja na ten temat ukazała się w najnowszym numerze pisma Genome Research i opisuje nowo poznany fragment naszego DNA. Jak dowodzi ta i inne prace, pomimo ogłoszenia poznania ludzkiego genomu, nasze chromosomy skrywają ciągle wiele nie odkrytych tajemnic.

Poznano genom zabójcy - Francisella tularensis

Francisella tularensisPoznana została cała sekwencja DNA jednego z najbardziej zabójczych mikroorganizmów, spośród wszystkich poznanych. Mowa o bakterii Francisella tularensis, dla której wystarczy 10 komórek, aby wywołać u ludzi ciężką, podobną do dżumy chorobę. Wynik badań opublikowany w najnowszym Nature Genetics jest efektem międzynarodowej współpracy grup z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Bakteria powoduje wystąpienie choroby tularemii i znajduje się na liście substancji biologicznych, co do których istnieją możliwości użycia ich w ataku terrorystycznym. To spowodowało zwiększone zainteresowanie chorobą, która ze względu na swoją rzadkość nigdy nie trafiała nagłówki gazet.

Czy genowe pustynie są puste?

Pustynia genowa oznacza długie, niekodujące odcinki DNA nazywane inaczej śmieciowym DNA (ang. junk DNA). To, czy te fragmenty mają jakąś funkcję przez długi czas pozostawało bez odpowiedzi. Wydawało się, że mogą być one całkowicie zbędne. Jak później dowiedziono tak nie jest.

Dlaczego DNA jest budowane przez A, G, C i T?

Dlaczego spośród milionów cząsteczek organicznych do kodowania informacji genetycznej wybrane zostały adenina, cytozyna, guanina i tymina - cztery zasady DNA? Tę genetyczną zagadkę natury udało się rozwiązać polsko-niemieckiej grupie uczonych. Rozwiązanie zagadki wiąże się z odkrytym mechanizmem odporności niektórych cząsteczek organicznych na promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Przełom w genetycznym diagnozowaniu raka?

Jak informuje serwis Gazeta.pl polscy naukowcy proponują test genetyczny, który u 5 proc. osób za jednym zamachem określa ryzyko zachorowania na kilka nowotworów.

Fenomen siRNA

Małe interferujące RNA RNA (siRNA) znane są od kilku lat. Są to małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego, komplementarne do pewnych odcinków komórkowego DNA. siRNA występują naturalnie w żywych organizmach, gdzie wykorzystywane są przez komórki do wyciszania pewnych genów, których ekspresja nie jest akurat wskazana. Dochodzi wtedy do połączenia specyficznej cząsteczki siRNA z odcinkiem DNA, do którego jest ona komplementarna. Dzięki temu nie nastąpi ekspresja określonego genu, gdyż dany odcinek DNA jest zablokowany. Proces ten jest odwracalny i w razie potrzeby dany gen może zostać odblokowany.

1234567891011121314151617181920212223