ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Przełom w genetycznym diagnozowaniu raka?

Jak informuje serwis Gazeta.pl polscy naukowcy proponują test genetyczny, który u 5 proc. osób za jednym zamachem określa ryzyko zachorowania na kilka nowotworów.

- To pierwszy na świecie nowotworowy test DNA dla każdego - ekscytują się główni autorzy tych badań - dr Cezary Cybulski i prof. Jan Lubiński z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. - Udało nam się odkryć coś, co przewidywano od lat. Znaleźliśmy takie uszkodzenie w naszych genach, które jest charakterystyczne dla wielu nowotworów. Występuje ono stosunkowo często, a nie da się go wyłowić, śledząc historie rodzin, w których nowotwory atakowały raz po raz - np. babcia, matka i córka zapadały na tę samą odmianę raka.

Polscy genetycy zajęli się badaniem o ile zwiększa się ryzyko powstania nowotworu, i jakiego, w momencie gdy gen CHEK2 (odkryty kilka lat temu) odpowiedzialny za naprawę uszkodzonego DNA, która jest dokonywana obowiązkowo, zanim komórka się podzieli, w przypadku gdy gen CHEK2 sam będzie uszkodzony, komórka nie zauważa błędów we własnym materiale genetycznym i "niezrażona" dzielić się będzie dalej.

Dziś badania profilaktyczne wykrywające nowotwory wykonuje się na ogół na ślepo, a ponieważ niektóre z nich są drogie, również za rzadko. Zresztą, która z osób po 50. roku życia ma czas, pieniądze i ochotę poddawać się co kilka lat tzw. kolonoskopii, czyli nieprzyjemnemu badaniu jelita grubego? Inny przykład to rak nerki. Wykrywa się go zwykle dość późno, bo nie daje objawów. Tymczasem wiadomo, że dopóki guz nie przekroczy 3 cm średnicy, nie daje przerzutów, więc jest znacznie mniej groźny. A uzbrojeni w wiedzę genetyczną moglibyśmy świadomie zgłaszać się na badanie USG częściej lub rzadziej w zależności od stanu naszego DNA.

Od kilku miesięcy test można wykonać w Akademii Medycznej w Szczecinie.
Cały test to kwota 110 zł. Rozpoznanie dwóch zmian w obrębie genu CHEK2 wynosi 80 zł, 30 zł kosztuje wyizolowanie DNA z pobranej krwi.

Opracowany na podstawie / pełna treść artykułu:
Gazeta.pl: Przełom w genetycznym diagnozowaniu raka?

Komentarze

Laura | 2004-11-30 00:00:00
Wspaniałe rozwiązanie. Oczywiste jest to , z etaki test nie ejst lekiem na całe zło ...lecz najwazniejsze iz caly czas posuwamy sie naprzod w diagnostyce nowotworow.

kay | 2005-12-21 00:00:00
badanie mozna tez wykonac w warszawie w Centrum Diagnostyki MEdycznej i Hematologii Bios, Szaserow 38

http://centrumbios.pl

Kama | 2006-02-24 00:00:00
Niezwykle ucieszyła mnie informacja o mozliwosci zrobienia sobie takich badan. Robiąc je ma się pewność, że ta "inwestycja" naprawdę się opłaca, gdyż wykazują wobec czego należy zastosować prolfilaktykę bądź ewentualne leczenie!

Bea | 2006-07-24 00:00:00
hej
masz fajną stronke
Jak masz coś na temat: guza mózgu-glejak/a to bardzo Cię prosze prześlij mi na ten adres - pilne!
beatkamisia@o2.pl
Pozdro :*

Joa | 2006-09-07 00:00:00
To genialne odkrycie. Gratulacje dla Czarka.

nickole | 2010-12-08 20:06:04
Teraz badania genetyczne dla osób, w których rodzinie występował rak są za darmo :) Ja robiłam takie badanie i mam zdrowe geny :) Ale i tak będę chodzić na kontrole i będę się badać. Nie spoczęłam na laurach, chociaż świadomość , że ma się w organizmie czujnych strażników dodaje otuchy! :D

czytelniczkaa | 2012-02-06 14:47:15
W Warszawie można badania genetyczne zrobić w Praskim Centrum Medycznym, na Brzeskiej.