ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Ostatni ludzki chromosom poznany

Zsekwencjonowano ostatni ludzki chromosom. Zlokalizowane w nim geny odpowiadają za predyspozycje m.in. do choroby Parkinsona, Altzheimera czy raka. Tym samym naukowcy osiągnęli punkt zwrotny w jednym z najważniejszych projektów badawczych, Human Genome Project - informuje "Nature".

Chromosom 1 jest największym spośród ludzkich chromosomów, zawierając niemal dwa razy więcej genów niż pozostałe. Zawiera on w przybliżeniu do 8% całej informacji genetycznej człowieka.

Niektóre z jego 3.141 genów wiążą się z powstawaniem 350 różnych chorób.

Jest to część genomu, w której zlokalizowała się największa liczba chorób - napisał w angielskim Sanger Institute dr Simon Gregory, kierujący projektem sekwencjonowania.

Pełne zsekwencjonowanie chromosomu 1 zajęło zespołowi 150 naukowców brytyjskich i amerykańskich 10 lat.

Obecnie naukowcy z całego świata będą mogli wykorzystać wyniki ich pracy, aby poprawić diagnostykę i terapię nowotworów, autyzmu, chorób psychicznych i innych schorzeń.

Mapę genetyczną chromosomu 1 wykorzystano już do określenia genu odpowiedzialnego za popularną formę rozszczepu wargi i rozszczepu podniebienia.

W opinii Gregory*ego, znajomość chromosomu 1 poprawi rozumienie procesów prowadzących do genetycznej różnorodności populacji.

Jak się szacuje, genom ludzki ma 20-25 tys. genów. Sekwencjonowanie chromosomu 1 doprowadziło do poznania ponad tysiąca nowych genów. Teraz badaczy czeka rozpoznanie, za co one odpowiadają i jak między sobą oddziałują.

Badania odbywały się w ramach projektu poznania ludzkiego genomu, Human Genome Project. Projekt ruszył w 1990. Jego celem jest określenie ludzkich genów i ich sekwencji DNA.

Chromosomy, obecne w jądrze każdej komórki naszego ciała, są nitkowatymi strukturami, na których zlokalizowane są geny. Te zaś kodują nasze cechy i predyspozycje.

Każdy chromosom składa się z cząsteczki DNA w kształcie podwójnej helisy. Budują ją cztery rodzaje zasad określanych symbolami: A (adenina), T (tymina), G (guanina) i C (cytozyna). Kolejność ułożenia tych liter określa kod genetyczny komórki. (sm)

Artykuł Nature:
The DNA sequence and biological annotation of human chromosome 1, Nature 441, 315-321 (18 May 2006)

Źródło: Wirtualna Polska (PAP)

Komentarze

Souichi Tomoe | 2006-05-23 00:00:00
Jak pozbawić zarodek tego chromosomu, to będzie mógł później palić do woli? :]

Elo | 2006-05-23 00:00:00
Oj, chyba nie doczekłaby się tego papierosa :)
8% to trochę za dużo :)
no ale pojdeyńcze geny jak najbardziej powinniśmy sobie wyłączać w niedalekiej perspektywie, więc możliwe, że i coś na papieroski wymyślą :)

Souichi Tomoe | 2006-05-26 00:00:00
A warto na niego czekać? ;>

Michal1978 | 2012-12-02 03:35:21
Niektóre z jego 3.141 genów wiążą się z powstawaniem 350 różnych chorób.

3.141 to liczba pi