ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Gen TRIM22 blokuje infekcję wirusa HIV

hivZespół wirusologów z University of Alberta we współpracy z naukowcami University of Pennsylvania odkrył gen, który jest odpowiedzialny za blokowanie rozprzestrzeniania się wirusa HIV poprzez zapobieganie poprawnemu formowaniu potomnych wirionów.

"To znaczy, że wirus nie może wydostać się z zainfekowanej komórki i zarazić inne" – mówi Stephen Barr, wirusolog molekularny z Wydziału Mikrobiologii i Immunologii Medycznej na University of Alberta.

Gen, o którym mowa koduje białko Trim22 (Tripartite motif-containing 22), którego ekspresja jest indukowana przez interferon, a badania nad tym genem znanym też pod nazwą Staf50 zapoczątkowano w 1995 roku. Dotychczasowe badania sugerowały, że funkcja białka Trim22 jest pośredniczenie w końcowym efekcie antywirusowym interferonu. Naukowcy pod kierunkiem Stephena Barra postanowili sprawdzić wpływ aktywnego genu TRIM22 na komórki zakażone wirusem HIV. Żeby to zbadać, posłużono się laboratoryjnymi hodowlami komórek. "Kiedy umieściliśmy w nich aktywny TRIM22, okazało się, że hamuje on rozprzestrzenianie się wirusa HIV" - tłumaczy Barr. Ponadto doświadczenia doktora Barra i jego zespołu badawczego wykazały, że jeśli w zarażonych wirusem HIV komórkach wyłączy się gen TRIM22, nie zadziała również kuracja interferonem. „Oznacza to, że gen TRIM22 jest niezbędnym składnikiem naturalnej zdolności naszego organizmu do zwalczania infekcji wirusem HIV” - dodaje Barr.

Ekscytującym wynikiem badań naukowców z University of Alberta jest potwierdzenie, że komórki ludzkiego ciała posiadają bardzo skuteczny mechanizm, który mógłby kontrolować infekcję tym groźnym wirusem. Jednak z nieznanych na razie przyczyn nasz organizm nie korzysta z tej metody obrony. "W tej chwili staramy się zrozumieć, dlaczego TRIM22 nie działa u ludzi zarażonych wirusem HIV i czy jest sposób, by go do tego skłonić" - tłumaczy Barr.

Jednym z największych wyzwań w walce z HIV jest jego zdolność do mutacji, ciągłe wymykanie się medykamentom. Antyretrowirusowe leki wprowadzone w późnych latach dziewięćdziesiątych nieco utrudniały jego rozprzestrzenianie się w ciele osoby zarażonej, jednakże nie potrafiły skutecznie zahamować rozwoju choroby. Barr wraz z zespołem naukowców odkryli gen mogący w sposób naturalny uniemożliwić dalsze powielanie się wirusa w organizmie.

"Odkrycie tego genu, który znajduje się w każdej komórce naszego ciała może doprowadzić do powstania zupełnie nowych metod leczenia. W przyszłości idea ta przyczyni się do powstania leków oraz szczepionek imitujących efekty jego działania," komentuje Stephen Barr.

Źródło:
Barr SD, Smiley JR, Bushman FD (2008) The Interferon Response Inhibits HIV Particle Production by Induction of TRIM22. Public Library of Science Pathogenes 4(2)
Dziennik.pl, Minds.pl

Komentarze

bolo | 2008-03-11 21:20:59
Dla mnie bomba! Oby tak było i jak najszybciej

łasica | 2008-07-17 17:53:49
Niby jest tyle możliwości jak zwalczać wirusa i cały czas słyszymy o
owej możliwości. Może ktoś zacznie wykorzystywać dotychczasowe informacje, zamiast szukać innych metod... wiem że to długotrwałe, ale jak wszyscy skupią się na tym co już wiadomo? Ale to odkrycie to uważam, że naprawdę jest czymś;)