ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Łysienie mężczyzn uwarunkowane genetycznie

Sekwencje zlokalizowane w pobliżu genów PAX1 i FOXA2 są odpowiedzialne za wypadanie włosów u mężczyzn - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Sekwencje zlokalizowane w pobliżu genów PAX1 i FOXA2 są odpowiedzialne za wypadanie włosów u mężczyzn - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Łysienie androgeniczne czyli charakterystyczne dla mężczyzn dotyka aż 40 procent dorosłych ludzi (obydwu płci). Przypadłość ta ma nie tylko znaczenie socjalne, ale również jest kojarzona z podwyższonym ryzykiem zachorowania na chorobę wieńcową serca. We wcześniejszych badaniach odkryto, że gen kodujący białko receptora androgenu zwiększa podatność na łysienie tego typu, inne genetyczne czynniki ryzyka nie były dotychczas poznane.

Dwie grupy naukowców - Axel Hillmer wraz z zespołem z University of Bonn oraz Tim Spector z kolegami z King*s College London niezależnie odkryli blisko ze sobą związane warianty genów na chromosomie 20 - jako predysponujące do łysienia typu męskiego.

Pechowe sekwencje znacząco zwiększają ryzyko wypadania włosów - Spector wraz z kolegami wykazał, że 14 proc. mężczyzn mających nowo odkryty wariant z chromosomu 20 i drugi kodujący receptor androgenu ma ryzyko łysienia podwyższone ponad siedmiokrotnie.

Hillmer z zespołem dowiódł, że częstotliwość występowania niekorzystnych sekwencji na chromosomie 20 różni się na świecie, co tłumaczy różne predyspozycje różnych grup etnicznych do łysienia typu męskiego.

Na razie wiadomo, że pechowe warianty leżą w pobliżu genów PAX1 i FOXA2, chociaż ich rola w wypadaniu włosów jeszcze nie jest znana.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

miki | 2009-05-09 17:26:33
http://www.handsomemen.pl/Tag,C581ysienie20mC499C5BCczyzn.html . Jest to najbardziej znana przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. Doświadczający tego rodzaju łysienia mężczyźni zwykle są uwarunkowani genetycznie.