ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Cisplatyna - stary lek, nowe zastosowanie

Ostatnie badania szczecińskich naukowców dowodzą, że używany od ponad 30 lat lek – cisplatyna, zyskał nowe zastosowanie w leczeniu raka piersi. Wyniki są bardzo obiecujące- jak podkreśla prof. Jan Lubiński. Trwają badania nad użyciem tego leku również w przypadku innych rodzajów nowotworów.

Cis-diaminadichloroplatyna(II) (w skrócie cisplatyna) jest lekiem stosowanym w chemioterapii, jako cytostatyk już od bardzo dawna. Stosuje się ją przede wszystkim w przypadku raka płuc, jąder czy pęcherza moczowego. Jej właściwość wiązania do sąsiadujących ze sobą nici DNA, zapobiega replikacji oraz w konsekwencji podziałowi komórki. Ostatnie doniesienia naukowców z Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM) dowodzą, że cisplatyna podawana kobietom chorym na raka piersi niweluje guzy prawie ze 100% skutecznością. Po raz pierwszy takie zjawisko zostały odkryte przez brytyjskich naukowców, polscy specjaliści poszli o krok dalej i sprawdzili skuteczność działania tego leku na pacjentach.

Naukowcy z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie pod kierownictwem prof. Jana Lubińskiego oraz we współpracy z naukowcami z Finlandii, Anglii, Francji i Niemiec we wstępnej fazie swoich badań przetestowali działanie cisplatynę na dziesięciu kobitach chorych na nowotwór piersi z mutacją BRCA1. Posiadanie takiego genu stwarza zagrożenie zachorowania na raka nawet do 60 %.

Bardzo ważną i cenną zaletą w leczeniu cisplatyną jest ukierunkowanie genetyczne. W tym przypadku jest to gen BRCA1. Cisplatyna nie spełnią swojego zadania w przypadku nowotworu piersi, któremu nie towarzyszy obecność tego genu. Bardzo ważne w leczeniu nowotworów jest uwzględnienie zmiany genetycznej oraz dobranie leku pod względem zdefiniowania genetycznego (leczenie celowane), a nie jak to się dzieje obecnie- lokalizacji czy inwazyjności raka- podkreśla dr Tomasz Byrski z zespołu prof. Lubińskiego.

Pierwsze wyniki były zaskakujące pod względem skuteczności cisplatyny. Na dziesięć pacjentek, u dziewięciu po badaniach histopatologicznych nie stwierdzono obecności komórek nowotworowych! W przypadku jednej pacjentki guz piersi zmniejszył się o połowę. W dalszych planach jest miejsce na przebadanie kolejnych trzydziestu pacjentek. Wyniki badań zostaną opublikowane na łamach czasopisma Breast Cancer Research and Treatment.

Kolejnym zamiarem jest sprawdzenie skuteczności działania cisplatyny w przypadku innych nowotworów. Obecnie prof. Lubiński ma na swoim koncie zdefiniowane geny z mutacjami, które powodują raka prostaty i jelita grubego. Przebadano ponad 1 mln 250 tys. osób z województwa zachodniopomorskiego, spośród nich wybrano 400 tys. osób z rodzin gdzie wcześniej były przypadki zachorowania na nowotwór. Te osoby poddano testom DNA oraz badaniom klinicznym. Tym samym znaleziono 2,5 tys. rodzin gdzie występują predyspozycje zachorowania na raka. Wszystkie te osoby są pod specjalistyczną opieką lekarską oraz poddawane badaniom.

Chemioterapia z użyciem cisplatyny jest bardzo obiecującym sposobem na leczenie raka piersi. Pozwala przede wszystkim na oszczędzenie piersi, w której rozwija się guz, gdzie jedynym sposobem na ratowanie pacjentki było usunięcie piersi. Co więcej leczenia z zastosowaniem cisplatyny jest bardzo tanie w porównaniu z innymi taksonami- wynosi ok. 20 złotych za dawkę. Walory cisplatyny będzie można wykorzystać również w leczeniu innych nowotworów, jeżeli tylko będzie można we właściwy sposób zdefiniować „przyczynę genetyczną” oraz ze względu na nią użyć odpowiednie leczenie celowane.

Źródło:
„Polski sukces w walce z rakiem piersi”, Piotr Kościelniak, Rzeczpospolita, 06.07.2008
„Terapia zależna od mutacji”, Hanna Sowińska, Gazeta Pomorska, 09.07.2008
„Przełom w chemioterapii raka piersi”, wiadomości www.onet.pl, 06.07.2008
„Szczecińscy naukowcy: przełom w chemioterapii raka piersi” www.forumzdrowie.pl

Komentarze

p | 2008-08-14 23:10:12
Przydałoby się poprawić literówki...
jeśli ja je zauważam to naprawdę musi być już źle ;)

Karolina | 2010-12-10 13:41:35
Cisplatyna nie spełnią swojego zadania w przypadku nowotworu piersi, któremu NIE TOWARZYSZY obecność tego genu nie wiem kim jest autorka tekstu ale nie powinna publikować bez konsultacji merytorycznej!!! Pomijając literówki, informacja godna zapamietania - gen BRCA1 nie towarzyszy ale jest obecny zawsze w genomie!!! Jak już cytowane zdanie powinno brzmieć: cisplatyna nie spełnia swojego zadania w przypadku nowotworu piersi, który nie jest powodowany mutacją w genie BRCA1.