ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Mojgenotyp - pierwsza w Polsce strona dotycząca personalnej genomiki dostępna w wersji Beta! - art. promocyjny

mojgenotyp.plDostępna jest wersja testowa portalu Mojgenotyp.pl – projektu wzorowanego na istniejących poza granicami Polski stronami personalnej genomiki takimi jak www.23andme.com czy www.navigenics.com. Istotą tych stron jest dostarczanie informacji na temat predyspozycji organizmu oraz genealogii użytkownika na podstawie przeprowadzonego badania jego genotypu. Badanie jest przeprowadzone w oparciu o technologie mikromacierzy i polega na określeniu konfiguracji setek tysięcy SNP (ang. Single Nucleotide Polymorphism).

Wersja testowa Mojgenotyp dostępna pod adresem www.testy.mojgenotyp.pl nie odbiega od swoich pierwowzorów. Portal oferuje zbadanie predyspozycji do 10 cech m. in. choroby Parkinsona czy inteligencji oraz określenie haplogrupy użytkownika ze strony ojca i matki. Pobranie próbki DNA jest bezbolesne i użytkownik wykonuje je samodzielnie w domu. Polega ono na wypełnieniu specjalnie skonstruowanego pojemnika odpowiednią ilością śliny i wysłaniu na adres Mojego Genotypu, skąd dalej wędrują do laboratorium w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie dostępna wersja portalu służy testom funkcjonalności oferowanych przez portal oraz ocenie treści w nim zawartych. Na stronie www.testy.mojgenotyp.pl umieszczona jest krótka instrukcja, która przedstawia procedurę testową. Po wykonaniu kilku niezbędnych kroków (rejestracja, zasymulowanie zakupu) użytkownik testujący ma dostęp do przykładowych informacji, które byłyby dla niego dostępne, gdyby zakupił usługę w pełni funkcjonalnym serwisie. Jakoś treści, sposób przekazywania informacji oraz zakres funkcjonalności, jakie oferuje portal tradycyjnie zweryfikują użytkownicy, na których czekają atrakcyjne nagrody w przypadku wzięcia udziału w testach.

Fakt, że taki portal powstał - należy nadmienić, że projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 8.1 POIG - jest sygnałem, że bezpośrednie zastosowanie wiedzy o budowie i funkcjonowaniu DNA w naszym codziennym życiu jest coraz bliższe. I choć wątpliwości naukowców nadal budzi stopień bezpośredniego wpływu genów na występowanie pewnych predyspozycji czy cech, to tak zaawansowana technologia w zasięgu ręki (sieci) wpisuje się w ogólnoświatowy trend dostępności podobnych usług online. Cieszy, że portal mojgenotyp.pl jest naszym rodzimym wkładem w obserwowany proces.

Dotacje na innowacje - mojgenotyp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka


Źródło: artykuł promocyjny, Mojgenotyp.pl