ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Wirusologia, HIV, AIDS

Wirusologia, HIV, AIDS

Ogromny genom pozwala Mimi-wirusowi na syntezę swoich własnych białek

mimi wirusMimi to największy wirus na świecie. I mimo, że teoretycznie powinien zaliczać się do wirusów, to jednak wielu naukowców sądzi, że można go nazwać żywym organizmem. Znajomość sekwencji DNA tego wirusa może pomóc w wyjaśnieniu tego jak w wyniku ewolucji doszło do powstania pierwszej komórki posiadającej jądro. Już od ponad 40 lat naukowcy sprzeczają się o to czy wirusy są żywymi organizmami czy też tylko wielkimi cząstkami nukleoproteidowymi.

Mutacja w jednym genie uchroni przed zakażeniem HIV?

Zespół amerykańskich i szwajcarskich naukowców opracował eksperymentalny lek, który ma chronić małpy przed ich odpowiednikiem wirusa HIV. Okazało się, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa drogą płciową należało odłączyć od powierzchni komórki białko o nazwie CCR5, co zapobiegało infekowaniu przez wirusa innych komórek.

Szczepionka przeciwko AIDS i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w pomidorach

pomidorNaukowcy z syberyjskiego Instytutu naukowo-badawczego stworzyli szczepionkę przeciwko AIDS i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B używając do tego celu pomidorów. Jak poinformowała w poniedziałek (04.10) Rosyjska Agencja Informacyjna "Novosti" badania jadalnych szczepionek na zwierzętach zakończyły się z pozytywnie.

Samoa pomoże w walce z AIDS

Wyspy Samoa, położone ma Oceanie Spokojnym mają swój wkład w walce z AIDS. Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley udało się wyizolować z kory drzew "mamala" rosnącego właśnie na Samoa, używanych od dawna przez tamtejszych znachorów do leczenia zapalenia wątroby, substancję: prostratin, która zmusza wirusa HIV do opuszczenia swoich kryjówek w ciele gospodarza, co umożliwiłoby już ostateczne zabicie go przez inne leki.

Hiszpański wirus grypy - jego tajemnica prawie rozwikłana

Jak można przeczytać w Nature badacze są tylko o krok od rozwiązania problemu. Chodzi o Hiszpańskiego wirusa grypy, który w latach 1918 – 19 zabił ponad 20 milionów ludzi. Poprzez rekonstrukcję genów i wprowadzenie ich do współczesnych wirusów udało się odtworzyć niektóre z chorobotwórczych właściwości.

12345