ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Wirusologia, HIV, AIDS

Wirusologia, HIV, AIDS

Jak HIV uniemożliwia komórkom wzywanie pomocy

Wirus HIV ukrywa się komórkach układu odpornościowego, których zadaniem jest ochrona organizmu przed infekcjami wirusowymi. Jednak, jak to powstrzymuje limfocyty od rozpoczęcia ataku na wielką skalę przeciw HIV? Aktualnie opublikowane wyniki badania wyjaśniają jak części jednego z białek znajdującego się na powierzchni wirusa uniemożliwia zapoczątkowanie normalniej komórkowej odpowiedzi immunologicznej.

Nowy, trwały lek blokuje wnikanie HIV do komórki

Japońscy naukowcy opracowali nowy, trwały lek, który blokuje wirusa HIV przed wniknięciem do ludzkiej komórki i nie powoduje prawie żadnych skutków ubocznych.

alphaHGA skutecznym lekiem przeciw HIV?

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) przedstawili nowy lek, który może skutecznie zapobiegać infekcji wirusa HIV. Uniemożliwia on złożenie poprawnej struktury białkowego kaspydu. Badania na pacjentach z użyciem nowego leku, nazwanego alphaHGA zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Wirus AAV2 niszczy komórki rakowe

Nieszkodliwy dla zdrowych komórek wirus adeno-associated virus type 2 (AAV2) jest w stanie w ciągu 6 dni zabić laboratoryjne kultury kilku ludzkich nowotworów złośliwych, m.in. szyjki macicy, piersi, prostaty i raka skóry.

Przeciwciała zwalczają HIV

Eksperymenty naukowców dowiodły, że przeciwciała mogą hamować replikację wirusa HIV. Czy to oznacza, że mamy już lekarstwo na AIDS? Niestety szansa wyprodukowania skutecznej szczepionki przeciwko AIDS jest nadal ograniczona.

Tropienie zakamuflowanych wirusów

wirusyWiele wirusów ma zdolność od integracji swojego materiału genetycznego z genomem komórki gospodarza. Mówi się wtedy, że wirus jest w stanie latencji. Taki zakamuflowany bandyta w naszym organizmie jest trudnym celem dla terapeutyków. Znane leki są w stanie niszczyć jedynie aktywne wirusy, nie wpływając na latentne formy. W niedawno opublikowanej pracy jej autorzy twierdzą, że nauczyli się wykorzystywać izolowany z roślin związek, by hamować ekspresję genów "ukrytego" wirusa, prowadząc w końcu do apoptotycznej śmierci komórki.

Zmiana kształtu białka przyczyną zainfekowania HIV

Biolodzy strukturalni z Children*s Hospital Boston oraz Harvard Medical School pokazali jak kluczowa część wirusa HIV zmienia kształt, co pociąga za sobą inne zmiany, które pozwalają wirusowi na wniknięcie do komórek i ich zainfekowanie. Naukowcy skupili się na białku gp120, które wchodzi w skład zewnętrznej błony wirusa. Rozpoznaje ono i dołącza się do tak zwanego receptora CD4, który znajduje się na powierzchni komórki, którą wirus chce zainfekować.

Pozakomórkowa hodowla HCV

wirus hcvOpracowany został pozakomórkowy system służący do hodowli i namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV, ang. Hepatitis C Virus), główną przyczynę chorób wątroby na świecie. Twórcy wierzą, że opracowane – hodowla in vitro w komórkach ludzkiego raka wątroby - przez nich rozwiązanie pozwoli łatwiej badać cykl życiowy tego wirusa. Dotychczasowe prace były utrudnione ze względu ze względu na niedoskonałość metod hodowli wirusa, lub wcześniejszy ich brak.

Odkryto enzym odpowiedzialny za replikację wirusa HIV

hivNaukowcy odkryli, że enzym komórkowy pomaga przetransportować materiał genetyczny wirusa HIV na zewnątrz jądra komórkowego, gdzie może on być zamieniony w białka, które rozpoczną o wiele bardziej destrukcyjną pracę. Komórkowy enzym reprezentuje potencjalnie nowy cel pomocny w rozwoju ulepszania leków przeciwko HIV, jak mówią naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Infekcyjnych (NIAID), z Narodowego Instytutu Zdrowia oraz Centrum Uniwersyteckiego McGilla do spraw AIDS.

Polscy uczeni z IBB PAN zsekwencjonowali bakteriofaga P1

P1 jest bakteriofagiem E.coli i chorobotwórczych bakterii jelitowych, które niszczy w naszym układzie pokarmowym. Zespół kierowany przez dr Małgorzatę Łobocką z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN określił iż genom faga P1 składa się z ponad 93 tys. par zasad i zawiera co najmniej 117 genów. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze "Journal Of Bacteriology".

12345