ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Polscy uczeni z IBB PAN zsekwencjonowali bakteriofaga P1

P1 jest bakteriofagiem E.coli i chorobotwórczych bakterii jelitowych, które niszczy w naszym układzie pokarmowym. Zespół kierowany przez dr Małgorzatę Łobocką z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN określił iż genom faga P1 składa się z ponad 93 tys. par zasad i zawiera co najmniej 117 genów. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze "Journal Of Bacteriology".

Genom P1 zbudowany jest dokładnie z 93.601 par zasad, zawiera co najmniej 117 genów, których 2/3 nie było wcześniej zsekwencjonowanych. 49 z nich są zupełnie nowymi geniemi, niehomologiczne z żadnymi innymi do tej pory odkrytymi w innych organizmach. Geny kodujące białka - egzony - stanowią 92% genomu i są zorganizowane w 45 operonach.

Zespół odkrył m.in. geny toksyczne dla bakterii, dzięki którym P1 dziurawi ich ścianę komórkową. Dowiedzieli się także, w jaki sposób atakuje on różne gatunki drobnoustrojów.

Odkrycie to będzie można wykorzystać, opracowując nowe metody leczenia zakażeń, co ma duże znaczenie, gdyż coraz więcej bakterii uodparnia się na antybiotyki.

Źródło: Genome of Bacteriophage P1, Gazeta.pl