ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Hiszpański wirus grypy - jego tajemnica prawie rozwikłana

Jak można przeczytać w Nature badacze są tylko o krok od rozwiązania problemu. Chodzi o Hiszpańskiego wirusa grypy, który w latach 1918 – 19 zabił ponad 20 milionów ludzi. Poprzez rekonstrukcję genów i wprowadzenie ich do współczesnych wirusów udało się odtworzyć niektóre z chorobotwórczych właściwości.

Otrzymane w ten sposób wirusy posłużyły do zakażenia myszy. Jak się okazało powodują one wystąpienie poważnych objawów chorobowych podobnych do tych, jakie obserwowano u ludzi, nawet jeśli normalnie zwierzęta te nie chorują na grypę. Wyizolowano dwa potencjalnie chorobotwórcze geny, które nazwano HA i NA i które odpowiedzialne są za wytwarzanie białek hemaglutyniny i neuramidazy. Jak wykazały badania eliminacja genu NA nie likwidowała zachorowań wśród myszy. Sam gen NA również nie powodował objawów grypy. To daje odpowiedź, dlaczego hiszpański wirus grypy był takim potężnym mordercą. Tak więc odpowiedzialny za chorobotwórczość jest gen HA. Hemaglutynina odpowiedzialna jest za wiązanie wirusa do komórek gospodarza oraz za wstrzykiwanie jego informacji genetycznej do ich wnętrza.

Badacze podkreślają jednak, że aby w pełni rozwikłać tajemnicę hiszpańskiej grypy należy poznać dokładnie cały genom, zrekonstruować go w całości i dopiero wtedy obserwować chorobę. Poznanie mechanizmów, które prowadzą do zachorowania, może w przyszłości przyczynić się do łatwiejszego powstrzymywania wybuchu epidemii grypy wśród ludzi.

Źródło: Nature

Komentarze

Perzu | 2005-10-09 00:00:00
Jak wygląda taki wirus.Codzi o zdjęcie z pod mikroskopuPs Czy są znane i dostępne mikroskopowe zdjęcia tegowirusa .

grin 20 | 2006-05-14 00:00:00
to jesty głupi pomysł aby od tworzyć wirus tylko po to aby zobaczyć jak on działa.Bo nawet jeśli odkryjecie tajemnicę hiszpańskiej grypy to i tak nic nie da,trzeba by było odkryć szczepionkę a na to potrzeba czasu.a jeśli nawet będzie szczepionka to przecież wirus mutuje,pozatym jest wiele organizacji terorystycznych ,które wirus chętnie by wyprubowały na nas!!

R_39 | 2008-02-24 22:49:24
Witam.
Nie chciałbym się wypowiadać nad trafnością decyzji o odtworzeniu wirusa \Hiszpanki\, ale sądzę, że ludzie, którzy do tego dążą mają w tym jakiś cel. Oby tylko panowali nad tym co robią...

Również byłbym zainteresowany fotografiami wirusa grypy. Właśnie zaczynam z nim pracę. Mój mail: ombos.seth(@)poczta.onet.pl

jeremiasz | 2011-06-24 22:44:11
perzu (2005-10-09 00:00:00):jak chcesz zobaczyć wirusa hiszpańskiej grypy to zobacz w grze automaton1(ale kliknij play a potem klikaj ekran aż zobaczysz taki obraz takiego jagby wirusa to jest to) a tak po drugie to fajna gra (jeszcze jest autamaton2)