ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Makrofagi mogą być przyczyną otępienia u ludzi z AIDS

Naukowcy zajmujący się ewolucją wirusa HIV w mózgu odkryli, że własna obrona organizmu może być przyczyną związanego z HIV otępienia umysłowego. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Virology.

Badanie jest wynikiem prac naukowców z Uniwersitu of California at Irvine, the University of Florida at Gainesville, Gene Johnson, Inc., of St. Augustine, Fla., the University of California at San Francisco (UCSF) and the University of Oxford w Wielkiej Brytanii.

makrofagiNaukowcy wskazali, że wirus HIV w płacie skroniowym mutuje 100 razy szybciej niż w innych częściach ciała. Przybywające i tłoczące się w tych miejscach białe krwinki krwi - makrofagi - mające zaatakować wirusa wydają się być przyczyną zapalenia, które powoduje otępienie umysłowe.

Wcześniejsza badania sugerowały, że wzrost ilości białych krwinek krwi może być przyczyną związanego z HIV otępienia, jednak to badania wskazują pierwszy raz prawdopodobny mechanizm tego procesu. Wyniki badania umacniają wcześniejszą hipotezę Kenneth Williams z Harvard University i William Hickey z Dartmouth Medical School, mówiącą o tym, iż bezustanny wzrost ilości leukocytów w mózgu może prowadzić do związanego z HIV otępienia.

"W naszym doświadczeniu" - mówią naukowcy, "przeprowadziliśmy gruntowne badanie sekwencji genetycznej HIV, stwierdzając szybkie mutacje wirusa, i byliśmy w stanie udowadniać, że podana przez koncepcja była dobrym wytłumaczeniem zarówno klinicznej latencji, kiedy organizm przeprowadza silną immunologiczną obronę i zmniejsza się ilość cząsteczek wirusowych, jak i długoterminowego zniszczenia związanego z infekcją mózgu przez HIV. Oni zaproponowali model, my dostarczyliśmy przekonywujących dowodów, iż ten model jest dokładny."

Źródło: National Science Foundation

Komentarze

kAMILA | 2005-11-14 00:00:00
Myśle że jest to warte przeczytania. Trzeba cos wiedzie o AIDS!!!