ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Opracowano szczepionkę na ptasią grypę

Węgierscy lekarze opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko ptasiej grypie. Zdaniem rzecznika prasowego węgierskiego rządu Batiza Andrasa szczepionka może skutecznie chronić ptaki i ludzi.

Szczepionka jest skuteczna w przypadku grypy przenoszonej z ptaka na człowieka, natomiast nie udowodniono jej skuteczności przeciwko zmutowanemu wirusowi, który mógłby przenosić się z człowieka na człowieka. Jednak zdaniem naczelnego lekarza Węgier Bujdoso Laszlo udoskonalenie szczepionki to tylko kwestia czasu.

Eksperymentalnemu szczepieniu poddało się około stu osób. Wyniki badań na obecność w ich krwi przeciwciał wirusa ptasiej grypy będą znane w piątek.

Zdaniem ministra zdrowia Jenoe Racza jako pierwsi powinni zostać zaszczepieni ludzie, którzy bezpośrednio pracują ze zwierzętami - hodowcy, weterynarze, później zaś ci, którzy mieszkają w miejscach bezpośrednio narażonych na obecność wirusa, a w dalszej kolejności pracownicy wojska i policji.

Racz jest jednym z kilkudziesięciu Węgrów, którzy przeszli próbne szczepienia trzy tygodnie temu. Poinformował w środę, że - jak wykazały testy - w jego krwi pojawiły się przeciwciała wirusa H5N1. "Są to wstępne rezultaty, ale mogę powiedzieć z pewnością 99,9 procent, że szczepionka działa" i chroni organizm przed szczepem H5N1 wirusa ptasiej grypy - powiedział Racz.

Aby zapewnić skuteczną ochronę przed wirusem, w kraju, którego populacja liczy ponad 10 milionów osób, trzeba - według zaleceń UE - co najmniej 3,5 miliona szczepionek.

Tymczasem węgierskie fabryki farmaceutyczne są w stanie wyprodukować tylko 500 tysięcy szczepionek tygodniowo. Toteż aby móc skutecznie zapobiegać szerzeniu się grypy, szczepionkę powinny produkować także firmy farmaceutyczne w sąsiednich krajach.

Węgierską szczepionką zainteresowało się już wiele światowych firm farmaceutycznych - powiedział w wywiadzie dla CNN rzecznik prasowy rządu.

Źródło: Gazeta.pl

Komentarze

Jaca | 2005-10-23 00:00:00
Znając życie to Polacy stwierdzą że najlepsze na wirusa będą duże ilości alkoholu:) U mnie kolesie pod monopolem są cały rok zdrowi. Pozdro

merlin | 2005-11-13 00:00:00
ptasia grypa nie jest realnym zagrozeniem (ile osob umarlo na ptasia grype -a ile na ta co co roku dotyka europe?????) sprawa bardzo naglosniona przez media po to tylko aby zablokowac import miesa z azji. niech polacy lepiej zajma sie wirusowym zapaleniem watroby bo okolo 1mln polakow jest chorych i nikt o tym nie "trabi"

Dr sohoj | 2006-02-20 00:00:00
Nie ma co się łudzić, w Polsce nie ma szans na uzyskanie tej szczepionki nawet w czasie epidemi
p.s. Milego umierania życzę...

silooy@interia.pl | 2006-03-03 00:00:00
A ja mam pytanie i proszę o odpowiedź. Jeżeli w wypadku wystąpienia pandemi ptasiej czy jakiejkolwiek innej grypy przbywałbym w domu nie kontaktując się z ludźmi uniknął bym infekcji ?? Chodzi mi o konkretny taki przypadek. Zakładając że wchodzę do domu zdrowy , nie uszczelniam pomieszczeń. Tylko siedzę i czekam na koniec tej pandemi czy jak by tego nie nazwali.

Versace | 2006-03-05 00:00:00
polska to tak zacofany kraj ,ze watpie ze ta szczepionka tutaj sie znajdzie.nasz kraj jest tak biedny ze nie bedzie nas stac na te szczepionke!!!!!niech wymorduja wszystkie ptaki,a nie jeszcze chca je ratowac!!!Debile!!