ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Blokowanie wnikania wirusów do komórek

wirus grypyDefenzyny, białka naturalnie produkowane przez komórki układu odpornościowego chroniące przed wirusami, pierwszy raz zostały zidentyfikowane ponad 20 lat temu przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jednak nie znano mechanizmu ich działania. Teraz, zespół badaczy tego uniwersytetu i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia odkrył mechanizm blokowania wnikania wirusów i infekcji komórek przez specyficzną defenzynę - retrocyklinę-2.

Defenzyny są małymi kationowymi białkami (poniżej 10 kDa), wydzielane z obojętnochłonnych leukocytów i makrofagów płuc, oraz przez komórki nabłonkowe ssaków i owadów.

Ustalono, że retrocyklina-2 wiąże się z łańcuchami węglowodanowymi białek z błony komórkowej. W ten sposób stawia "molekularne barykady", które blokują wnikanie wirusów i infekcję komórki. Retrocyklina-2 zatrzymuje wirusa na jego szlaku, zapobiegając replikacji i niszczeniu komórek.

Naukowcy użył ludzkie i zwierzęce linie komórkowe do przedstawienia ochronnego działania retrocykliny-2 przed wirusem grypy. Wcześniejsze badania naukowców sugerują, że retrocykliny-2 może być głównym składnikiem nowych przeciwwirusowych leków, także przeciw HIV i opryszczce. Także zabijają niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, grzyby (drożdżaki) i pasożyty.

Źródło: University of California - Los Angeles / ScienceDaily.com