ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wirus HIV wykańcza limfocyty B

hivWirus HIV doprowadza do długotrwałej reakcji zapalnej naszego organizmu. Naukowcy z Amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych odkryli, że w ten sposób upośledza działanie nie tylko limfocytów T, ale również produkujących przeciwciała limfocytów B - pracę na ten temat opublikowano właśnie na łamach pisma "Journal of Experimental Medicine".

Dotychczas wiadomo było, że poprzez wywoływanie długotrwałej silnej reakcji zapalnej wirus HIV doprowadza do *zmęczenia* i upośledzenia działania limfocytów T typu CD4 i CD8 - komórek, które rozpoznają wirusa. Poprzez takie długotrwałe pobudzenie komórki te są coraz mniej zdolne do walki z patogenem i ochrony organizmu osoby zakażonej.

W swojej najnowszej pracy naukowcy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases wykazali, że wirus HIV podobnie *wykańcza* inny rodzaj ważnych dla układu odpornościowego limfocytów B, komórek produkujących przeciwwirusowe przeciwciała.

U większości osób zarażonych wirusem HIV, ale nie otrzymujących leków antyretrowirusowych, wirus namnaża się i zaburza prawidłowe działanie układu immunologicznego, między innymi właśnie krążących we krwi limfocytów B. Takie zmęczone przeciwciała nie są w stanie syntetyzować skutecznych w walce z patogenem przeciwciał i stan chorego pogarsza się.

Autorzy pracy podkreślają, że przy opracowywaniu szczepionki mającej spowolnić rozwój wirusa HIV trzeba będzie wziąć pod uwagę to, w jaki sposób wirus zaburza działanie limfocytów B.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

PW | 2008-08-04 10:19:14
...Takie zmęczone przeciwciała nie są w stanie syntetyzować skutecznych w walce z patogenem przeciwciał i stan chorego pogarsza się.... BEZ KOMENTARZA

Cala Prawda | 2009-08-26 13:00:53
HIV i AIDS to dwie rozne rzeczy wymyslone przez prof. Gallo i uparcie wspierane przez NHI w USA i roznorodne, miedzynarodowe orgaanizacje, w ktorych pracuje tysiace tzw. naukowcow majacych na utrzymaniu rodziny, wille z basenami, oplacajacymi balet coreczek czy judo synkow !!! Prawie 30 lat i nawet nie ma zdjecia tego wirusa ANI ZADNEGO SKUTECZNEGO LEKU CZY SZCZEPIONKI !!! Nie wierzycie, to poczytajcie: http://www.duesberg.com/

Cala Prawda | 2009-08-26 13:28:35
HIV i AIDS to jedna wielka bzdura stulecia !!!!

sF | 2010-03-29 15:05:12
slabe