ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Pluripotencjalne, lecz nie zarodkowe?

Udane reprogramowanie komórek skóry do komórek pluripotencjalnych przynosi nową nadzieję na wykorzystanie ich w medycynie regeneracyjnej i badaniach podstawowych. Niemałe znaczenie ma tu aspekt etyczny – do tej pory komórki o takim potencjale można było otrzymać wyłącznie z zarodków, a znaliśmy je jako zarodkowe komórki macierzyste.

Czy komórki macierzyste naprawią serce?

Leczenie chorób serca to jedno z największych wyzwań medycyny regeneracyjnej. Poświęcona tej tematyce konferencja, która odbyła się w Bathesdzie, Maryland, przynosi tyleż nowych nadziei, co wątpliwości, a opinie naukowców w wielu kwestiach są podzielone.

Odbudowa serca po zawale

Martwych obszarów na sercu powstałych po zawale mięśnia sercowego nie da się już wyleczyć. Jest jednak sposób, aby takie miejsce wymienić np. na nowe komórki serca.

Kwas alginowy i komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej

Naukowcy opracowali sposób na kontrolowane uwalnianie komórek macierzystych do miejsc wymagających regeneracji. Wykorzystanymi składnikami systemu były kwas alginowy, składnik ściany komórkowej brunatnic i liaza kwasu alginowego. System ten ma potencjalne zastosowanie w medycynie regeneracyjnej.

Pierwszy sklonowany zarodek wśród naczelnych

ZarodekNaukowcy z Oregon Health and Science University dokonali niewątpliwego przełomu w klonowaniu i badaniach nad komórkami macierzystymi. Po raz pierwszy dokonali udanego klonowania zarodków ssaków naczelnych. Co więcej, ze sklonowanych komórek rezusa udało im się uzyskać dwie linie komórek macierzystych. To bez wątpienia ogromny krok w genetyce, a zarazem wielka obietnica dla ludzi dotkniętych licznymi chorobami, w których leczeniu komórki macierzyste są największą nadzieją.

Komórki macierzyste ścięgien

Naprawa ścięgien wciąż stanowi wyzwanie dla medycyny regeneracyjnej, podczas gdy ich urazy wskutek nadwerężenia lub degeneracji związanej z wiekiem są dość powszechne i wymagają efektywnego działania. Jak w przypadku wielu innych chorób, nadzieję na rozwiązanie tych trudności przynoszą komórki macierzyste.

Medyczny Nobel za komórki macierzyste

Nagroda Nobla z Medycyny 2007Badania nad zarodkowymi komórkami macierzystymi zostały nagrodzone Noblem 2007 w dziedzinie medycyny i fizjologii. Jak napisała w uzasadnieniu Komisja Noblowska, "nagrodę przyznano za wykorzystanie zarodkowych komórek macierzystych do modyfikacji genetycznych myszy, co pomogło zrozumieć udział genów w rozwoju zarodków, rozwoju organizmów dorosłych oraz w procesie starzenia się".

Badania opinii publicznej na temat zarodkowych komórek macierzystych

ZarodekBadania nad ludzkimi zarodkowymi komórkami macierzystymi są kwestią bardzo kontrowersyjną. Poniższe zestawienie mówi o badaniach opinii publicznej krajów Unii Europejskiej i USA na temat wykorzystywania zarodkowych komórek macierzystych do celów terapeutycznych. Informacje zostały zaczerpnięte z dwóch ankiet przeprowadzonych w USA przez Genetics and Public Policy Center w 2005 roku i w krajach Unii Europejskiej przez Eurostat na zlecenie Komisji Europejskiej w 2006 roku.

Hipoteza nieśmiertelnej nici DNA obalona dla komórek HSC

embrionalne komórki macierzysteDowiedziono, że popularna wśród badaczy komórek macierzystych hipoteza tzw. nieśmiertelnej nici DNA nie jest prawdziwa w przypadku hemopoetycznych komórek macierzystych (HSC).

Wpływ mikrośrodowiska na podziały komórkowe

Podziały są istotnym procesem w życiu każdej komórki. Składają się na nie złożone, dynamiczne oddziaływania pomiędzy dużą liczbą molekularnych cząsteczek. Stworzono model, który pozwala przewidywać i kontrolować rodzaj podziałów jakim ulegnie komórka. Ma to potencjalne zastosowanie w diagnostyce chorób i badaniem komórek macierzystych.

1234567