Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Roślinne komórki macierzyste

Totipotencjalne komórki macierzyste pozwalają roślinom na budowę nowych organów przez całe ich życie. Do tej pory niejasnym jednak było, jak hormony i czynniki genetyczne współdziałają ze sobą aby uchronić rośliny przed powstawaniem guzów lub niekontrolowanych guzopodobnych narośli. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka Biologii Rozwoju odkryli mechanizm sprzężenia, zawierający hormony wzrostu i regulatory białkowe, który kontroluje liczbę komórek macierzystych produkowanych przez rośliny. Wyniki badań są niezwykle istotne dla wszystkich naukowców zajmujących się badaniem komórek macierzystych.
» czytaj dalej

Komórki macierzyste o cechach embrionalnych w szpiku myszy

Komórki macierzyste, Szpik kostnyPolscy naukowcy pracujący w USA jako pierwsi w świecie zidentyfikowali w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych. Odkrycie to stanowi poważny krok na drodze do regeneracji ludzkich narządów - poinformował prof. Mariusz Z. Ratajczak z uniwersytetu w Kentucky.
» czytaj dalej

Chrząstka z komórek macierzystych

Chrząstka komórki macierzysteNaukowcom z Imperial College w Londynie udało się wyhodować z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki chrząstki. Mają nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości będzie można tak stworzone chrząstki wykorzystać w transplantacji.
» czytaj dalej

Nowe aspekty neurogenezy u dorosłych

neuronyZidentyfikowano kluczowy sygnał kontrolujący kierunek przekształcania się komórek macierzystych w mózgu dorosłych myszy. Zanim te komórki macierzyste ulegną podziałom, mają do wyboru kilka opcji między innymi: pozostanie komórkami macierzystymi, przekształcenie się w komórki neuronalne lub przekształcenie się w komórki pomocnicze neuronów czyli komórki glejowe mikro- lub makrogleju – astrocyty lub oligodendrocyty.
» czytaj dalej

Komórki macierzyste w walce przeciw nowotworom

Natural killerPo raz pierwszy wykorzystano komórki macierzyste do walki przeciw nowotworom. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie kierując rozwojem ludzkich embrionalnych komórek macierzystych uzyskali z nich komórki - tzn. NK, "naturalnych zabójców" (natural killers) - komórki układu odpornościowego, pełniące ważną rolę w walce z nowotworami.
» czytaj dalej

Mysie komórki macierzyste leczą owcze serca

embrionalne komórki macierzysteEmbrionalne komórki macierzyste myszy mogą być używane w leczeniu wad serca u owiec. Ten międzygatunkowy eksperyment jest kolejnym krokiem na drodze do udowodnienia, że ludzkie komórki macierzyste mogą być używane do leczenia ludzi po przebytych zawałach serca.
» czytaj dalej

Sposób na odrzuty przeszczepów komórek macierzystych

Oszukanie ludzkiego układu immunologicznego w celu ignorowania komórek macierzystych może być kluczem do pomyślnego ich przeszczepiania.
» czytaj dalej

Kancerogenne mutacje zagrażają komórkom macierzystym

Ostatnie badania dowiodły, że embrionalne komórki macierzyste hodowane w laboratorium akumulują bardzo dużą liczbę zmian genetycznych, w tym także mutacje, które wiadomo, że są kancerogenne. Odkrycie to zmusza do dalszych badań nad komórkami macierzystymi, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy komórki takie mogą być używane w terapii jeśli przebywają długo w hodowli i są przetestowane względem mutacji przed ich użyciem.
» czytaj dalej

Płuca z komórek macierzystych

Naukowcom z Imperial College w Londynie udało się otrzymać z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki płuc. Twierdzą, że jest to pierwszy krok w kierunku stworzenia komórek płuc będących w stanie regenerować i naprawiać uszkodzone płuca, czy ewentualnie zbudowania płuc do transplantacji.
» czytaj dalej

Komórki nerwowe z komórek macierzystych

komórki macierzyste, nerwoweNaukowcom z Uniwersytetów z Edynburgu i Mediolanu dzięki własnej, nowej metodzie udało się otrzymać zdrowe, w czystej postaci komórki nerwowe z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Odkrycie jest wielkim krokiem w kierunku opracowanie skutecznych metod leczenia chorób związanych z uszkodzeniami komórek nerwowych, np. Parkinsona czy Alzheimera.
» czytaj dalej

1234567