ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Komórki macierzyste

Komórki macierzyste

Roślinne komórki macierzyste

Totipotencjalne komórki macierzyste pozwalają roślinom na budowę nowych organów przez całe ich życie. Do tej pory niejasnym jednak było, jak hormony i czynniki genetyczne współdziałają ze sobą aby uchronić rośliny przed powstawaniem guzów lub niekontrolowanych guzopodobnych narośli. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka Biologii Rozwoju odkryli mechanizm sprzężenia, zawierający hormony wzrostu i regulatory białkowe, który kontroluje liczbę komórek macierzystych produkowanych przez rośliny. Wyniki badań są niezwykle istotne dla wszystkich naukowców zajmujących się badaniem komórek macierzystych.

Komórki macierzyste o cechach embrionalnych w szpiku myszy

Komórki macierzyste, Szpik kostnyPolscy naukowcy pracujący w USA jako pierwsi w świecie zidentyfikowali w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych. Odkrycie to stanowi poważny krok na drodze do regeneracji ludzkich narządów - poinformował prof. Mariusz Z. Ratajczak z uniwersytetu w Kentucky.

Chrząstka z komórek macierzystych

Chrząstka komórki macierzysteNaukowcom z Imperial College w Londynie udało się wyhodować z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki chrząstki. Mają nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości będzie można tak stworzone chrząstki wykorzystać w transplantacji.

Nowe aspekty neurogenezy u dorosłych

neuronyZidentyfikowano kluczowy sygnał kontrolujący kierunek przekształcania się komórek macierzystych w mózgu dorosłych myszy. Zanim te komórki macierzyste ulegną podziałom, mają do wyboru kilka opcji między innymi: pozostanie komórkami macierzystymi, przekształcenie się w komórki neuronalne lub przekształcenie się w komórki pomocnicze neuronów czyli komórki glejowe mikro- lub makrogleju – astrocyty lub oligodendrocyty.

Komórki macierzyste w walce przeciw nowotworom

Natural killerPo raz pierwszy wykorzystano komórki macierzyste do walki przeciw nowotworom. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie kierując rozwojem ludzkich embrionalnych komórek macierzystych uzyskali z nich komórki - tzn. NK, "naturalnych zabójców" (natural killers) - komórki układu odpornościowego, pełniące ważną rolę w walce z nowotworami.

Mysie komórki macierzyste leczą owcze serca

embrionalne komórki macierzysteEmbrionalne komórki macierzyste myszy mogą być używane w leczeniu wad serca u owiec. Ten międzygatunkowy eksperyment jest kolejnym krokiem na drodze do udowodnienia, że ludzkie komórki macierzyste mogą być używane do leczenia ludzi po przebytych zawałach serca.

Sposób na odrzuty przeszczepów komórek macierzystych

Oszukanie ludzkiego układu immunologicznego w celu ignorowania komórek macierzystych może być kluczem do pomyślnego ich przeszczepiania.

Kancerogenne mutacje zagrażają komórkom macierzystym

Ostatnie badania dowiodły, że embrionalne komórki macierzyste hodowane w laboratorium akumulują bardzo dużą liczbę zmian genetycznych, w tym także mutacje, które wiadomo, że są kancerogenne. Odkrycie to zmusza do dalszych badań nad komórkami macierzystymi, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy komórki takie mogą być używane w terapii jeśli przebywają długo w hodowli i są przetestowane względem mutacji przed ich użyciem.

Płuca z komórek macierzystych

Naukowcom z Imperial College w Londynie udało się otrzymać z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki płuc. Twierdzą, że jest to pierwszy krok w kierunku stworzenia komórek płuc będących w stanie regenerować i naprawiać uszkodzone płuca, czy ewentualnie zbudowania płuc do transplantacji.

Komórki nerwowe z komórek macierzystych

komórki macierzyste, nerwoweNaukowcom z Uniwersytetów z Edynburgu i Mediolanu dzięki własnej, nowej metodzie udało się otrzymać zdrowe, w czystej postaci komórki nerwowe z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Odkrycie jest wielkim krokiem w kierunku opracowanie skutecznych metod leczenia chorób związanych z uszkodzeniami komórek nerwowych, np. Parkinsona czy Alzheimera.

1234567