ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Komórki nerwowe z komórek macierzystych

komórki macierzyste, nerwoweNaukowcom z Uniwersytetów z Edynburgu i Mediolanu dzięki własnej, nowej metodzie udało się otrzymać zdrowe, w czystej postaci komórki nerwowe z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Odkrycie jest wielkim krokiem w kierunku opracowanie skutecznych metod leczenia chorób związanych z uszkodzeniami komórek nerwowych, np. Parkinsona czy Alzheimera.

W organizmie, komórki macierzyste dzieląc się produkują własne kopie, i inne, wyspecjalizowane już typy komórek. Mogą rozwijać się w każdy rodzaj tkanki występującej w organizmie. Dotychczas, naukowcy nie byli w stanie tak pokierować rozwojem komórek macierzystych aby powstawały z nich tylko komórki nerwowe. Udawało się uzyskiwać pojedyncze nerwowe komórki macierzyste (z których dalej powstają określone odmiany komórek nerwowych), jednak znajdowały się one w "mieszaninie" z innymi typami.

Dzięki opracowanej, stosunkowo prostej metodzie, zespołowi naukowców z Uniwersytetów z Edynburgu i Mediolanu, polegającej na odpowiedniej zmianie warunków wzrostu komórek macierzystych w laboratorium, po raz pierwszy udało się doprowadzić do czystych podziałów tylko w kierunku komórek nerwowych, unikając niechcianych rozwojów w inne typy komórek. Uzyskane komórki nerwowe były zdrowe, prawidłowo zbudowane, naukowcy byli w stanie utrzymać je przy życiu tak długo jak chcieli.

"Zastosowaliśmy naszą metodę aby skutecznie kontrolować rozwojem embrionalnych komórek macierzystych w kierunku naszych nerwowych komórek macierzystych. Wiedza, którą już wcześniej posiadaliśmy na temat embrionalnych komórek macierzystych bardzo nam pomogła w zrozumieniu i kontroli rozwoju tych komórek" - powiedział Luciano Conti, jeden z mediolańskich naukowców. Początkowo badania były prowadzone na mysich komórkach, gdy próby powiodły się naukowcy postanowili wykonać to to samo doświadczenie na ludzkich komórkach embrionalnych.

Po otrzymaniu czystych nerwowych komórek macierzystych naukowcy otrzymali różne odmiany komórek nerwowych budujących nasz układ nerwowy. Wszystkie otrzymane komórki zdrowe, były gotowe do pracy. Pozwoli to na użycie tych komórek do wiarygodnych badań nad chorobami układu nerwowego, jak choroba Huntingtona i Parkinson. Naukowcy będą w stanie badać komórkowe i molekularne podłoża tych chorób. Także będzie można testować nowe leki na nerwowych komórkach macierzystych, lub już rozwiniętych określonych typach komórek nerwowych, ograniczając dzięki temu wykorzystanie zwierząt w tym celu.

Naukowcy uważają, że ich badanie jest krokiem w kierunku wykorzystania komórek macierzystych do zastępowania uszkodzonych tkanek, występujących m.in. w przypadku chorób Alzheimera czy Parkinsona. "Czystość komórek, i fakt, iż nie przekształcają się one w nowotwory, stanowią wartościowy materiał badań nad potencjalnym wykorzystaniem przeszczepów komórek nerwowych do naprawy zniszczeń" - powiedział Steve Pollard, jeden z naukowców z Edynburgu.

Wg prof. Austina Smith*a, kierownika zespołu z Edynburgu, współpraca, dzielenie się informacjami różnych zespołów jest niezbędne do dalszych, znaczących odkryć w badaniach nad komórkami macierzystymi. Współpraca z zespołem z Mediolanu pozwoliła na wykonanie tak wielkiego kroku na przód. Naukowcy także opublikowali w otwartym dzienniku i wielu protokołach informacje umożliwiające innym zespołom na dalszy rozwój tej pracy.

Badania prowadzono w ramach projektu EuroStemProject. Wyniki zostały opublikowane w "Public Library of Science Biology",gdzie znajduje się także dodatkowe informacje, animacje na temat badania (tutaj).

komórki nerwowe, macierzyste

Źródło: Institute of Stem Cell Research

Komentarze

~`kate | 2005-11-24 00:00:00
Juz dawno słyszałm o komórkach macierzystych i moliwosci powstania z nich róznych komórek.To odkrycie daje jednak ogromna nadziej na to ze za pare lat nikt nie bedzie słyszał o Parkinsonie czy Huntingtonie.Jedno co mnie ciekawi to warunki jakie musza byc spełnione aby k.macierzyste rozwijały sie w dowolnie wybrany roszdzaj komórek nerwowych?

frijormajnd | 2005-12-09 00:00:00
cieszę się bardzo. oczywiście, jak zawsze, ktoś na tym zarobi wielką kasę - a ile w tym przypadnie ludziom, którzy się najbardziej do tego odkrycia przyczynili...

bartek | 2006-05-29 00:00:00
Jestem osobą po urazie rdzenia kregowego i jak wiele innych osób liczę na to że naukowczy jak najszybciej zdołaja wynaleźć sposob na zastępowanie uszkodzonych komórek nerwowych , co pozwoli na pomoc chorym nie tylko z uszkodzeniem rdzenia kregowego, ale również na inne znane choroby związane z układem nerwowym.

Pozyskiwanie komórek macierzystych wcale nie musi wiazać się z klonowaniem lub zabijaniem płodów, z tego co mi wiadomo to mogą one zostać pobrane z nosa , lub krwi pępowinowej.

Oby Bóg czuwał nad tymi ludźmi, i pozwolił im na jak najszybsze znalezienie sposobu na pomoc.

Butcher | 2006-10-01 00:00:00
Takie coś będzie budowało bio-mózg (sztuczna inteligencja). Jak dla mnie brak szans.

radek | 2006-11-02 00:00:00
uważam że to dobry pomysł
natomiast ludzie magą
handlować organami

aniah | 2007-05-22 00:00:00
A co z padaczką lekooporną?
czy jest szansa że te komórki zlikwidują lub zmniejsza liczbę napadów?

*&* | 2009-01-03 16:46:22
Może słyszał ktoś o biomózgu ????