ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Komórki macierzyste w walce przeciw nowotworom

Natural killerPo raz pierwszy wykorzystano komórki macierzyste do walki przeciw nowotworom. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie kierując rozwojem ludzkich embrionalnych komórek macierzystych uzyskali z nich komórki - tzn. NK, "naturalnych zabójców" (natural killers) - komórki układu odpornościowego, pełniące ważną rolę w walce z nowotworami.

Wyniki badań zostały opublikowane w Journal of Immunology.

Komórki NK, "naturalni zabójcy" są normalnie występują w krwi i pełnią ważną rolę w obronie organizmu przed różnymi infekcjami i nowotworami.

Naturalny zabójca niszczący nowotwór"Jest to pierwsze opublikowane odkrycie pokazujące możliwość stworzenia komórek z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, które będą w stanie walczyć z nowotworami, szczególnie białaczką i chłonniakiem" - powiedział Dan Kaufman, kierownik badań. "Wiele słyszymy o możliwości embrionalnych komórek macierzystych walki z chorobą Parkinsona, Alzheimera czy cukrzycą. Nasze badanie wskazuje, że komórki macierzyste mogą zostać użyte z powodzeniem do niszczenia nowotworów i zwalczania infekcji".

Badania zostały przeprowadzone w warunkach in vitro. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie efektywności niszczenia nowotworów przez tak stworzone komórki "naturalnych zabójców" na mysich modelach.

Źródło: The University of Minnesota

Komentarze

Bez IF | 2005-10-20 00:00:00
A co z antygenami zgodności tkankowej prezentującymi aqntygen własny lub obcy między innymi komórkom NK.
Na komórkach nowotworowych system ten jest upośledzony dlatego między innymi nie są one niszczone przez m.in. NK naszego organizmu
Czżby o tym zapomniano

KaSSia | 2007-01-29 00:00:00
Bardzo ciekawe...