ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Płuca z komórek macierzystych

Naukowcom z Imperial College w Londynie udało się otrzymać z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki płuc. Twierdzą, że jest to pierwszy krok w kierunku stworzenia komórek płuc będących w stanie regenerować i naprawiać uszkodzone płuca, czy ewentualnie zbudowania płuc do transplantacji.

Zespół kierowany przez prof. Julię Polak otrzymał komórki nabłonka oddechowego, te które odpowiedzialne są za wymianę gazową w płucach. Wyniki pracy zostały opublikowane w czasopiśmie Tissue Engineering.

"Jest to bardzo ekscytująca przemiana, i może być ogromnym krokiem w kierunku zbudowania ludzkich płuc do transplantacji, czy naprawy płuc poważnie uszkodzonych przez nieuleczalne choroby, jak nowotwór" - powiedziała prof. Julia Polak.

Badanie polegało na pobraniu ludzkich embrionalnych komórek macierzystych i hodowli laboratoryjnej w wyspecjalizowanym systemie, który spowodował ich przemianę w linię komórkową nabłonka oddechowego, komórek które wchłaniają tlen i wydzielają dwutlenek węgla. Ze względu na kontrowersje wynikające z użycie embrionalnych komórek macierzystych naukowcy chcą uzyskać takie same efekty z komórkami macierzystymi z innych źródeł, m.in. krwi pępowinowej i szpiku kostnego.

"Mimo ze, zanim będziemy w stanie faktycznie zbudować sztuczne płuca do transplantacji musi minąć kilka lat, to jest to główny krok w kierunku uzyskania komórek na naprawy uszkodzonych płuc" - dodała Dr Anne Bishop.

Naukowcy planują wykorzystać swoje odkrycie do leczenie pacjentów z ARDS - zespołem ostrej niewydolności oddechowej, spowodowanej uszkodzeniami nabłonka oddechowego, i związanego ze śmiercią wielu pacjentów oddziałów intensywnej terapii. Wstrzykując komórki macierzyste rozwijające się w komórki płuc mają nadzieję na odbudowę komórek nabłonka.

Źródło: Imperial College London
Publikacja: Tissue Engineering: Derivation of distal airway epithelium from human embryonic stem cells.

Komentarze

renata | 2005-09-07 00:00:00
uważam że ta wiadomość to sensacja i cieszę się że nauka nie stoi w miejscu.

jack | 2005-10-29 00:00:00
Wiadomość z całą pewnością ciekawa, ale pozostaje kwestia "uzyskiwania" tychże komórek macierzystych. Może warto się zastanowić nad tym, czy "dawca" tychże komórek nie jest czasem człowiekiem, wtedy bowiem zdaje się - przysługuje mu osobowy status - co daje nam pytanie o moralną kwalifikację takich badań. Ale to już sprawa dla etyki nauki i bioetyki.

Piotr Mrozik | 2008-01-19 00:00:00
Bardzo błagam o pomoc ! Mój Tato walczy o życie , ma żmiażdżone płuca !!!
Stan od 5 dni jest taki sam ale Lekarz mówi że są one w tragicznym stanie !!!
Proszę Ludzi dobrej woli o pomoc w sprawie leczenia , prosiłbym o kontakt telefoniczny
komórka
516 121 490
domowy
075 782 46 42
075 782 50 19

Dziękuje serdecznie wszystkim za pomoc .

hala | 2013-02-19 18:39:41
mam zwloknienie pluc o nieznanej etiologii.czekam na odkrycia naukowe kazda taka wiadomosc trzyma mnie przy zyciu a mam dla kogo zyc i komu pomagac.narazie to ja prosze o pomoc.