ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Dwa nowe patenty Stem Cells Spin S.A.

Notowana na New Connect, biotechnologiczna spółka Stem Cells Spin S.A. wykonała kolejny krok na drodze do realizacji biznesowych planów. Spółka otrzymała właśnie dwa nowe patenty, które wzmacniają jej pozycję w momencie wchodzenia na rynek dermokosmetyków z produktami o niespotykanych dotąd właściwościach.

Stem Cells Spin S.A. to pierwsza biotechnologiczna spółka spin-off w Polsce, której udało się przejść drogę od pomysłu do komercjalizacji. Swój sukces opiera na odkryciu przez naukowców z Akademii Medycznej we Wrocławiu regeneracyjnych właściwości komórek macierzystych w porożu jelenia, oznaczonych symbolem MIC-1. Niebawem wynalazek znajdzie zastosowanie zarówno w preparatach kosmetycznych, jak i medycznych.

Dwa właśnie uzyskane przez spółkę patenty, potwierdzają innowacyjność produktów, które powstaną na bazie MIC-1, a także przybliżają spółkę do realizacji planów biznesowych. Jesteśmy w posiadaniu trzech kluczowych patentów, które pozwalają nam zrealizować pierwszy etap naszej strategii - mówi Janisław Muszyński, prezes zarządu Stem Cells Spin S.A. - Z zabezpieczeniem patentowym możemy rozpocząć proces wprowadzania nowych linii produktów na rynek dermokosmetyczny oraz środków pielęgnacyjnych dla zwierząt - dodaje. Pierwszy patent, który spółka otrzymała w marcu ubiegłego roku, dotyczył sposobu hodowli komórek macierzystych wyprowadzonych z rosnącego poroża jeleniowatych. Dwa nowe są równie istotne, chronią bowiem sposób wyprowadzenia linii komórek macierzystych MIC-1 oraz ich zastosowanie.

Pierwsze produkty regeneracyjne Stem Cells Spin S.A. trafią na polski rynek na przełomie I i II kwartału bieżącego roku. Kolejnym etapem rozwoju będzie sprzedaż wyrobów medycznych i leków weterynaryjnych. W trzecim etapie spółka planuje sprzedaż leków dla ludzi, które wymagają najbardziej czasochłonnych procedur rejestracyjnych. - Nasze badania potwierdzają możliwość wykorzystania substancji w wielu problemach dermatologicznych, medycznych czy weterynaryjnych - mówi Grzegorz Smak, członek zarządu Stem Cells Spin S.A. - Niezależnie od prac związanych z wprowadzaniem na rynek opracowanych już produktów, kontynuujemy równolegle badania, które mogą w przyszłości przynieść pomoc w wielu trudnych dzisiaj do leczenia przypadłościach - dodaje.

W połowie ubiegłego roku spółka zadebiutowała na NewConnect, co zapewniło jej finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz możliwość wprowadzenia pierwszych produktów na rynek. Niezależnie od planowanych przychodów ze sprzedaży produktów, zarząd rozważa pozyskanie środków na dalszy rozwój z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także składa wnioski o fundusze pomocowe na badania nad innowacyjnymi produktami. Poza Polską spółka planuje wejść także na rynki europejski i azjatycki.

Źródło: informacja prasowa Stem Cells Spin