ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Bakteria Asaia bronią przeciwko malarii?

MalariaNaukowcy z Włoch zidentyfikowali potencjalną broń przeciwko malarii – bakterię żyjącą we wnętrzu rozprzestrzeniających chorobę komarów – Asaia. Bakteria ta, po modyfikacji genetycznej, mogłaby atakować pasożyty wywołujące malarię, w momencie ich wnikania do organizmu komara.

Malaria, choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, zabija corocznie ponad milion osób Większość ofiar stanowią małe dzieci z południowej Afryki. Pasożyty te rozwijają się w jelicie komarów a przenoszone są głownie przez samice komara żywiące się krwią. Zarodźce malarii niszczą erytrocyty, co powoduje niedokrwistość oraz gorączkę. W ciężkich przypadkach choroba prowadzi do śmierci.

Próby całkowitego wyplenienia komarów lub stworzenia szczepionki jak do tej pory nie były satysfakcjonujące. Dlatego też włoscy naukowcy postanowili znaleźć jakąkolwiek bakterię, która żyłaby symbiotycznie wewnątrz tych komarów. Taką bakterię można by później zmienić pod względem genetycznym tak aby mogła atakować pasożyty malarii w momencie gdy wnikają one do organizmu komara, mówi Daniele Daffonchio z the Universita degli Studi di Milano. Badania opublikowano w the Proceedings of the National Academy of Science.

Zidentyfikowana bakterie żyjąca w ciele moskitów to alfa-proteobakteria Asaia. Występuje ona w jelicie komarów, śliniankach oraz organach reprodukcyjnych, co oznacza że zmieniona genetycznie bakteria mogłaby się rozprzestrzeniać również na potomstwo komarów. Zamiast stosowania różnych środków chemicznych lub biologicznych pestycydów, można by po prostu użyć tej symbiotycznej bakterii. Nie trzeba by prowadzić corocznych oprysków.

Asaia sp. w dużych ilościach występuje u co najmniej trzech rodzajach komarów związanych z przenoszeniem malarii. Występuje w komarze powodującym malarię w Afryce - Anopheles gambiae oraz Anopheles stephensi występującym w Azji. U dorosłych komarów Asaia sp. jest obecna w dużej ilości w jelicie samicy oraz narządach reprodukcyjnych samców.

Asaia jest idealnym kandydatem do kontroli choroby, ponieważ żyje w symbiotycznym związku z gospodarzem, może być przenoszona pomiędzy komarami oraz kolonizuje te same obszary ciała komara co pasożyty malarii.

Naukowcy po kierunkiem Daffonchio prowadzą również badania nad takim zmodyfikowaniem bakterii aby mogła ona zwalczać chorobę Chagasa. wywołaną przez świdrowca Trypanosoma cruzi. Choroba Chagasa wywołuje wiele problemów zdrowotnych od choroby serca do nieprawidłowego działania układu trawiennego i zabija dziesiątki tysięcy ludzi rocznie w Ameryce Łacińskiej.

Malaria przeplata się w pewnym sensie z epidemią AIDS w Afryce. Ostatnie badania pokazały, że ludzie chorzy na malarię częściej przekazują partnerom seksualnym wirus powodujący AIDS. Jako że malaria jest odporna na niektóre leki a prace nad szczepionką przebiegają dość wolno, nowy sposób walki z malarią daje duże nadzieje na znaczne jej ograniczenie.

Źródło:
- Reuters.com, by Phil Stewart: "Mosquito bacteria identified in malaria battle", May 14, 2007
- Pubmed.com, by Favia G: "Bacteria of the genius Asaia stably associate with Anopheles stephensi, an Asian malarial mosquito vector", 2007 May 14
- Allafrica.com, by Wagdy Sawahel: "Bacteria *Could Be Recruited to Attack Malaria", 18 May 2007