ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

BIO Inventions wchodzi na NewConnect

Spółka BIO Inventions S.A. - dystrybutor produktów biotechnologicznych - zadebiutuje na rynku NewConnect 12 kwietnia 2010 roku. W styczniu br. Spółka przeprowadziła prywatną emisję akcji, z której pozyskała 0,5 mln złotych. Środki zostaną przeznaczone głównie na budowę kanału dystrybucji produktów spółki Stem Cells Spin Sp. z o.o. oraz innych firm biotechnologicznych działających na polskim rynku.

- „BIO Inventions S.A. powstała by wypełnić niszę rynkową, z którą ciągle borykały się polskie innowacyjne spółki biotechnologiczne. Zdolni naukowcy i nowoczesne produkty to niestety nie wszystko. Brakowało podmiotu, który zająłby się kanałami dystrybucji istniejących już produktów. Na początek BIO Inventions będzie produkować i dystrybuować produkty na bazie licencji udzielonych przez Stem Cells Spin Sp. z o.o.: surowce dla kosmetyków, suplementy diety, dermokosmetyki oraz bardziej zaawansowane produkty biotechnologiczne. Inwestorzy doskonale zrozumieli naszą strategię rozwoju, co pokazała styczniowa emisja akcji. Zapisy zostały zamknięte w ciągu jednego dnia. Dzięki temu możemy już wejść na rynek NewConnect i rozpocząć działania operacyjne.” – wyjaśnia Janisław Muszyński, Prezes BIO Inventions S.A.

Sprzedane w ramach nowej emisji akcje stanowią ok. 10% w podwyższonym kapitale akcyjnym spółki. Oznacza to, że na obecnym etapie BIO Inventions wyceniany jest na ok. 5 mln zł. Akcjonariuszami BIO Inventions S.A. są fundusz BIO-MED Capital S.A. (33,3%) oraz Stem Cells Spin Sp. z o.o. (66,7%) - wywodząca się z Akademii Medycznej we Wrocławiu spółka posiadająca prostą, niskokosztową
i skuteczną technologię produkcji preparatów z nowej linii komórek macierzystych o symbolu MIC-1 wyprowadzoną z rosnących poroży jelenia szlachetnego.

Stem Cells Spin Sp. z o.o. działa w dziedzinie nowoczesnych biotechnologii medycznych. Podstawą utworzenia spółki i rozwoju jej działalności są objęte zgłoszeniami patentowymi wynalazki dotyczące nowej linii komórek macierzystych o symbolu MIC-1 wyprowadzonej z rosnących poroży jelenia szlachetnego.

Wynalazki te znaleźć mają zastosowanie w weterynarii oraz medycynie regeneracyjnej. Obecnie prowadzone są dalsze badania nad bazą komórkową. Kolejnym istotnym etapem działalności będzie wdrożenie technologii do produkcji.

Spółka działa w oparciu o unikalną wiedzę i wieloletnie doświadczenie jej Twórców - pracowników Akademii Medycznej we Wrocławiu: prof. Marka Bochni, dr Marka Cegielskiego, dr Wojciecha Dziewiszka oraz dr Ireneusza Całkosińskiego. W dniu 23 lutego 2009 r. uchwałą w sprawie transferu wyników prac naukowych do gospodarki, które są przedmiotem zgłoszeń patentowych, Senat Akademii Medycznej we Wrocławiu wyraził zgodę na przystąpienie Uczelni do Spółki.

Projektem od strony biznesowej zarządza Janisław Muszyński - były wojewoda wrocławski, doradca funduszy zarządzanych przez Innova Capital. Zaangażowany w organizacje przedsiębiorców m.in. były kanclerz Loży Dolnośląskiej Business Centre Club, współtwórca Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. Więcej informacji: www.stemcellsspin.com.pl

Źródło: informacja prasowa WDM