ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

BIOTECHNICA 2008 - nowa formuła, wymierne korzyści

BIOTECHNICA 2008*Turning ideas into value*, czyli *Przekuwanie idei w wymierne korzyści* to motto Międzynarodowych Targów Branżowych, Kongresu i Platformy Kontaktów dla Sektora Biotechnologii BIOTECHNICA 2008. Kolejna edycja tej wiodącej imprezy branżowej odbędzie się w dniach 7 - 9 października 2008 w Hanowerze.

„Hasło tegorocznych targów podkreśla zmiany, które mają na celu uatrakcyjnienie imprezy i zagwarantowanie jej uczestnikom jeszcze większych korzyści biznesowych“ - wyjaśnia Stephan Kühne, członek zarządu Deutsche Messe. BIOTECHNICA 2008 zostanie zainaugurowana 6 października przez komisarza Unii Europejskiej Güntera Verheugena.

Komisja Europejska jest zaangażowana w bardzo wiele aspektów tegorocznych targów BIOTECHNICA. Udział w nich weźmie – prócz Güntera Verheugena, komisarza Unii Europejskiej do spraw przemysłu i przedsiębiorczości – również Janez Potočnik, unijny komisarz ds. nauki i badań naukowych. Wygłoszą oni wykłady w ramach trzydniowego kongresu „EU-Biotech-Days“, zaś inni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz komitetów do spraw badań naukowych uczestniczyć będą w sympozjach i warsztatach poświęconych aktualnym tematom z zakresu biotechnologii i inżynierii genetycznej, farmaceutyki, a także ochrony środowiska i energetyki. Ponadto w ramach imprezy BIOTECHNICA 2008 zaplanowano stoisko zbiorcze Komisji Europejskiej.

BIOTECHNICA to platforma nawiązywania międzynarodowych kontaktów, transferu wiedzy i zawierania partnerstw strategicznych. Oprócz targów w ramach imprezy tradycyjnie odbędzie się kongres branżowy, nie zabraknie też forum networkingu oraz uroczystości związanych z wręczeniem nagród branżowych. Do Hanoweru przyjadą liczni przedstawiciele firm produkcyjnych, handlowych i usługowych, a także koncerny farmaceutyczne, medyczne, chemiczne oraz firmy z sektora ochrony środowiska. W tym roku szczególnie duży akcent położony zostanie na badania i rozwój oraz innowacje w zakresie rozwoju produktów.

Udział w imprezie potwierdzili już liczni liderzy branży – w tym: Boehringer Ingelheim, Eppendorf, Greiner Bio-One, Mettler-Toledo, Olympus, Sarstedt, Sartorius, Sigma-Aldrich oraz Systec. Po raz pierwszy w charakterze wystawców na targi BIOTECNICA 2008 przyjadą między innymi firmy Whatman International Ltd. z Wielkiej Brytanii oraz Hamamatsu Photonics i Getinge AB ze Szwecji. Również fundacja promocji badań naukowych do zastosowań przemysłowych, Frauenhofer Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung, wykupiła wielkopowierzchniowe stoisko. Na imprezę przybędą też liczni przedstawiciele bioregionów – zarówno z Niemiec, jak i z innych krajów.

Nowością na tegorocznej edycji imprezy jest jej podział na trzy osobne bloki tematyczne: naukowo-badawczy BioScience/European BioPerspectives, biznesowy BioBusiness oraz polityczny BioPolitics. „Dzięki temu program targów i konferencji będzie bardziej przejrzysty“ – wyjaśnia Stephan Kühne. – „Ponadto rozszerzyliśmy ich zakres o nowe ważne dla branży kwestie“. Równolegle z kongresem BIOTECHNICA odbędzie się duży kongres specjalistyczny EUROPEAN BIOPERSPECTIVES. Dzięki ścisłej kooperacji organizatorów obu tych wydarzeń – Deutsche Messe oraz współpracującego z 17 organizacjami branżowymi Towarzystwa Technologii Chemicznych i Biotechnologii DECHEMA – stworzono platformę wymiany wiedzy specjalistycznej na najwyższym światowym poziomie. Uczestnicy imprezy będą mogli wysłuchać licznych wykładów międzynarodowej klasy specjalistów na temat najnowszych odkryć i przełomowych osiągnięć w zakresie biotechnologii.

BioBusiness to platforma nawiązywania kontaktów i tworzenia partnerstw strategicznych. Działający przed rozpoczęciem targów specjalny networkingowy portal internetowy oraz program znajdywania kooperantów na BIOTECHNICA pozwalają wyszukać potencjalnych partnerów jeszcze przed przyjazdem na imprezę. BioBusiness zaś umożliwia spotkanie już na samych targach i nawiązanie kontaktów biznesowych w sprzyjającej atmosferze – zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym czy uczestnikom kongresu. Osoby decyzyjne z międzynarodowych koncernów biotechnologicznych, farmaceutycznych i chemicznych będą mogły skorzystać z oprowadzania po targach, by trafić wprost do wybranych firm i stoisk.

Miejscem spotkań dla przedstawicieli polityki, przemysłu, gospodarki i organizacji branżowych stanie się z pewnością obszar BioPolitics. Nie zabraknie tu dyskusji na kontrowersyjne tematy – takie, jak okres karencji przy wprowadzaniu do Europy nowych gatunków roślin, polityka Unii Europejskiej w zakresie dopuszczania leków na rynek unijny, strategie w zakresie badań genetycznych i badań z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz znakowanie żywności.

Ponad czterystu ekspertów z całego świata wygłosi w ramach kongresu BIOTECHNICA 2008 wykłady na temat aktualnych trendów w branży, najnowszych osiągnięć naukowo-badawczych oraz zastosowań innowacyjnych technologii i materiałów w praktyce. Wśród prelegentów znajdą się między innymi: Ruedi Aebersold ze Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu (Szwajcaria), Robert DiCosimo z firmy DuPont Co. z Wilmington (USA), Michael Flickinger z North Carolina State University z Raleigh (USA), Rudolf Jaenisch z Whitehead Institute/Massachusetts Institute of Technology MIT z Cambridge (USA), Stephen Mayfield z The Scripps Research Institute z La Jolla (USA) oraz Romas Kazlauskas z University of Minnesota z St. Paul (USA). „Szeroki zakres tematyczny, ranga wykładowców oraz dobór tematów sprawią, że kongres ten z nawiązką spełni wysokie wymagania przedstawicieli wszystkich branż związanych z biotechnologią, którzy przyjadą do Hanoweru, by wziąć udział w tym wydarzeniu. Da on też znaczący impuls do dalszego dynamicznego rozwoju tej jakże ważnej dziedziny“ – mówi Stephan Kühne.

Zapotrzebowanie firm z branży biotechnologii na doświadczonych specjalistów z roku na rok rośnie. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie w ramach targów stworzono specjalną giełdę kariery. Inicjatywa ta powstała we współpracy z wiodącym niemieckim portalem kariery dla specjalistów z zakresu nauk przyrodniczych i medycznych – jobvector. „Targi BIOTECHNICA będą miały dzięki temu ważny wkład w pomoc przedsiębiorstwom z branży w poszukiwaniu wykwalifikowanych specjalistów“ – dodaje Stephan Kühne.

W czasie uroczystej ceremonii otwarcia targów Deutsche Messe, organizator imprezy, po raz szósty przekaże nagrodę EUROPEAN BIOTECHNICA AWARD oraz 100 000 euro najbardziej innowacyjnym przedsiębiorstwom działającym w sektorze biotechnologii i technologii medycznych. Jak podkreśla Stephan Kühne: „W ten sposób przełomowe produkty zostaną właściwie docenione. Sprawimy też, że cała branża będzie w centrum uwagi mediów”.

Źródło: informacja prasowa Deutsche Messe AG