ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

BIOTECHNICA 2008 - sukces targów w nowej formule

BIOTECHNICA 20087 października 2008 zainaugurowano nową edycję targów BIOTECHNICA – od tej pory będą one odbywać się co roku. Koncepcja ta okazała się sukcesem.

„Na BIOTECHNICA 2008 przybyło bardzo dużo specjalistów z branży – zarówno w charakterze wystawców, jak i zwiedzających; ich liczba znacznie przekroczyła nasze oczekiwania“ – powiedział Stephan Kühne, członek zarządu spółki Deutsche Messe, podsumowując te największe europejskie targi biotechnologiczne. – „Zmiana cyklu tego wydarzenia na coroczny okazała się słuszną decyzją. Sprawdziła się też koncepcja oparcia imprezy na czterech filarach – oprócz targów zorganizowano kongres branżowy, platformę kontaktów oraz ceremonię wręczenia nagrody.”

Do Hanoweru przybyło w tym roku ponad 11 tysięcy zwiedzających z 39 krajów świata. Skorzystali oni z szansy pozyskania wiedzy o możliwościach wykorzystania biotechnologii w takich dziedzinach, jak medycyna, produkcja artykułów spożywczych, przemysł chemiczny czy ochrona środowiska. „Ogromne zainteresowanie targami i duża liczba gości pozytywnie nas zaskoczyły. Ze względu na zmianę cyklu targów na częstszy liczyliśmy się bowiem z przejściowym zmniejszeniem skali imprezy“ – stwierdził Stephan Kühne. – „Również wzrost liczby wystawców i współpracujących z nami organizacji utwierdza nas w przekonaniu, że decyzja o zwiększeniu częstotliwości organizacji imprezy była słuszna. Dzięki temu intensywnie rozwijająca się na całym świecie branża biotechnologiczna zyskała możliwość corocznych spotkań, lepszego transferu wiedzy i skuteczniejszego nawiązywania kontaktów w ramach największej europejskiej platformy branżowej.”

Swe nowe produkty i innowacyjne usługi zaprezentowało na tegorocznych targach 535 wystawców z 28 krajów. Wśród nich znaleźli się międzynarodowi liderzy rynku i światowe korporacje – takie, jak Sartorius, Boehringer Ingelheim, GE Healthcare czy Merck. W sumie wykupiono 8 395 m2 powierzchni wystawienniczej. Na dodatkowych 2 000 m2 w hali 8 odbyła się inicjatywa BioTech4U skierowana do uczniów i studentów. Na odbywający się w ramach targów kongres zarezerwowano całe centrum konferencyjne na terenach targowych. „Ogromnie cieszy nas jakość i skala imprezy“ – podkreślił Stephan Kühne. – „Nadal będziemy intensywnie współpracować z naszymi partnerami ze świata przemysłu, nauki i polityki, aby umacniać rolę targów jako wyznacznika nowych trendów w sektorze biotechnologii.”

Jedna trzecia wystawców przyjechała do Hanoweru zza granicy. Najwięcej firm przybyło z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA i Korei. Jeśli chodzi o regiony Niemiec, to prym wiodły Nadrenia Północna–Westfalia i Badenia–Wirtembergia, sporo przedsiębiorstw przyjechało też z Hesji i Dolnej Saksonii. W targach BIOTECHNICA 2008 uczestniczyły firmy z czterech kontynentów. Ich głównym celem było nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami oraz podtrzymanie współpracy z obecnymi odbiorcami produktów i usług.

Również wśród gości targów odnotowano duży odsetek osób spoza granic Niemiec – wzrósł on w tym roku do 23%, co oznacza, że prawie jedna czwarta zwiedzających przyjechała z zagranicy. Więcej gości niż w latach ubiegłych przybyło ze Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Dzięki temu targi umocniły swą pozycję na najważniejszych rynkach Europy. Wzrosła też liczba zwiedzających spoza naszego kontynentu – z Japonii, a także z krajów Ameryki Środkowej i Południowej.

Aż 99% gości targów stanowiły osoby związane z branżą – to rekordowy wynik. 76% zwiedzających zadeklarowało, że ma wpływ na decyzje zakupowe i inwestycyjne z swoich firmach. W tym roku wydłużyła się też średnia długość wizyty na targach – z 1,3 do 1,5 dnia. Każdy gość targów BIOTECHNICA odwiedził średnio 22 stoiska.

BIOTECHNICA również w tym roku stanowiła platformę prezentacji innowacyjnych technologii i forum transferu wiedzy. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród zwiedzających potwierdziły, że to właśnie jest ważne dla gości targów: 50% z nich przyjechało do Hanoweru, by dowiedzieć się o nowościach branżowych, a 44% - by zyskać orientację w trendach rynkowych. Zwiedzający szczególnie chętnie odwiedzali obszar poświęcony biotechnologiom (63%) oraz wyposażeniu i osprzętowi laboratoryjnemu (59%). W centrum uwagi wielu gości była też biochemia (27%), usługi branżowe (18%), technologia żywności (14%) oraz ochrona środowiska (14%).

Bogaty program kongresu specjalistycznego zorganizowanego w ramach imprezy BIOTECHNICA 2008 również cieszył się dużym uznaniem wśród gości. W tym roku zaproponowano najbardziej obszerny i zróżnicowany program wykładów i prelekcji w dotychczasowej historii targów. Dużej rangi wydarzeniem specjalnym był odbywający się po raz pierwszy równolegle z imprezą BIOTECHNICA kongres biotechnologiczny „European BioPerspectives“, zorganizowany przez organizację DECHEMA - Związek Technologii Chemicznych i Biotechnologii we współpracy z 21 stowarzyszeniami branżowymi. Nowe forum „Science to Market“, koordynowane przez EAPB – Europejski Związek Biotechnologii w Przemyśle Farmaceutycznym, stało się dodatkowym punktem spotkań i dyskusji dla firm farmaceutycznych. W sumie w towarzyszących targom kongresach, forach i warsztatach udział wzięło 2 800 uczestników.

Na targach powstała jedyna w swoim rodzaju platforma wymiany wiedzy i doświadczeń dla specjalistów ze świata nauki, przemysłu i polityki. Ponad pięciuset ekspertów z całego świata podzieliło się swoją wiedzą i omówiło kluczowe aspekty nowoczesnych biotechnologii. Zakres prezentowanej tematyki był niezwykle szeroki: od badań genetycznych poprzez medycynę po perspektywy stosowania biotechnologii w lecznictwie oraz możliwości wykorzystania innowacyjnych źródeł energii.

Nowa koncepcja networkingu wprowadzona na tegorocznej edycji targów BIOTECHNICA okazała się dużym sukcesem – impreza stała się skuteczną platformą nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Zadbano o to, by umożliwić potencjalnym kontrahentom z całego świata spotkania w sprzyjającej atmosferze i by skontaktować ze sobą zainteresowane współpracą firmy. 246 uczestników targów z 28 krajów aktywnie wykorzystało nową platformę networkingową, by pozyskać potencjalnych klientów i partnerów. W sumie na targach zorganizowano dla nich ponad 500 spotkań.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu nauk przyrodniczych i medycznych dużą rolę odegrała giełda kariery na targach BIOTECHNICA 2008. Obszar ten został w tym roku rozbudowany na życzenie samych uczestników imprezy, którzy zgłaszali potrzebę wsparcia w poszukiwaniu specjalistów do swoich firm. Osobom chcącym znaleźć nowe możliwości kariery stworzono szansę bezpośredniego zgłoszenia się do obecnych na targach przedstawicieli działów personalnych renomowanych przedsiębiorstw poszukujących pracowników – takich, jak Hexal, Novartis, Olympus Europa, Qiagen czy Sandoz.

Stephan Kühne bardzo pozytywnie ocenia wkład targów BIOTECHNICA w pozyskiwanie zdolnych specjalistów dla firm: „Skierowany do uczniów i studentów program BioTech4U okazał się strzałem w dziesiątkę”. Ta wspierana przez Niemieckie Ministerstwo Nauki i Edukacji inicjatywa przyciągnęła rzesze uczniów z klas o profilach biologicznych, chemicznych i fizycznych z całych Niemiec. Skorzystali oni z możliwości dowiedzenia się z pierwszej ręki, jak wyglądają ich perspektywy zawodowe w branży biotechnologii.

Również w tym roku firma Deutsche Messe – organizator targów – wyróżniła najbardziej innowacyjne europejskie firmy z sektora biotechnologii i nauk medycznych, przyznając im nagrodę EUROPEAN BIOTECHNICA AWARD oraz dotacje o łącznej wysokości 100 000 euro. W tym roku zwycięzcą okazała się spółka Geneart AG z Regensburga. Drugie miejsce zajęła firma Immatics Biotechnologies GmbH z Tybingi, trzecie zaś – brytyjskie przedsiębiorstwo Astex Therapeutics Limited z Cambridge.

BIOTECHNICA to nie tylko najważniejsze miejsce spotkań branżowych dla przedstawicieli sektora biotechnologii w Europie. Imprezy pod tą marką organizowane są też na innych kontynentach –
w dniach 17 – 19 marca 2009 odbędzie się BIOTECHNICA AMERICA w Nowym Jorku,
zaś od 1 do 3 czerwca 2009 – BIOTECH CHINA w Szanghaju.

Kolejna edycja targów BIOTECHNICA w Hanowerze rozpocznie się 6 października  
i potrwa do 8 października 2009.

Źródło: informacja prasowa Deutsche Messe AG