ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

BIOTECHNICA 2009 - wzrost znaczenia biotechnologii

BIOTECHNICA 2008Rosnący stopień akceptacji i wzrost znaczenia biotechnologii w gospodarce. Widoczny wzrost liczby wystawców, powierzchni wystawowej i liczby zwiedzających. Znaczący rezonans, jaki wywołały poruszane podczas konferencji tematy bioinformatyki, protein, medycyny regeneracyjnej i gospodarki opartej na biotechnologiach - tak w skrócie można podsumować targi BIOTECHNICA 2009.

Odnotowując wzrost liczby wystawców, liczby zwiedzających i udostępnionej im powierzchni wystawowej, targi BIOTECHNICA trwające w dniach od 6 do 8 października 2009 roku stały się ważnym impulsem w dobie ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego. "Mimo trudnych czasów udało się nam zorganizować znaczące targi" - stwierdził na zakończenie największych europejskich targów biotechnologii i life sciences Stephan Ph. Kühne, członek zarządu Deutsche Messe AG z siedzibą w Hanowerze. "Wzrost liczby wystawców o ponad 21 procent, 35-procentowy wzrost powierzchni wystawowej i ponad 11.000 zwiedzających reprezentujących 40 narodowości znacznie przekroczyło nasze oczekiwania" - podkreślił Stephan Ph. Kühne w podsumowaniu. "Znaczenie biotechnologii dotarło do świadomości ludzi."

650 wystawców z 28 krajów oferowało najnowsze produkty i możliwości zastosowań biotechnologii w takich dziedzinach, jak służba zdrowia, produkcja żywności, przemysł i ochrona środowiska. Ogółem zajętych zostało 11.214 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej netto. "Targi BIOTECHNICA ugruntowały swą pozycję jako europejskiego rynku innowacji, zawierania transakcji i nawiązywania nowych kontaktów. W czasach, w których liczne przedsiębiorstwa walczą jedynie o przetrwanie, targi wskazały całej branży kierunki dalszego rozwoju" - dodał Stephan Ph. Kühne.

Jedna trzecia wystawców przybyła spoza Niemiec, a większość spośród nich z Francji, ze Szwajcarii, z USA i z Wielkiej Brytanii. Rekordową powierzchnię wystawową i liczbę wystawców odnotowali Holendrzy. Największym wystawcą azjatyckim była Korea Południowa.

Najliczniej reprezentowanymi przedstawicielami z Niemiec byli wystawcy z Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Północnej Westfalii, za którymi uplasowali się wystawcy z Dolnej Saksonii i z Bawarii. Na targach BIOTECHNICA zaprezentowało się również najmłodsze w Niemczech przedsiębiorstwo biotechnologiczne, a mianowicie Enzymical z Turyngii, które utworzone zostało 16 września 2009 roku. Jako najważniejsze cele swego uczestnictwa w targach BIOTECHNICA wystawcy podali możliwość nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami handlowymi i pielęgnowanie istniejących już kontaktów handlowych. I tak np. Centrum biotechnologiczne Luckenwalde znalazło trzech inwestorów pochodzących z USA i z Korei Południowej.

Międzynarodowa publiczność

Charakterystyczne dla targów BIOTECHNICA jest międzynarodowe grono zwiedzających. Liczba zwiedzających spoza Niemiec wzrosła o ponad jedną czwartą. Targi odwiedziła w tym roku większa liczba osób przybyłych z europejskiej zagranicy. Satysfakcjonujący był także udział zwiedzających z Ameryki Północnej. Liczba gości z Azji wzrosła o 25 procent. Do najliczniej reprezentowanych państw należały Wielka Brytania, Austria, Holandia, Szwajcaria i USA.

Największą, bo liczącą 5.500 osób, grupą zwiedzających byli przedstawiciele obszaru badań, rozwoju i nauki. W porównaniu z rokiem 2008 w czwórnasób wzrosła liczba przedstawicieli branży informacyjno-komunikacyjnej. Poszukiwanie nowinek oraz uzyskanie ogólnego poglądu na ten specyficzny rynek było głównym celem zwiedzających. W centrum uwagi znalazły się takie dziedziny, jak biotechnika i farmacja/medycyna. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również urządzenia laboratoryjne i zastosowania biotechniki w chemii.

Liczne konferencje

Ponad 500 międzynarodowych prelegentów reprezentujących takie dziedziny, jak gospodarka, nauka i polityka, przyczynili się do tego, że program konferencji stał się głównym punktem targów BIOTECHNICA. Najważniejszymi tematami była bioinformatyka służąca poprawie analizy danych i codziennej pracy laboratoryjnej, a także problematyka protein jako środka do walki z rakiem i chorobami związanymi z obniżeniem lub brakiem odporności organizmu. Z pozytywnym przyjęciem spotkały się konferencyjne premiery "Bio-IT World Europe" oraz "Protein Engeneering Summit - PEGS Europe".

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, niemieckiego federalnego ministerstwa ds. nauki i badań oraz takich firm, jak Henkel, Süd-Chemie oraz Volkswagen, naświetlili możliwości przeobrażenia gospodarki europejskiej w biogospodarkę, a to pod hasłem "bio based economy". Gośćmi targów w Hanowerze było ponadto dwoje najważniejszych przedstawicieli Komisji Europejskiej ds. biotechnologii, a mianowicie Komisarz Unii Europejskiej Janez Potocnik i przedstawicielka Komisji Europejskiej, dyrektor Maive Rute. Obydwoje podkreślali stale rosnące znaczenie i stopień akceptacji biotechnologii w społeczeństwie.

Innym znaczącym punktem targów BIOTECHNICA była pomoc finansowa dla osób zakładających nowe przedsiębiorstwa. Podczas "Bio@Venture Conference" oferowano młodym przedsiębiorcom możliwość zaprezentowania swoich idei i innowacyjnych pomysłów potencjalnym inwestorom jako możliwości opłacalnej lokaty kapitału. Podczas pierwszego sympozjum "Molekularna analiza żywności" wykazano dowodnie, co potrafi osiągnąć nowoczesna myśl analityczna w odniesieniu do alergenów w żywności i w jej genetycznie zmodyfikowanych składnikach.

Gospodarka, polityka i nauka w sieci

Istotnym celem targów BIOTECHNICA było usieciowienie gospodarki, polityki i nauki. Podczas forum biotechnologicznego niemieckie federalne ministerstwo ds. nauki i badań zaprezentowało wszystkie wspierane przez nie i zakończone w 2008 roku projekty badawcze. Przez trzy dni do dyspozycji publiczności było około 120 naukowców. Z kolei forum "Science to market" organizowane przez European Association of Pharma Biotechnology (EAPB) zajęło się wspieraniem współpracy nauki i przemysłu w obszarze biotechnologii farmaceutycznej. Dobrą okazją do bezpośredniej wymiany myśli i poglądów pomiędzy wystawcami a zwiedzającymi były zintegrowane z targami "Fora innowacji BIOTECHNICA" połączone z przygotowanymi przez wystawców prezentacjami poszczególnych przedsiębiorstw i produktów. W konferencjach, forach i warsztatach wzięło udział łącznie ponad 3.000 osób.

Potencjalni partnerzy handlowi mogli nawiązać z sobą kontakt poprzez inicjatywę BIOTECHNICA-Partnering. Uczestnicy ze 190 przedsiębiorstw z całego świata skorzystali z tej platformy dla rozszerzenia swych kontaktów handlowych. Liczba uzgodnionych spotkań handlowych wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem łącznie o 30%.

Atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego w branży life science ukazano na platformie kariery "jobvector career day". W tym przypadku zainteresowani nawiązywali na miejscu bezpośredni kontakt z osobami odpowiedzialnymi za sprawy kadrowe znanych firm.

Tradycyjnie już wręczono dotowaną w kwocie 100.000 euro EUROPEAN BIOTECHNICA AWARD. Zwycięzcą zostało przedsiębiorstwo biofarmaceutyczne NovImmune ze Szwajcarii.

BIOTECHNICA jako globalna marka

Poza rozwinięciem się do rangi najważniejszego miejsca spotkań branżowych w Europie targi BIOTECHNICA promieniują również na inne duże regiony świata, w których odnotowywany jest burzliwy rozwój biotechnologii. W dniach od 20 do 22 kwietnia 2010 roku odbędą się targi BIOTECHNICA AMERICA w Nowym Jorku. Czwarte targi BIOTECH CHINA zorganizowane zostaną w dniach od 2 do 4 czerwca 2010 roku ponownie w Szanghaju. Kolejne targi BIOTECHNICA w Hanowerze otworzą swe podwoje w dniu 5 października 2010 roku i trwać będą do dnia 7 października 2010 roku.

Źródło: Deutsche Messe